Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Český turista zahynul při potápění

U chorvatského ostrova Vis utonul v neděli při potápění český turista. "Porušil základní zásady a šel se potápět sám bez doprovodu," řekla iDNES Dagmar Bělohlávková z českého konzulátu v chorvatském Záhřebu. Bližší informace konzulát odmítl sdělit s poukazem na to, že ještě nebyla kontaktována rodina oběti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Marthy

Škoda, zas je nás o jednoho méně...
Reaguji tímto na diskusi ohledně pravidel potápění.Bezpečnostní směrnice svazu potapěčů ČR ve kterých je mimo jiné i zásada potápění ve dvojci jsou dle odst.1.1. DOPORUČENÍM k jejich respektování, závazné jsou pouze pro účastníky výcviku.Je však bez pochyb, že několik případů ročně je dostatečným argumentem pro respektování nepsaných zásad, které jsou zdůrazňovány mnohokrát běhěm výcviku a která by neměla být chápána jako omezující, ale jako chránící. Je mi ho vážně líto...
0/0
19.6.2001 17:19

jan

Je to vůl škoda
Buď mu bůh milostiv. Ale lézt pod vodu sám je kurevská neopatrnost. Možná by mu buddy zachránil život možná ne . jistá šance by tu však byla. bohužel se jí dobrovolně zřekl. takovýto hazard nedoporučuji nikomu. NAUI ITC/ICC
0/0
19.6.2001 15:40

tomáš

"kdo se sám potápí, sám také umírá"
Jak pravil bůh Poseidon: "kdo se sám potápí, sám také umírá" toto pravidlo platí a je škoda, že ho musí každoročně někdo další potvrzovat jeho porušováním.
0/0
19.6.2001 13:12

Tomáš Sládek (Praha)

Porušení pravidel?
Předepsáno, aby se potápěč potápěl ve dvojici, případně trojici, samozřejmě je. Například to určují bezpečnostní směrnice Svazu potápěčů ČR. Jako základní pravidlo učí potápění ve dvojici snad všechny výcvikové organizace. S potápěním je to podobné, jako s řízením auta. Hrubé porušování předpisů často končí nehodou. Řádně vycvičený a dle pravidel a zravého rozumu se chovající potápěč však není vystaven velkému riziku.
0/0
19.6.2001 12:43

Jan Kovář (Zlín)

Re: Porušení pravidel?
Ano, samozřejmě souhlasím. Ne každý je však členem Svazu potápěčů. Jen jsem chtěl říci, že potápět se sám není jako jízda na červenou. Asi za to pokutu nedostanete. Zpráva vyzněla tak, že potápěč zemřel proto, že se potápěl sám! A to podle mě tak jednoznačné asi není. (?spekulace?) Ale berme novináře s rezervou. Buďme rádi, že nenapsali o potápěči s kyslíkovýma bombama a že mu ve 30m došel kyslík! :-) nevím noic o příčině smrti a tak už nebudu dál spekulovat.
0/0
19.6.2001 13:32

Jan Kovář (Zlín)

Porušení pravidel?
Je mi líto, že zahynul další potápěč. Bohužel neznám podrobnosti případu, ale konstatování, že porušil "základní předpisy" není přesné. Nikde není předepsané, že se musí potápěč potápět ve dvojici, či s více potápěči. Je to však zásada (zvláště pro rekreační potápění). Já sám se vždy potápím se svým buddym. Ten v případě problémů může pomoci, ať už se jedná o nedostatek vzduchu, poruchu výstoje, nevolnost, poruchu myšlení atp. Dokáže vás z nepříjemné situace dostat na hladinu. Bohužel je někdy tento buddy i příčinou problémů. Pokud je méně zkušený a nezvládne krizovou situaci, může vás ohrozit. Jsou situace, kdy musíte uvažovat, jestli svému kamarádovi pomůžete nebo ne. Například, když se začne propadat nekontrolovaně do hloubky, můžete se pokusit ho dohnat a zachytit. Hloubka, kde se vám to podaří ovšem může být kritická, kde může nastat hloubkové opojení nebo se vám nepodaří včas (při dodržení rychlosti výstupu a dekompresních zastávek) vrátit na hladinu a dojde vám vzduch. Ta samá situace může nastat, pokud vám buddy nečekaně "vystřelí" směrem k hladině. Zde je nebezpečí barotraumatu, či dekompresní nemoci. Buddy systém je pro rekreační potápění důležitou zásadou. Někdy to bohužel nejde a potápěč se potápí sám. Většinou to však jsou velmi zkušení potápěči, kteří k tomu mají uzpůsobenu i výstroj (redundantní zdroje vzduchu, vztlaku atd.) a jsou rovněž řádně vycvičení a trénovaní. Je tedy otázka, zda by potápěč žil, kdyby se potápěl s někým ve dvojici.
0/0
19.6.2001 11:43

pqy

O mrtvych jen v dobrem, ale...
...pod vodou se muze stat ledacos. Potapeni je bezpecnejsi nez ridit auto, ale taky se musi respektovat urcita pravidla. Parkrat jsem byl pod vodou, a to prvni co Vas vzdycky uci je NIKDY SAM. Nechapu, jak nekdo muze takhle hazardovat...
0/0
19.6.2001 11:38

Kolombo

Re: O mrtvych jen v dobrem, ale...
Já se nepotápim, mě z toho bolej uši.
0/0
19.6.2001 13:03

Michal

Sám ??!!
Pro boha, co tam dělal sám??!! Vždyť to je naprostej základ. Těch pravidel je samozřejmě víc, ale ten člověk si asi myslel, že je fakt dobrej. Navic když jdete dolů s někým, tak se cítíte i bezpečněji. Navíc ještě před vstupem do vody si musí navzájem překontrolovat výstroj a výzbroj, že je všechno funkční a vůbec. Každý je strůjcem svého štěstí a tento potapěč to spackal.
0/0
19.6.2001 11:28

Najdete na iDNES.cz