Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Uprchlého vězně dopadli po dvou letech

Dva roky se úspěšně skrýval pětatřicetiletý vězeň z Karviné, který uprchl z věznice Odolov na Trutnovsku už v červenci 1999. Teprve včera ho policisté se psy dopadli v rozestavěném rodinném domku v Kyjovicích u Opavy. Jeho úkryt jim prozradil anonymní telefonát. Vězně na útěku si majitel domku najal na práci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Diskutér

Čeština na IDNES
Jako zvlášť chutnou specialitu doporučuji navštívit tuto stránku: http://olomouc.idnes.cz/olom_obrazem.asp?c=A010618_093738_olom_obrazem_kot&r=olom_obrazem. To je opravdu skvost v titulku nad obrázkem. Mimochodem jim to tam visí už 8 dní. Navíc to mají napsáno silnou kurzívou, fakt dobrý: "Trubači rozezněly své lesnice a borlice." Co na to říkáte? Možná by mohly jednotlivé regiony soutěžit, kdo tam dá větší pecku. Tato zatím jednoznačně v mém soukromém žebříčku vede. Běžte tam, Idnes to za chvíli opraví!!!!
0/0
26.6.2001 18:01

Vnímavý čtenář

Re: Čeština na IDNES
Neopraví. Zůstane to tam na věčnou památku. To by si musel komentář ke svému článku přečíst autor. Ten si jej možná i přečte, ale kdo bude čekat ohlas po více než týdnu, nota bene u zcela jiného článku? "Soutěž o největší pecku" je sice dobrý fór, ale autoři ty chyby určitě nedělají schválně, spíše se mi stále vrací Šašek a královna... Napadá mne ale konstruktivnější řešení. IDNES by mohl(o)- v rámci zpětné vazby a zvyšování kvality služeb - na svých stránkách založit novou rubriku pro čtenáře (např. pod názvem "Perlový náhrdelník"), kam bychom tyto skutečné perly mohli zasílat a upozorňovat na ně. Stálo by za to rubriku i rozdělit na část pravopisnou a stylistickou (kde by asi kralovala rodina "se"). Nakonec i ta neformální soutěž "Ty být dobrý češtin" by mohla být součástí, pokud by nalezené "perly" měly přiřazené známkovací zařízení. Redakce by (si) potom mohla jednou za čas udělat žebříček autorů dle dosaženého počtu bodů ze všech nalezených perel. Autoři z "celostátního" vydání MFD a hlavních zpráv IDNES by samozřejmě byli "zvýhodněni" oproti regionálním dopisovatelům, ale to je určitě správné. Možná by tato rubrika "dokopala" autory článků, aby si texty po sobě alespoň přečetli (či dali přečíst někomu jinému), než je pustí do tisku (či na síť). V lepším případě, aby ti "nejúspěšnější" byli tlačeni k tomu, aby si doplnili (základní) vzdělání v českém jazyce, nebo se začali živit jiným způsobem.
0/0
27.6.2001 10:29

Marek Dvořáček (editor iDNES Olomouc)

Re: Čeština na IDNES
Děkuji za upozornění. K chybě se přiznávám, stejně jako k nápravě, provedené před chvílí. Když je"frmol", člověk občas něco přehlédne, což jistě chápete. Ještě jednou díky za upozornění a zvu vás na návštěvu http://olomouc.idnes.cz :-)
0/0
27.6.2001 12:06

Rochta

Cikan, ale slusnej ..
"Cikan, ale slusnej .." hmm, zajimavej obrat. Asi pravdivej, ale tak trochu smutnej zaroven ..
0/0
26.6.2001 17:28

Vnímavý čtenář

Korektor?
Co to je? To se maže na chleba? Obávám se, že korektor je v dnešní době počítačového zpracování textů považován za zbytečný přepych, a tudíž již žádný v novinách (alespoň v MFD) není. Je to vidět na pravopisné úrovni textů nejen jednotlivých "kmenových" autorů a dopisovatelů, ale i na převzatýchh zprávách z agentur (především ČTK). Navíc je bídně (ne-li vůbec) kontrolováno i zalomení textu. Pokud autor používá rozdělování slov na konci řádku, a ten následně (kvůli vložené fotografii apod.)vyjde v jiném členění, dělicí znaménko dosti často zůstane uprostřed slova. Nemluvě o chybějících slovech či částech vět na konci článků. Kdo je zodpovědný za to, že sice s velkou slávou vychází MFD v barvě a nově poskládáná, ale na celém vnitřním okraji stránky chybí několik posledních písmen (minulý čtvrtek nebo pátek, pražské vydání)? Novinařinou se za monarchie a první republiky (ale i později)živilo mnoho význačných literátů (nebo se jimi stávali až po tvrdé praxi v novinách?) a tiskaři bývali elitou mezi dělníky. A dnes? Darmo mluvit.
0/0
26.6.2001 17:03

