Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Léčila devitalizace? Není důkaz

Lékaři ze čtyř nemocnic, které zkoušejí nový způsob léčby rakoviny - takzvanou devitalizaci -, včera poprvé zhodnotili, jak je metoda úspěšná. Devitalizace podle nich není nutně nebezpečná - obavy z otravy krve se zatím nepotvrdily. Úspěch se však ještě nedostavil a několik těžce nemocných pacientů na svou nemoc zemřelo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Bohumír Fruněk

Zdravý člověk - největší hrozba pro moderní medicínu a neschopného lékaře
Hned na úvod konstatuji , že se tato skutečnost netýká všech lékařů. Připustit , že by se mohl někdo rychle a i levně vyléčit , je pro většinu moderních tržních lékařů přímo děsivá . Zkuste svému lékaři navrhnout, aby vás při běžném onemocnění zkusil napřed vyléčit pomocí bylinek , nebo klasickou hladovkou apod. Oficiálně je to vyloučeno a očekávejte , že vás bude mít za blázna. Je to tragedie. Kdo sledoval v televizi "neskutečný příběh" MUDr. Fortýna a má vlastní zkušenosti s rakovinou, musel nevěřit vlastním očím a uším. Následný děs a hrůza v očích nejvyšších představitelů - lékařů onkologické mafie, zastupující zájmy farm. průmyslu, hovořily za vše. Nebýt špatného zdravotního stavu Dr. Fortýna, tak na něj tito "lidumilové" podali trestní oznámení ! Do dneška jsme se ovšem od těchto "kapacit" nedozvěděli o procentu úspěšnosti jejich stávajících vědeckých metod léčení !!! Neskutečně přihlouple zdůrazňovali, že na lidech se pokusy dělat nesmějí. Že je ovšem vyřezáváním a chemoterapiemi sami dělají, to zatím nepřiznali a tak hned nepřiznají . Je to kšeft a jejich mrtví se nepočítají a ani je nezajímají . Je to podle pravidel, které si sami sobě vymysleli, aby nebyli za neúspěchy postižitelní. Kdyby se psalo jiné století , tak Dr. Fortýn skončil upálením na hranici. Je to tragedie, jak dnes ještě nelze legalizovat tuto metodu a hlavně nelze umožnit pacientovi, aby si sám vybral po konzultaci s rozumným lékařem a ne vědeckým fanatikem, způsob léčby. Pane Dr.Pycha, jsem rád,že souhlasíte s devitalizací. Prevence je vždy důležitá u všeho. S tím souhlasím. Nesouhlasím ale, že lékaři jsou reprezentativním vzorkem této společnosti. Podle mne jsou reprezentativním vzorkem lidé, kteří zde protestují proti farm.loby a onkolog. mafii. Lékaři sice nemohou být svatí, jak píšete, ale tak akorát budou muset zpytovat svědomí, jak předávkovali (možná zatím beztrestně) národ antibiotiky a co to má za následky. To , že si podřezáváme větev ničením životního prostředí je sice, ale jen částečně pravda. Prostředí se hodně zlepšilo a lepší se, zato víc a více lidí umírá díky léčebným metodám např.-lékařům "spřátelených" s onkologickou mafií apod. Na jednu stranu jsou vynikající diagnosticé přístroje, ale na druhou stranu následující léčebné metody vědeckých lékařů ve spojení s famac. loby nahání hrůzu.
0/0
21.6.2001 3:55

Ing. Petr Brož

Na rakovinu už dlouho nikdo neumřel !!!
Ano, poněkud přeháním, ale - ať mne páni doktoři opraví - můj názor je, že drtivá většina nemocných umírá na celkové vyčerpání organismu působením důsledků záření a chemoterapie. Osobně považuji za naprosto neuvěřitelný úspěch, že přežil jeden z těch, kteří byli do "experimentu" vybráni (rozuměj správně: kteří již tak, jako tak umírali) !!! Ing. Petr Brož, Kladno
0/0
20.6.2001 21:02

tukan

Kdo vlastně chce DEVITALIZACI ...
Mám osobní zkušenost s tím, že zdravotní pojišťovna(ČNZP) odmítla proplácet lékařem naordinované chemoterapeutické léky protože jsou příliš drahé (zřejmě mají nadlidské diagnostické schopnosti - FUJ!). Tytéž léky VZP proplácí bez problémů. Dám hlavu na špalek za to, že o životě lidí s rakovinou ve většině případech rozhoduje farmaceutický a obchodnický byznys !!!! Bude tomu tak určitě i v případě DEVITALIZACE !!
0/0
20.6.2001 16:17

