Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Záznam: záložnu poškodil úplatek

Úřad, jenž dohlíží na práci správců záložen, je podezřelý, že bere úplatky. Vyplývá to z nahrávky rozhovoru bývalého nuceného správce Rodinné záložny. Bývalý nucený správce Rodinné záložny Jiří Hromada, který měl usilovat o to, aby třicet tisíc klientů zkrachovalé kampeličky získalo zpět co nejvíc peněz, prozradil nekalé praktiky při správě majetku záložny. Už před časem vyšlo najevo, že Hromada nevymáhal desítky milionů korun, které by družstevníci mohli dodatečně získat z nedávného prodeje akcií firmy Doprastav, které kampeličce patřily.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Darja Hájková

KOrupce na Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami?
Jsem opravdu konsternovaná článkem pana redaktora Ungera. Ne kvůli jeho obsahu, ale kvůli jeho pojetí celé záležitosti. Sama jsem novinářka, a proto pokládám zveřejněný záznam za naprosto absurdní na to, aby sloužil jako důkaz korupce. O objektivitě českých novinářů si nedělám žádné iluze. Tentokrát ale pan redaktor opravdu přetřelil. Jsem přesvědčená, že mě samotné by něco takového nikdy na poradě neprošlo. Vaše nahrávka, která byla zjevně pořízena při hospodské debatě nepotvrzuje žádnou korupci. Dovoluji si tvrdit, poté, co jsem se o celou záležitost více zajímala, že ten uplacený je právě pan redaktor Unger. Úřadu bylo mnohokrát vyhrožováno společností, která nedostala zaplaceno a ona své výhružky zrealizovala. Je opravdu pitoreskní, že v Čechách se něco takového může dostat až do novin, které mají jeden z největších nákladů v zemi. Říká panu redaktorovi něco pojem verifikace, neboli autenticita záznamu? O nahrávání navíc bývalý nucený správce nevěděl, proto jeho zveřejnění pokládám za protiprávní. Je škoda, že nežijeme ve státě, kde fungují správně soudy. V tom případě by totiž Úřad pro dohled mohl vyžadovat takovou sumu za odškodnění pro pošpinění jména, že by to některé noviny mohlo finančně položit. Jenže tady se nikdo ničeho nebojí. Nakonec národ si možná ani nic jiného nezaslouží. Dokonalou známkou korupce v českých mediálních kruzích je právě článek pana Ungera. Objektivita českých novin je na nulové úrovni. Tímto nesmyslem si ale i vaše noviny snižují prestiž a zavírají si dveře k obrovským možnostem zkvalitnění české novinařiny.
0/0
27.6.2001 22:27

Petr Prchal

Úřadgate
Pracuji jako právník ÚDDZ a troufám si řící, že o věci, která je meritem komentovaného článku něco vím. Postavit článek na základě nahrávky, jejíž autenticita je pochybná a je-li autentická, je dosti diskutabilní její vypovídací hodnota, neboť je očividně natočena v pohostinství, bez vědomí Ing. Hromady. Navíc je záznam učiněn člověkem, který je sám osobně zainteresován v dané věci a jak vyplývá z rozhovoru, je tento rozhovor veden zejména Janem Vrátným, a to pokládáním sugestivních a kapciozních otázek. Vypovídací hodnota prohlášení učiněných mezi objednáváním becherovek nebude asi značná, což ale nevadí investigativnímu lovci sólokaprů, kterým je zřejmě dotyčný mladík (slovo novinář mi opravdu nejde napsat), který článek vytvořil. Jediným výsledkem celého článku budou stovky dopisů a petic členů družstevních záložen, jejichž právní a ekonomické povědomí je asi tak na stejné úrovni jako autora článku, u nichž se opět přiživí oprávněnost pocitů o spiknutí a okradení nebohých členů družstevních záložen. Předpokládám, že paralelně se psaním článků bylo sepsáno i trestní oznámení na pachatele zmiňované trestné činnosti, což jistě ale bude odbyto poukázáním na skutečnost, že "novinář pouze informuje a není jeho pracovní náplní suplovat činnost orgánů činných v trestním řízení". Ostatně se domnívám, že postavit trestní oznámení pouze na údajích uvedených v rozhovoru by bylo opravdu pozoruhodným výkonem, neboť nejčastěji se slovo "úplatek" vyskytuje v nadpisech a komentářích, a nikoliv v samotném rozhovoru, který je veden značně nekonrétně, což ovšem nevadí, neboť autor nám s brilantností sobě vlastní pomůže vysvětlením co kdo myslel tím, či oním slovem. Z celého článku dýchá spiknutí a čtenář s pomocí autora brzy odhalí, kdo je padouch a kdo je hrdina. Don Vrzal má vše pevně pod kontrolou, výpalné se vyplácí a mrtví se ani nepočítají, je to nádherný svět, svět kde se z obskurní hospodské nahrávky vytvoří závažná kauza, statečný novinář s nasazením života odhaluje zlořády světa a čtenář žasne, jak jsou úředníci prohnilí a zkorumpovaní. Jen doufám, že Mladá fronta DNES poskytne Úřadu stejný prostor pro vyjádření, jako ho poskytla pro uveřejňování pochybných nahrávek. I když osobně si myslím, že je to stejně jedno, neboť čtenáře zajímá "senzační odhalení", kde se snadno orientuje, než nudná řeč čísel, právnických a ekonomických termínů a již předem nevěrohodného objasnění událostí spojencýh s prodejem akcií.
0/0
28.6.2001 0:29

