Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Mrakodrapy mají šanci

Výstavba města mrakodrapů na Pankrácké pláni je opět o něco reálnější. Zastupitelstvo Prahy 4, které se ve středu sešlo s investorem projektu, s jeho záměry až na určité výhrady souhlasí. To je pro investora zásadní posun, radnice jako vlastník části pozemků, totiž může jejich neodprodáním hodit celý projekt pod stůl.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Radek Polák

ECM + obecní úřad = ukázkoví lháři
Následující řádky, citované z "novin" Prahy-4 Tučňák, usvědčují představitele ECM i obecního úřadu ze sprostých lží, mlžení a polopravd: "Společnost ECM Real Estate Development představila záměr architektonicko-urbanistické studie této oblasti. Několikamiliardová investice by měla obsahovat jak rekonstrukci stávajících výškových budov, které vlastní ECM, tj. Motokovu a nedostavěné budovy Českého rozhlasu, tak výstavbu nových objektů. V nich by měly být kanceláře, nadzemní a podzemní parkoviště pro téměř 3 tisíce aut, zábavní a relaxační zařízení, obchodní centrum. Vzhledem k poloze Pentagonu v blízkosti centra Prahy a zároveň v sousedství dálnice lze očekávat, že celkový objem dopravy bude narůstat. Proto ECM připravuje návrhy na rozšíření Hvězdovy ulice na čtyřproudou silnici, rozdělenou uprostřed dělícím pásem. Rovněž doporučuje, aby se podél dálnice v ulici 5. května postavily nové rampy, jejichž úkolem by mělo být odlehčení provozu a zajištění plynulosti dopravy v celém okolí. Architektonický návrh rovněž předpokládá vytvoření mnoha nových zelených ploch." -- Z výše uvedeného vyplývá, že projekt počítá s převážně administrativním využitím mrakodrapů, projekt není určen pro zlepšení služeb místním obyvatelům, nýbrž pro dojíždějící úředníky (podzemní parkoviště pro 3000 automobilů, nové rampy z magistrály, 4-pruhová Hvězdova) <-- toto jde proti územnímu i strategickému plánu Prahy -- vzhledem k mnohamiliardovým investicím je utopií očekávat cenově přístupné služby v tomto ghettu, jak tvrdí ECM. -- nové sjezdové rampy a garáže nezajistí plynulost provozu, nýbrž pouze další zácpy, kolony a celkové zhoršení dopravní situace oblasti, větší znečištění vzduchu, zhoršenou dopravní obslužnost MHD ... -- slova o vytvoření mnoha nových zelených ploch jsou drzou lží, stačí se podívat na modely projektu, poslední zelené plochy naopak zmizí .... -- celý projekt je určen cílové skupině středního a vyššího managementu významných firem, podle toho je také navržen. Zastupitelé by měli hájit zájmy občanů své městské části, nikoli zájem ECM. Na webu mč Praha-4 se o celé věci prakticky neinformuje, proč asi ?!
0/0
21.6.2001 19:22

Radek Polák, Praha 4

typická situace
zástupce investora se neobává nepřijetí projektu - bodejť by se také obávali - zastupitelé patrně zastupují spíše investora, obyčejní občané firmě ECM nestojí za to, aby je o projektu podrobně informovala. A dobře ví proč. Běžnému občanu, který v centru nebude zaměstnán, tento megalomanský projekt nepřinese absolutně nic dobrého. Proč se ECM nepochlubí tím, jak chce řešit vzniklou katastrofální dopravní situaci. K čemu budou běžným lidem skleněné krychle plné kanceláří ? Na pražské památky se jezdí dívat lidé z daleka, ovšem tvrdit to, že stejný zájem bude o tyto krabice je nestoudný výsměch do tváře místních obyvatel. Pražský hrad je jen jeden, zatímco mrakodrap obklopený budovami garáží není žádná vzácnost. Jeden tu už máme a turisté si ho moc nevšímají. Příznačné je také to, že jednoznačně pro se vyslovují zástupci ODS - do jejich kapes šel sponzorský dar, tak přece nebudou proti a hned se jim to "strašně líbí" Konkurenční projekty se patrně tak "strašně" nelíbily - prostě kdo maže, ten staví ... Že je stav pláně kolem nedostavěné budovy rozhlasu ostudný, o tom nepochybuji, ovšem způsob výběru investora jakož i úspěšný projekt jsou ostudou mnohem větší. Na idnes zveřejněný náhled od jihu jasně ukazuje kde bude (nebo spíš nebude) zeleň. Stromy v popředí před ulicí Hvězdova jsou na místě už teď, kdežto v oblasti budoucího ghetta je stromků opravdu poskrovnu. Pozemek není laciný a na zeleni se nevydělá, zatímco na parkovištích ano. Opravdu hezký krok do 3-ho tisíciletí. Sklo, beton, kolony aut - vzhůru k radostným zítřkům. Kam se poděly ty "zázraky moderní architektury" ?
0/0
21.6.2001 13:53

Najdete na iDNES.cz