Marie2

Zvířata to mají jednoduší
Veterinární lékaři již běžně a s úspěchem operují u zvířat nádory devitalizací. Kdo chce svému chlupatému členu rodiny zachránit život, nelituje peněz a operaci nechá provést. Kéž by to tak šlo i u lidí. Nejvíc mne štve, že kdyby se někdo z rodiny dr. Fortýna neznal s "zuřivým" novinářem Kvasničkou, patrně bychom se o devitalizaci ještě nic nedozvěděli. Neochota, lhostejnost a ignorace se kterou se pan doktor Fortýn setkal při jednání s našími předními odborníky je neuvěřitelná. Teprve až na nátlak veřejnosti se začlo aspoň trochu něco dělat. Nešlo to však dřív?
0/0
20.6.2001 11:39

pcechovsky@yahoo.com

devitalizace
Nová, neověřená metoda se vždy musí vyzkoušet na lidech, co nemají standardními metodami žádnou šanci na přežití. Představte si situaci, kdy se okamžitě začne zkouset na lidech potenciálně léčitelnych doposud uznávanou metodou, kteří mají dle velkých řádně statisticky zhodnocených souborů šanci na přežití např. 50%. Provede se tedy studie a zjistíme, že tato metoda má účinnost pouze 20%. K tomuto zjištění však dojdeme až tehdy, co oněch 30% pacientů necháme zbytečně zemřít. Pokud devitalizace je skutečně vysoce účinnou metodou ( o čemž zatím pochybuji), určitě se i při používané metodice studií prosadí.
0/0
20.6.2001 11:31

Marcela

Re: devitalizace
Ale mohu přeci argumentovat úplně stejně. Co když se ukáže , že metoda je účinná, kolik lidí z těch druhých 50% necháme zbytečně zemřít ? A co když bude účinnost stejná, bude se brát ohled to, jak se cítí pacient?
0/0
20.6.2001 13:03

Petr Čechovský

Re: Re: devitalizace
Současná medicína je založena na tom, že nové směry v léčbě se mnohokrát postupně ověřují, než se zavedou do běžné praxe. Lze samozřejmě polemizovat o tom, zda je to správné ( já se domnívám, že ano), ale tento princip je uplatňován u všech nových metod a nevím, proč zrovna devitalizace by měla být vyjímkou. Když zapátráte v archvivu MF dnes, jistě naleznete mnoho seriozních článků o nových velmi účinných metodách v léčbě nádorů, o kterých poté již nikdy nikdo neslyšel...
0/0
20.6.2001 15:59

Marcela

devitalizace
Ať ti lékaři, kteří nejsou schopni zkoušet a učit se nové věci, léčí dál svým starým osvědčeným způsobem. Ale jen ty pacienty, kteří to budou chtít ,ať si v duchu klidně upalují svého Giordana Bruna , ale ať nepřekáží ostatním pacientům a lékařům. Každý kdo má či měl někoho známého, kdo prodělal standardní léčbu (operace, chemoterapie, ozařování) ví, jak tato léčba člověka zničí, jak je hrozná.Proč se proboha nepokusit najít něco šetrnějšího, protože tohle umíme, nechceme se už učit nic nového ,je nám jedno jak se cítí pacient, více se na tom vydělá ? Nebo proč tedy ? Jakou vypovídací hodnotu mají zkoušky na lidech, které klasická léčba už zničila a navíc už i odepsala, protože na základě současných oficiálních znalostí se jim už nedá pomoci ? Ne, že by měli být ze zkoušek vyloučeni, už jen nová naděje, že je ještě možná možnost žít dává těmto pacientům strašně moc. Ale je třeba to zkoušet v jiných stádiích, a budou-li pacienti chtít , tak dříve než se použije chemoterapie.
0/0
20.6.2001 11:24

