Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Obžalovaný: stát

Šestice soudců byla potrestána. Dostali důtku za liknavost, vyjádřeno jazykem formálnějším - za neodůvodněné protahování soudních řízení. Byli potrestáni za vážný přečin, který dlouhá léta sužuje a znehodnocuje spravedlnost v téhle zemi. Po zásluze. Pro výstrahu. Lidí, kteří nevěří státem garantované spravedlnosti, neubývá. Spíš naopak. Soudy stále potřebují přespříliš dlouhý čas na dokončení případů. Ten čas se mnohdy počítá na roky. Ekonomické ztráty jsou veliké, ještě větší jsou ztráty na důvěryhodnosti justice.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jaroslav Grinvc

Obžalovaný: stát?
Potrestaní soudci? Podle zákona o soudech a soudcích jsou za materiální a personální vybavení soudů plně odpovědni předsedové jednotlivých soudů a nepochybně i ministerstvo spravedlnosti. Řadoví soudci nemají šanci změnit tyto poměry, mohou však zkvalitnit i zrychlit svoji práci.Ironií České justice je, že např. bývalý předseda Krajského soudu v Ústí n/L nebyl postižen žádným způsobem. Včas varován rezignoval, aby si nešel zopakovat své nijak oslnivé začátky u OS v Chomutově, kde personální situace je žalostná i jeho vinou a mohl pomoci, selhal i jako předseda KS, ale "stážuje" u Vrchního soudu v Praze. V tisku se pokrytecky zastává postižených soudců, neboť oni by mohli poukázat na to, že situaci spoluzavinil i dr. Vratislav Pospíšil. Na druhé straně vyžadoval, aby jeden soudce soudil civil i trest, exekuce, restituce, pracovní i obchodní spory,byl činný v přípravném řízení trestním a ještě zpracovával celou agendu žádosti odsouzených o podmínečně propuštění. Na tohoto soudce podal kárnou žalobu a ten, ač poukazoval na časovou nemožnost zvládnutí všech těchto agend v jednoznačně neuspokojivých pracovních podmínkách a zjevnou přetíženost, byl odvolán z funkce soudce káeným senátem Vrchního soudu v Praze, jehož předseda má evidentně problémy se znalostí základních zásad kárného řízení. Lze vůbec srovnávat zatíženost a přetíženost vlastními věcmi a rozličným množstvím jednotlivých agend se stejným množstvím v každé jednotlivé agendě? Že by schizofrenie? Na vedoucích postech v justici pracuje mnoho bývalých nomenklaturních kádrů a podobně je tomu i u státních zástupců.Tito podávají kárné žaloby.. Pan dr. Motejl justici evidentně nezvládl, stejně jako předchozí ministři. Pan dr. Rychetský učinil to, čeho se báli jeho předchůdci. Odhalil skutečný stav justice a poměrů. Namísto toho, aby důsledně ztrestal odpovědné předsedy soudů, všechno bylo svaleno na již tak zatížené soudce.. Jaroslav Grinc Mikovcova 10/476 120 00 Praha 2
0/0
29.6.2001 10:28

Libor

Názor
Kdo jen trochu poznal poměry u soudu, očekával by, že se najde i někdo, kdo se neprávem potrestaných soudců zastane. Že tomu tak není, je dílem hysterické kampaně ministra propagandy Rychetského, který se chtěl za každou cenu zviditelnit bez ohledu na diváky i posluchače. Přitom tvrdím, že pokud někdo poškodil a ublížil justici, je to v prvé řadě on, nikoliv soudci. Stejně nabubřele znějí slova jeho veličenstva Cepla o tom, že chytří a odvážní soudci dávno odešli k advokacii. Druhou skupinu soudců, kteří dávno neodešli, tvoří podle tohoto rozdělění zbabělí hlupáci, kteří nechť jsou po zásluze potrestáni. Do které skupiny řadí pan Cepl sebe, je jeho věc. Ostatní o tom jistě nemusí dlouho přemýšlet.
0/0
25.6.2001 11:25

Sedoka

Chudáci
Soudci jsou prostě chudáci a ať si lidé naznalí poměrů myslí co chtějí (a nebudu se jim divit, že si myslí že byli potrestáni správně)- pravda je taková, že ministerstvo s prominutím na soudce kašle. Populista Rychetský neměl nic jiného na práci než obžalovat všechny soudce v ÚStí (zajímavé, co- všechny!!!). Kdo viděl, za¨jakých strašných podmínek soudce pracuje, kdo se orientuje v oboru, ten ví, že pravda je na straně soudců. Stoprocentně. Místo aby dostali medaili za to, jak tvrdě pracují, chtějí je vyhodit. Absurdní. Ne. Já jsem mladý, ale představuji si, že takle to mohlo vypadat i v letech 48-89. Soudce má být nezávislý. To znamená ne jen dostatečný plat , ale i jiné zajištění. MAteriální, pracovní. Nyní se soudci budou bát toho, že je ministr může kdykoliv potrestat, a důsledkem nebude rychlejší vyřizovaní (to už ani nejde), ale zhoršení práce, prostor pro korupci, odcházíní soudců k advokacii. Jako mladý právník by se mi dneska k soudu nechtělo. Rozhodně ne. Vina- plotici, Rychetský. Volám po odstopupení R. ze všech fukcí. Je to člověk, co likviduje nezávislost soudnictví u nás. Hrrr na něj.
0/0
22.6.2001 16:24

Z.M.

Re: Chudáci
Názor na míru nezávislosti se může lišit. Podle uvedeného příspěvku by soudce měl být osobou, která si sama rozhodne, který případ bude soudit , jak rychle bude soudit a jestli vůbec bude toho někoho soudit. A hlavně jim nikdo nebude říkat, že něco dělají špatně. I na soudcích je vidět, že máme k Moskvě blíž než k Londýnu. A kdybychom měli o polovinu více soudců tak to s takovou morálkou ničemu nepomůže. Výsledek by byl ten, že by jenom každý soudil méně případů. Ani nejlépe vybavená kancelář, ani dvojnásobný plat nezajistí, že soudce, zkorumpovaný lempl prostě případ do ruky neveme, protože se mu nechce.Nejsou však všichni stejní, jako ve všech ostatních oborech.Výsledek jednání kárné komise se dal očekávat. Doktor taky nepodrazí doktora. Když ale živnostník udělá chybu v daních, nedostane důtku, když přepracovaný řidič usne za volantem, nedostane důtku. Když se ale soudce vyhýbá soudit přidělené případy několik let, je to jenom chudák. Opravdu?
0/0
24.6.2001 17:23

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.