Diskutér

Pro redakci IDNES
mohu vám poslat číslo svého účtu, abyste mi posílali honoráře za redakční práci? Vidím, že na moje upozornění článek vždy opravíte. Schválně, 200.-Kč za každou chybu, kterou pak srazíte autorovi. Co vy na to?
0/0
26.6.2001 11:27

Diskutér

MF Dnes a její čeština
"Přivolané posily s psovody uprchlého vězně dopadli kolem půl jedné odpoledne." Jděte se už s tou vaší češtinou vycpat. Pomalu začínám být při čtení MF DNES a IDNES sprostý. To opravdu neumíte shodu podmětu s přísudkem? Dop....
0/0
26.6.2001 10:59

Honzik

Re: MF Dnes a její čeština
Tak to nečti a neotravuj
0/0
26.6.2001 11:05

Diskutér

Re: Re: MF Dnes a její čeština
aha, MF DNES je pro absolventy zvláštních škol
0/0
26.6.2001 11:24

Petr

Re: Re: Re: MF Dnes a její čeština
To sice není, ale stane se. Tak nemachruj!!!
0/0
26.6.2001 11:57

Vnímavý čtenář

Re: Re: Re: Re: MF Dnes a její čeština
Bohužel se stává autorům v MF DNES stále častěji. A to je neshoda podmětu a přísudku nepoměrně více na očích, než různé stylistické neobratnosti typu zaměnitelného podmětu a předmětu (oblíbené zvláště v titulcích - "Prostitutky Teplice nemilují" ap.), či opomíjení slova "kvůli" případně "vinou" a usnadnění si práce užíváním "díky" bez ohledu na souvislost či smysl sdělení.Takže potom jsou novináři (a často zprostředkovaně i čtenáři) vděčni za mrtvé při nehodách a povodních, za finanční ztráty atd. Nejsem při čtení sprostý, ale denně se mi (a zvláště při čtení novin) vybavuje Bolek polívka ve filmu Šašek a královna:"Neumí česky..." P.S.: Pro ilustraci jeden z těch zábavnějších případů - před pár lety jsem v MFD četl zprávu z regionu, která začínala: "Po čtyřech a se psem chodí ústečtí strážníci..."
0/0
26.6.2001 14:19

Villy

Re: Re: Re: Re: Re: MF Dnes a její čeština
Plny souhlas. Nejen shoda podmetu s prisudkem zamenitelnost podmetu s predmetem, ale i 3. osoba mnozneho cisla cini nasim novinarum neprekonatelne potize (at uz mame na V. Zelezneho jakykoliv nazor, spravne na to ve svem poradu upozornuje). Kdyz uz redaktori neumi (samozrejme spravne neumeji), tak tam snad maji, ci by meli mit, nejakeho korektora, ne?
0/0
26.6.2001 14:48

Diskutér

Re: Re: Re: Re: Re: Re: MF Dnes a její čeština
Neumí, bohužel to musím potvrdit, sám v médiích pracuji, takže vidím na vlastní oči své kolegy, jak se potýkají nejen s češtinou, ale i se stylistikou. O věcné správnosti ani nemluvím. Říkám to nerad, ale Miloš Zeman má častokrát pravdu, když se o novinářích vyjadřuje ne příliš lichotivými slovy.
0/0
26.6.2001 15:22

iks

Vězeň
Dva roky na útěku? No páni, to je tedy gól, jak to, že o tom nikdo nevěděl. To policie tajila, že jim někdo utekl. Nepamatuji se, že by tehdy někdo utekl a někdo po něm pátral.
0/0
26.6.2001 10:53

Najdete na iDNES.cz