Jarda

Závěry z provedených zásahů mohou jsou zkreslené
Jestliže lékaři dostali k ověření metody devitalizace nádorů pacienty ve stavu blízkém smrti, pak je celkem pochopitelné, že úspěšnost léčby je taková, jak v článku uvedeno. Také může být opomenuta nějaká "maličkost". Lékař, který metodu praktikoval již nežije a nelze s jistotou tvrdit, že vše je při současném ověřování prováděno zcela správně.
0/0
20.6.2001 11:15

rudolf

ano
je to tak. kazdy ma pravo na sve vlastni telo a toto pravo mu stat nesmi upirat. to same je s drogama. at si kdo chce bere co chce (kdyz je dospelej). ALE !!! ruku v ruce s tim jde, ze mu stat NEBUDE poskytovat zdravotni a socialni peci 'za hubicku', kdyz nikdy nepracoval. at si potom leceni plati sam. v pripade rakoviny uz ale vsichni platime - zdravotnim pojistovnam. povinne ze sveho platu. mame tedy pravo rozhodnout (jsme-li dospeli), jak za tyhle nase penize budeme leceny. NECHCI, ABY ZA ME ROZHODOVALA MOJE POJISTOVNA (potazmo STAT), JAK SE MAM LECIT !!! to si rozhodnu sam po porade s odborniky - lekari ...
0/0
20.6.2001 11:03

Ivo Horák

Skepse
Na celém světě se stovky špičkových pracovišť pokoušejí najít nové metody léčení a doložit jejich prospěšnost. Zároveň se samozřejmě stává, že mezi vědci a lékaři vítězí konzervatismus. Podpora veřejného mínění české metodě podvazování nádorů by měla vyvolávat pochybnosti, ba zneklidnění. Lidé, spoléhající každodenně na vědu a techniku (např. doprava, počítače, telekomunikace), se zároveň stávají ochotnými uvěřit (nebo si pohrávat) s iracionalitou. Odpověď "Proč by ne, mně se to líbí" je v relativistické a demokratické společnosti stavěna na roveň nejhlubším analýzám. Veřejné mínění je unaveno racionalitou. Chce fandit. Mezi lidmi vždy kolovaly fámy. Podobně jako se vlivem vědeckého rozvoje od středověku do současnosti změnily značně představy křesťanů o Bohu či ráji, dochází již nějakou dobu k znepravděpodobňování většiny "klasických" fám. Jejich trvající potřeba je pak uspokojována fámami nové generace. (Upozorňuji, že fáma není z definice nutně prostá pravdivosti.) Boj s fámami je podobný jako boj s rakovinou. V obou případech nepřicházejí (a žel stěží přijdou) revoluční a univerzální novinky. Tím méně jednoduché recepty.
0/0
20.6.2001 11:00

rudolf

Re: Skepse
vy jste asi jeden z tech, kdo radi jinym rikaji, co je spravne a co spatne, ze ? kez by u nas takovych 'bohu', co maji patent na rozum, bylo co nejmene ...
0/0
20.6.2001 11:08

Ivo Horák

Re: Re: Skepse
Rudolfe, Vaše odmítnutí mého příspěvku, prakticky jediného nenadšeného, je vedeno emocemi a je zcela nevěcné. Nepsal jsem o tom, co je nebo není správné. Vůbec si nemyslím, že mám patent na rozum. Obecně doporučuji v diskusích vystupovat korektně. Také ad hoc, ne ad hominem (tj. k věci, ne proti autorovi).
0/0
20.6.2001 11:45

rudolf

Re: Re: Re: Skepse
prestoze ve vasem textu asi neni veta, proti ktere by se dalo konkretne vystoupit, vyzniva jako jakasi moralizujici vytka z pozice zmineneho narozumpatentnika. take mimochodem neni vecny, ale rika, 'ze se to proste nestava ...', coz je argument, ktery mi vzdy zveda puls, takze se omluvam, jestli jsem se diky tomu dopustil nepripustne argumentace.
0/0
20.6.2001 12:18

Štěpán Krunka

devitalizace
Podle mého mínění jsou pokusy lékařů už svou metodikou odsouzeny k nezdaru(doufám že jen bigotností min. zdr.). Pokud dobře chápu, tak metoda MUDr Fortýna spočívá na podvázání hlavního nádoru, a imunologickou reakcí má tělo zlikvidovat metastázy. Opačně, tedy jak to dělají lékaři, to těžko může fungovat.
0/0
20.6.2001 10:58