george

Statni urednici??????
Koneckoncu co by mohl clovek chtit, vzdyt jsme v Cechach, ze. Jenom by me zajimalo, jestli si nekterej rok po vanocich pan sef Vrzal "overi" (ha ha, uz vidim jak) autenticnost tyhle, slusne receno, "cunarny", narovna si svuj pokriveny urednicky charakter a dokaze s lidma typu pana Hromady vyrazit dvere. Pokud do te doby nevylitne sam (tedy pan Vrzal, kdovi v cem jede on). Je skutecne fantasticky, jaky cunata muzou byt v nasem state placeny z penez danovych poplatniku. Jenom lituju tech chudaku, kteri jim nastrkali prostrednicvim zalozny penize do jejich nenazranych krku. Nedavno jsem zaslechl hezke porekadlo - "Na kazdou svini se jednou najde reznik". Uz aby to bylo.
0/0
27.6.2001 9:45

clen RZ

úřad pro dohled
měla by se udělat čistka na úřadu pro dohled - dohlíží akorát nad tím, aby měli prachy pro sebe. Kdyby dohlíželi na to jak pracují záložny, tak by Očadlý, Zoubek a spol nerozkradli těžce naspořené prachy.
0/0
27.6.2001 9:31

clen RZ

pan Hromada?
psal jsem mu osobně mejl, telefony mi nebral, na mejl odpovídala nějaká sekretářka. Je to pěknej bordel Máme v záložně prachy, a oni berou jen úplatky.
0/0
27.6.2001 9:05

Darja Hájková

Re: pan Hromada?
Je škoda, že se tolik českých lidí nachytá na takovou blbost, aniž by se snažili o celé problematice více dozvědět. V Úřadě šlapají na paty těm největším gaunerům, co vytunelovali záložny, nuceným správcůn a jejich rodinám je vyhrožováno likvidací, spousta zlodějů sedí ve vězení a co dokáže typický Čecháček? Jenom spolknout háček i s návnadou. Přesně vás takoví novináři jako pan Unger potřebují. Jediný, kdo se stará o to, abyste své peníze dostali zpět je Úřad pro dohled. Tak už konečně vzpamatujte a začněte trochu přemýšlet. Takové konzumnosti právě gauneři zakládající záložny využívají. Uvěřte všemu, nechte se omámit velkými slovy a spolkněte jim návnadu i s navijákem. Výborně, bravo!!! Není co dodat. Zapojte mozek a uvědomte si, že korupce se děje i v novinách a určité články vycházejí "na objednávku".
0/0
27.6.2001 22:34

cigi

co tam ty prasata ještě dělají ???
0/0
27.6.2001 8:32

tom

Re: co tam ty prasata ještě dělají ???
Cpou se z koryta,co jineho?Vzdyt to tak bylo,je a bude a neni zadna nadeje,ze se to nekdy zmeni.Mnohokrat zpracovano v beletrii!!!!!
0/0
27.6.2001 9:31

František Dobrota

Re: co tam ty prasata ještě dělají ???
Copak jste si ještě nevšimli, že kauzy se sice propírají v mediích, kritizuje se, ale výsledek je nula. Prokázané prasárny se odkladají ad akta a všichni hrají hru "já na bráchu - brácha na mě". Celý systém služeb a protislužeb je zastřešován politickými stranami, které tyto lidi na jejich místa dosazují a čekají něco "na revanš". Nejen že se panu Hromadovi nic nestane, ale očekávám od něj a jeho přátel zpočátku hlavu v písku a posléze nějaký razantní protitah či přesun spolehlivého kádru ne jiné výnosné místo. Divím se novinářum, že je ještě něco baví vytahovat z podpokličky, když je z toho nakonec jen oznámení typu "tenaten také krade".
0/0
27.6.2001 9:58

Najdete na iDNES.cz