Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Architekt Meier: jde o to, jak bude město žít

Plánovaná proměna pankrácké pláně znamená víc než jen stavbu nových mrakodrapů na horizontu. Tak komentuje svůj tvůrčí záměr exkluzívně pro MF DNES jeho autor, přední světový architekt Richard Meier. "Nejde o to, zda mrakodrapy ano či ne, nýbrž o to, jak bude město žít," říká.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Radek Polák, Praha 4

nedělejme si iluze ...
Článek pana Meiera je v mnohém poučný. Obratně zvolený styl, hra na city a pýchu Pražanů, snaha vyvolat dojem, že ECM je vlastně společnost dobrodějů, zacelující rány v komunistické výstavbě ... Ovšem co tu chybí jsou konkrétní údaje - a není divu ... Pankrácká pláň pustne mimo jiné proto, že náklady na výstavbu komerčních center jsou zde velice vysoké. Proto musí být vysoké i budovy - platí se za pronájem kanceláří a čím více jich bude, tím lépe pro investora. Je li zde mnoho kanceláří, musíme vybudovat i garáže a parkoviště (ten, kdo si může dovolit vysoký nájem, sem nebude dojíždět metrem). Zvýší se nápor na místní komunikace, to se bude řešit jejich rozšířením a novými nájezdy na Magistrálu. Ze zeleně žádné zisky neplynou, proto bude její plocha minimální (většinou jen stromky v kontejnerech a zeleň na střechách) Zmiňované rezidenční a relaxační fukce jsou pouhé iluze pro 99,5% obyvatel (ceny za bydlení i služby budou muset být astronomické, nechce li nás ovšem ECM dotovat :)) Zmínka o ekologickém přínosu toho, že mrakodrapy by mírnily západní vítr, usvědčuje pana Meiera v mírnějším smyslu slova z neznalosti, otevřeně řečeno ze lži - Mrakodrapy vítr nezmírní -jen se změní jeho směr a vzroste intensita jednotlivých poryvů. Navíc bych rád viděl ekologický přínos nových kolon automobilů, směřujících do plánovaných mnohatisícových garáží - to by se ten vítr jedině hodil, takhle ty zplodiny budou dýchat lidé "dole" Už vidím místní, jak se budou chodiit rekreovat do zeleně na střechu mrakodrapu. Dále mi přijde trapné operovat s pojmy typu "topologický prostor" - starší zástavba snad nemá topologii ? Ví vůbec pan architekt, co to slovo "topologie" znamená ? Dále by to bylo nestydaté omílání slov "kreativní, heterogenní, interakce, transparentnost, pulsující" aj. Nalijme si čistého vína. ECM je investor. Potřebuje na své investici vydělat. Proto si platí i pana Meiera. Proto rozdává sponzorské dary a proto nestojí o to, aby byly zveřejněny podrobnosti ohledně výstavby. Pokládá Pražany za podlidi, kteří budou křepčit kolem jejich skleněných věží - to se ale velice mýlí.
0/0
20.6.2001 20:45

Jarda, Praha 4 - Pankrác

Re: nedělejme si iluze ...
Souhlasím s Vaším názorem na styl článku. I na mě dělal dojem, že firma ECM je firmou dobrodějů, a nevím proč byl tento styl zvolen. Asi špatná PR agentura. Co se ale týče projektu, přikláním se na stranu jeho zastánců, a to z jednoho prostého důvodu. Je to pravděpodobně jedno z nejlepších možných řešení. V současné době je toto území v naprosto zoufalém stavu - je to země nikoho, uprostřed níž stojí příšerná budova rozhlasu. Tu vlastní soukromá firma, která samozřejmě volí cestu přinášející zisk. Podobně by se tedy choval každý soukromý vlastník. Neviňme proto ECM z toho, že na Pankráci bude stavět tisíce kanceláří, udělal by to každý. Naopak buďme rádi, že ECM zvolila kvalitního architekta (což nemusela), který celý prostor upraví s citem.
0/0
21.6.2001 10:47

Mates

Souhlas
Souhlasím s Vámi.
0/0
20.6.2001 13:26

Najdete na iDNES.cz