Alena Mašková

devitalizace
Dejte všem možnost rozhodnout o způsobu své léčby a to po solidní a pravdivé informaci o možnostech alternativní léčby rakoviny,která klade důraz na aktivní přístup člověka ke svému uzdravování. Devitalizace nemá oslabující účinky na organismus jako je mají metody chemoterapeutické a radiologické. Podporujte pozitivně naladěnou mysl člověka a víru žít. Dejte možnost těm,kteří se pro devitalizaci sami rozhodnou, je to jejich šance pro život. Alena
0/0
20.6.2001 10:27

marie

devitalizace
jsme malí, vystrašení, zakomplexovaní - až se této metody chytne nějaký odborník ze zahraničí, pak budeme jen tiše šeptat: ale s tím se už dávno začalo u nás. Proč je těžké uvěřit, že řešení je "tak jednoduché"?
0/0
20.6.2001 10:19

Tomas

Je to taky o penezich
Lecba chemoterapii je velmi draha, dokazete si predstavit ty ztraty farmaceutickych firem kdyby se zjistilo ze staci "jehla a nit" ? Velmi bych se divil, kdyby mezi vyrobci a onkologickymi lekarskymi spolecnostmi v ruznych statech neexistovaly nejake vazby. Je to velmi smutne a hrozne rad bych se mylil, ale podle me jde predevsim o byznys a tohle je duvod proc se tato metoda prosazuje tak tezce.
0/0
20.6.2001 9:31

frantiska

Re: Je to taky o penezich
ano, souhlas............pokud zjistí, že stačí "jehla a nit" - tj.jedna několikahodinová operace, tak přijde spousta farmac. firem o hrozné miliardy.......... a jako všude - o peníze jde až v první řadě. No je to prostě bordel!!!
0/0
20.6.2001 10:09

Tomáš Tosca

Re: Je to taky o penezich
Myslím, že toto je velmi správný pohled na celou věc. Vazby mezi firmami a doktory jsou skutečně založeny na penězích. osobně znám hned několik lékařů, kteří si zcela bezostyšně nachávají vybavovat domy. Jiná oblíbená forma "úplatku" je cestování po zahraničních sympoziích, tedy jakási formy dovolené. Samozřejmě nepaušalizuji, tak jako všude existují i čestné výjimky.
0/0
20.6.2001 10:45

Robert Machat

MAME PRAVO NA SVOBODNOU VOLBU, ALE...
Predstavte si, ze by si tu kazdy zkousel neoverene lecebne metody a stat by jen mlcel. Neni to tak jednoduchy - stat nemuze rict: lecte se jak chcete... Devitalizaci fandim a drzim tyhle lecebny metode vsechny palce, ale ty standardni caviky okolo, ruzny testovani jsou holt nutny. Nebo chcete aby se to u nas hemzilo stovkama radoby lecitelu a stat by jen krcil rameny? Mohl by jen rict: Chteli jste svobodu - mate ji mit..!
0/0
20.6.2001 9:06

Viktor

Devitalizace
Souhlasím s tím,že je nesmysl zkoušet zákrok na člověku,který je už v podstatě mrtvý a jeho organismus nemá sílu reagovat jelikož je zničen chemoterapií a další léčbou .Zkoušky čehokoliv se musí dělat za běžného stavu a ne jako poslední možnost.Můj otec zemřel na rakovinu ve svých 42.letech a být tenkrát tato možnost,určitě by ji využil.Každý přece musí mít právo se rozhodnout jestli se chce léčit,jak se chce léčit a hlavně kým chce být léčen.
0/0
20.6.2001 9:03

Alena Mašková

Re: Devitalizace
Souhlasím s názorem Viktora,totéž jsem prožívala se svým přítelem a prosím, podporujte v lidech vůli žít a vůli se uzdravit s možností výběru metody léčení
0/0
20.6.2001 10:13

bejbyn

SVOBODU!!!!
Kazdy ma mit pravo rozhodovat o sobe a svem zdravi. Pokud se rozhodnu kourit, spachat sebevrazdu, lecit se u lidoveho lecitele nebo u odbornika, lepsiho ci horsiho, leciciho tradicnimi nebo alternativnimi zpusoby, nikdo nema pravo mne do toho mluvit.
0/0
20.6.2001 8:27

frantiska

dejte šanci!!!
Proč nedají šanci pacientům kteří nejsou úplně v posledním tažení? - dělat zkoušky na těch, nad kterými už lékaři zlomili hůl a pak z toho dělat závěry je blbost. MYSLÍM SI, ŽE NEJVĚTŠÍ OBAVA - A TO Z OTRAVY KRVE - SE NEPOTVRDILA. Chemoterapie je hrozná a neúčinná, a tohle je šance!!! Proč nedat pacientovi šanci včas???????????????????????????
0/0
20.6.2001 6:49

