Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Požár azylového domu mají na svědomí děti

Hrátky nehlídaných dětí jsou podle hasičů příčinou nedělního požáru azylového domu pro matky s dětmi na pražském sídlišti Černý Most. Tříleté děvčátko leží s rozsáhlými popáleninami na obličeji a rukou ve vinohradské nemocnici. Z bytu v dřevěné části půdní nástavby vynesli hasiči ještě dvě děti ve věku od jednoho do tří let.
O stavu popálené holčičky se dozvíte po klepnutí na ikonu audio.
Prohlédněte si videoreportáž TVD.
Prohlédněte si fotogalerii.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Petr Tůma

Hasičům se zásah příliš nepovedl
Ač si práce hasičů velice vážím, musím v tomto případě konstatovat, že hasiči svou práci při likvidaci požáru v azylovém domě moc dobře nezvládli. Byl jsem očitým svědkem tohoto zásahu a proto si dovoluji říci, že se hasiči dopustili mnoha hrubých chyb, kvůli kterým se požár rozšířil po celé střešní nástavbě. V prvé řadě jsou zcela trapné argumenty pana Samce, který tvrdí, že chyba byla v konstrukci střechy. Vzhledem, k tomu, že o konstrukci této střechy něco vím, musím konstatovat, že vyhovovala požárním předpisům. Schválně si to pane Samec ověřte. Touto poznámkou pan Samec prokázal, že o konstrukcích střech a řešení požární bezpečnosti takovéto konstrukce ví velice málo (což je politováníhodné u profesionálního hasiče). Co se týká chyb hasičů, pak jsem viděl následující - Hasiči stříkali vodu hlavně po povrchu, jako kdyby nechápali, že hoří v půdním prostoru (mezi střechou a stropem). Než šli proti ohni uběhla poměrně dlouhá doba. Zcela zbytečně kropili krytinu střechy pod kterou se požár šířil. Ale co,chybama se člověk přece učí.
0/0
10.7.2001 5:57

Luboš Samec

Re: Hasičům se zásah příliš nepovedl
Netvrdím že střecha neodpovídala požárním předpisům (přece jen o tom něco málo vím) ale že takovéto konstrukce nestojí zanic ať je podle předpisů nebo ne.Protože každá konstrukce která se takovýmto způsobem zřítí do bytů a která umožní aby oheň z bytu prošel lehce do střechy je mizerná. Ale vím že v 8.14 byla na místě první jednotka a v 8.40 už bylo nasazeno 7 C proudů z toho 3 dovnitř budovy a střechy.Toto časové rozmezí odpovídá tomu jak dojížděly posilové jednotky a zapojovaly se do hašení. On je totiž Černý most pro všechny stanice poněkud z ruky.A s omezeným počtem lidí nelze dělat zázraky.
0/0
10.7.2001 20:15

Luboš Samec

Hasiči udělali co mohli
Pan Soukenka zásah buď vůbec neviděl nebo se plete.Žebříky nebyly nasazeny až v 60 minutě zásahu.Naše jednotka dojela na místo po 25 minutách od příjezdu první jednotky a v tu dobu byly už nasazeny tři žebříky a dva C proudy vnitřkem domu.Další C prou jsme dělali my vnitřním schodištěm do střechy.Když jsme se dostali do střešních prostor byly celé v plamenech. Chyba nebyla na straně hasičů ale v konstrukci střechy.Byty v posledním patře měly stropy tvořené pouze sádrokartonem natlučeným na dřevěných prknech s izolací a nad nimi byla už jen celodřevěná !! konstrukce střechy. Šíření požáru je pak velice rychlé, navíc za podpory větru.Nevím kolik p.Soukenka viděl hasičských zásahů ale to kde stojí vozy nemá vliv na to kde se zasahuje, protože se natahují hadice i na několik stovek metrů.Jako hasičovi je mi velmi líto popálených dětí (dík patří lidem kteří je zachránili i když je to naše práce)ale myslím že jsme udělali maximum. Po bitvě je každý generálem ale zkuste přijet s šesti lidmi a začít hasit a ještě evakuovat lidi (aspoň do doby než dorazí první posilová jednotka. Luboš Samec - hasič
0/0
9.7.2001 20:43

Soňa

Požár
Byla jsem i při požáru v Korunní ulici, když hořel pivovar.Oheň je živel a vlivem větru se šířil dost rychle,nemyslím si, že by se část dala zachránit!(Soňa)
0/0
8.7.2001 23:51

Petr Novák

Dala se část zachránit....
Skutečně-kdyby se hasiči věnovali více druhé části budovy-nemusela shořet celá nástavba...aut tam bylo minimálně deset,ale hašení probíhalo nejdříve jen z jednoho žebříku, přičemž bylo zřejmé, že hrozí akutní rozšíření i na druhou část budovy...vůbec mne nenapadlo,že lehne popelem i druhá část střechy...Novák, Černý Most, Praha
0/0
8.7.2001 20:41

Vinter

Re: Dala se část zachránit....
Musím s autorem tohoto příspěvku souhlasit.Požár jsem sledoval z 11 patra protilehlého domu a jsem přesvědčen,že tento zásah se hasičům příliš nepovedl.
0/0
8.7.2001 22:46

Petr Soukenka

práce hasičů
požár jsme pozorovali z 7. patra blízké budovy od jeho začátku. Hasiči podle našeho poznání hasili hořící byt, který je na začátku ulice Šromova, a to pouze z jedné strany, přižemž bylo zjevné, že požár se šíří na stranu opačnou. I přes velký počet hasičských vozů nebyl do dlouhé doby žádný hasící vůz z druhé strany domu. Až po cca 60 min požáru, kdy se požár rozšířil i na další byty, byly přemístěny některé vozy do spodní části ul. Šromovy a sílící požár se tudíž dostal do tzv. "křížové palby". Avšak tento proces mohl být zahájen mnohem dříve - již při požáru prvního bytu. Domnívám se, že se jednalo o naprosté selhání koordinace - hasiči, policie a městské policie. Takto shořelo celé horní patro.
0/0
8.7.2001 16:58

martinkavka@centrum.cz

nepřesnosti v článku
v textu uvádíte, že obyvatelům domu se nepodařilo požár uhasit díky silnému větru - není to pravda. Silný vítr způsobil to , že se požár následně šířil po střešní konstrukci. Děti z bytu nevynesli hasiči, ale obyvatelé domu, kteří prováděli prvotní hasební zásah.
0/0
8.7.2001 15:35

Najdete na iDNES.cz