Erik78

Re: dejte šanci!!!
Jsem jeste dost mlady a nikdy jsem se zadnou formou rakoviny u sebe ani u nikoho ze znamych a pribuznych nesetkal. A doufam, ze ani nikdy nesetkam (bohuzel asi marne :-( ). Ale myslim si, ze tohle je ten nejvetsi vysledek tech pokusu. Byly dve namitky. Za prve, ze to nebude fungovat - ale to se da overit jedine na pacientech, kteri maji sanci. A za druhe, ze budou umirat na otravu krve, coz se nepotvrdilo. Takze ted by mely logicky nasledovat pokusy na osobach, na jejichz lecbu si troufa i "klasicka" medicina. Vsechno genialni je jednoduche, tak proc ne zrovna tohle. Jestli se potvrdi to, ze lze takhle lecit aspon urcite typy nadoru, tak je to na Nobelovu cenu pro Dr. Foltyna (mysim, ze je to jmeno spravne). Bohuzel in memoriam.
0/0
20.6.2001 11:35

Zdenek Moravec

Konference "Devitalizace nádorů - pokrok léčby - ve středu 20.6. od 13 hod.!!!
Clanek z emailove konference Devitalizace na www.pandora.cz: K o n f e r e n c e "Devitalizace nádorů - pokrok léčby" Svaz pacientů ČR si Vás dovoluje pozvat na 1. konferenci o Devitalizacích nádorů z 5 konaných v roce 2001. Rámec konferencí: Informovanost o objevu doktora Fortýna z roku 1957 má opravdu velké zpoždění a je nedostatečná i co do systematičnosti a úplnosti. Pravidelnými měsíčními konferencemi (vyjma prázdnin) chceme přispět ke zlepšení tohoto stavu. Cíle konferencí: Konference nemají ani neobjektivně prosazovat ani snižovat metodu Devitalizace, ale zlepšit objektivní informovanost o ní, a tak pomoci uspokojit oprávněný zájem pacientské i odborné veřejnosti. K účasti zveme jak lékaře a zdravotníky, tak veterináře, zástupce státních orgánů, zdravotních pojišťoven, pacientských organizací, novináře, politiky i veřejnost. Texty příspěvků: Budou dle možností zveřejněny na webu www.pacienti.cz . Kdy: středa 20. června čtvrtky 6. září, 11. října, 15. listopadu a 13. prosince Čas: od 13:00 s volným koncem (max. do 19:00) Místo: hlavní sál Magistrátu hl.m.P., Mariánské nám. 2 , Praha 1, (1. patro) (u st. Metra A - Staroměstská, proti Klementinu a Městské knihovně - sál pro 300 posluchačů) Speciální poděkování: patří primátorovi hl.města Prahy Ing. Arch. Janu Kaslovi, který velkoryse poskytl sál pro konference. Program 1. konference ve středu 20. června 2001 13:00 - 13:30 Registrace, seznámení se účastníků navzájem a s programem, současně poslední porada vystupujících co, kdo, kdy a jak bude přednášet 13:30 - 14:00 Úvod: MUDr. Jana Fortýnová, CSc. - čestné uvítací slovo Mgr. Vladislav Kvasnička - přehled o informacích novináře 14:00 - Referáty: RNDr. Vratislav Horák, CSc, všeobecný přehled + zákl. výzkum MUDr. Jaroslav Svoboda - role imunologie při Devitalizacích primář MUDr. František Antoš - 1. výsledky z klinických testů primář MUDr. G. Karadžos - nejdelší chirurgická praxe s MUDr. Fortýnem event. ještě veterinář, provádějící Devitalizace ve své praxi, spolužáci MUDr. Fortýna Ing. Roman Honzátko a Ing. Dr. Vladimír Kalina, a další. ------ Hlavní přestávka, ve které si vystupující upřesní Komuniké -------- Přečtení Komuniké, hlavní diskuse/"tisková konference" -------- Čas ukončení VOLNÝ - tak, jak bude potřeba Cena: Účast je ZDARMA. Na místě konání - při registraci - bude ale možnost finančně přispět dobrovolným darem na výdaje vystupujících, a tím pomoci pokračování konferencí v dalších termínech. Je vhodné zaslat akreditaci počtu osob kvůli vyhrazení míst k sezení. E-mail: pacienti@pacienti.cz Fax: +420 2 5721 5757 Pozvání na příště - čtvrtek 6. září Program v dalších termínech bude stejně strukturován a bude vždy obdobně obsahovat příspěvky k veškerým důležitým oborům týkajícím se Devitalizací. Luboš Olejár, v.r. Martin Tlustý, v.r. předseda Svazu pacientů ČR pověřený řízením konferencí
0/0
20.6.2001 6:45

Svobodova Hana

Devitalizace
Mila redakce. Jsem studentkou mediciny a pred lety mi zemrela maminka na rakovinu. Proto chapu vsechny nemocne, ze vidi v nove metode nadeji. Prala bych temto lidem, aby ti, co rozhoduji o klinickych zkouskach, si vzpomneli na sva mladsi leta. Tehdy stali pred stejnym problemem. Prosadit nove metody lecby proti starsim zkostnatelym kolegum. Take vedeli jen, ze to funguje a nekdy ani netusili, proc to tak je. Dnes jsou oni tou brzdou a ohaneji se tim, ze chrani zivoty nemocnych. Nechapu, ze nedaji lekarum a pacientum sanci, vykonat klinicke zkousky stejnym postupem, jak byl objeven. Jinak to preci nema smysl. A proc nedovoli pacientum si vybrat metodu jakou chteji? Vzdyt jsou vzdy lekarem informovani, jaka jsou rizika a sance. Doufam, ze se o tomto tematu rozbehne verejna diskuze a tem nahore se otevrou oci a mozky. Verim, ze brzo budou mit vsichni nemocni sanci se lecit, tak jak by radi po domluve s lekarem, a ne tak, jak nekdo direktivne rekne. Dekuji za moznost se vyjadrit, rada bych sice rekla vic, ale zaviraji se mi oci. Dale se omlouvam za pripadne gramaticke a stylisticke chyby - je na me totiz moc pozde. Dekuji Hanka Svobodova
0/0
20.6.2001 1:01

Honza

Re: Devitalizace
Pěkně napsáno - souhlasím
0/0
20.6.2001 6:12

Josif Visarionovič

Re: Devitalizace
Perfektně napsáno. Lépe to snad nejde formulovat. Plně souhlasím.
0/0
20.6.2001 7:13

Monika

Re: Devitalizace
Máte naprostou pravdu. Navíc - jaképak pokusy na lidech, když ti lidé jsou vážně nemocní a hrozí jim, že zemřou? To se přece každý chytá i toho nejtenčího stébla, tedy i případného "neověřeného" postupu léčby. A když se dělají pokusy na lidech, kteří s tím souhlasí (a bývají za to i placeni) při zavádění nového léku, to nikomu nevadí? Prostě moje tělo je jen moje a nikdo nemá právo mi zakazovat zkoušet léčbu, byť i zatím úředně neschválenou, pokud já věřím, že by mi mohla pomoct.
0/0
20.6.2001 9:12

JohnyWalkyra

Re: Devitalizace
Naprosto s tebou souhlasim a dodavam - Kdy uz nasemu statu prejde chut kecat nam uplne do vseho? Jsme preci svobodni a dospeli lide!
0/0
20.6.2001 10:16

dr. Melechovsky

Re: Devitalizace
Mila Hanko, ja jsem mladsim chirurgem na jednom z pracovist , kde se devitalizace delaji. Muzu Vas ubezpecit, ze zde rozhodne nejde o generacni problem mezi chirurgy. Je tomu spise naopak, prave ti starsi se do metody vrhli a snazi se ji v ramci studie uplatnovat. Kdy operaci smime provest, o tom rozhodla Eticka komise pri ministerstvu zdravotnictvi. Takoveho pacienta nikdy neodmitneme. Pokud by jsme ji provedli u jineho pacienta, spachame tim trestny cin zanedbani povinne pece, protoze bychom pouzili postup non lege artis. Dle meho nazoru lze pochybovat silne o osobnostech v jmenovane eticke komisi, ale to je jina kapitola. To cemu Vy rikate "direktivni rozhodnuti" je ve zkutecnosti zatim nejucinnejsi postup overeny klinickymi studiemi a ne nahodnymi pokusy. Za zcela trestuhodny povazuji zpusob, jakym media informuji o metode devitalizace. Zatim neni jediny objektivni dukaz, ze je ucinna, a to jsme takovych pacientu uz operovali desitky. Presto medii je predkladana jako zazracna a uzdravujici, následkem ji pacienti vyzaduji a ocekavaji, ze budou za tyden zdravi. To povazuji za velmi neeticke. Naopak je zamlcena velmi neprijemna faze lecby devitalizaci - tak zvaneho septického stavu, který je provazen vysokymi horeckami a muze poskodit plice, ledviny i bezprostredne ohrozit zivot. Uvedomte si take, ze pro pacienta v pokrocilem stadiu rakovinoveho onemocneni takova operace znamena novou bolest, zatez organizmu s moznym nasledkem zrychleni prubehu choroby. Take si nemyslim, ze verejna diskuze by mela rozhodovat o zpusobech lecby. O te by mely rozhodovat statisticky objektivne zhodnocene vysledky lecby klasickou a novou metodou, jak je v moderni medicine obvykle. Ale ujistuji Vas, ze kazdy pacient je informovan o moznostech svoji lecby a ma pravo o ni rozhodovat, to je denni samozrejma praxe. Vyjmenoval jsem velmi neprijemne okolnosti lecby devitalizaci a neni zadny dukaz o jeji ucinnost. Jeste to vypada tak jednoznacne ? Zdravi a uspechy ve studiu preje dr. Melechovsky
0/0
20.6.2001 10:57

Viktor

Re: Re: Devitalizace
Pane doktore,kdyby Vám doma umíral otec,chlap jak hora,který nekouřil a celý svůj (v podstatě krátký) život Vás učil jak žít ,jak se chovat ,jak pracovat atd.tak si myslím že i Vy byste se stal zastáncem čehokoliv byť sebeméně nadějného pro jeho uzdravení.I on absolvoval operaci,po které mi jeho ošetřující lékař řekl:"Jenom jsme ho otevřeli,zjistili jsme že to nemá význam a tak jsme tuto operaci ukončili.Pouze nechci aby ostatní prožívali to co já a proto jsem zastáncem i sebemenší nadějě léčby této nemoci.A jenom kvůli naději se lidé k této metodě tak přiklání.Vždyť naděje umírá poslední!!!
0/0
20.6.2001 14:53

Karel Pycha, Praha

Re: Re: Devitalizace
Vazeny pane kolego, jsem taky lekar a chirurg a chirurgii nadoru se zbyvam uz radu let, temer 25. To co tvrdite je a neni zcela pravda, sam pouzivate slova jako: muze, moznym. Lecba nadoru je zcela nevyzpytatelna, vcetne chmoterapie. Jsem casto volan k detem, kteri maji komplikace a krci bolesti pri chemoterpii a presto se u nich najdou za par mesicu metastazy. Velka cisla a statistiky dloudobych vysledku lecby nadoru, nejsou vubec statisticky validni, nebot jeste nikdo nevysetril kontrolni skupinu, a presto se chemoterpie pouziva. Media metodu neoslavuji, pouze se o ni zminuji, a prevladaji spise skepticke nazory, viz nadpisy clanku. To, ze maji pacienti po operacich teploty zapada do teorie vzniku HSP, ktere vyvolavaji vznik protilatek. Ono nejde o to brat tuto metodu jako za hotovou vec, ale zacit ji delat a proverit, a to je mozne pouze v klinickem pokusu a o tom to cele je, aby se tento klinicky pokus uskutecnil, k tomu media napomohla, to je fakt. Jestli jste operovali desitky pacientu, tak prosim vas mi sdelte, s jakym vysledkem. Kdyz tak si najdete na medline "HSP a ischemie tkani a popremyslejte o tom". Treba na neco prijdete v souvislosti s devaskularizaci. s pozdravem Karel
0/0
20.6.2001 14:56

Najdete na iDNES.cz