Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Soud nařídil pro Chobota ochrannou léčbu

Pražský městský soud uložil ochrannou ústavní psychiatrickou léčbu Petru Chobotovi, kterého policie podezřívala z otravy dvaatřiceti lidí během seance. O propuštění do ambulatního léčení rozhodne ošetřující lékař. Chobot je v bohnické léčebně už od konce srpna. Vyšetřovatel kvůli Chobotově nepříčetnosti jeho stíhání v srpnu zastavil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Southern

Easy end for drug pusher
I think that he has simulated his mental disorders. His parents are psychatrists. So it lokks like a happy end for a drug pusher. Some people just don't want (or can't) to go to job and be useful for community.
0/0
18.12.2001 16:07

barbudo

Prosba
Samozřejmě, že diagnóza pana CH. je únik před vězením. Samozřejmě, že většina účastníků předem počítala s požitím psychotropních látek. Účinek byl sice trochu jiný, ale byla to víceméně jejich volba. Mám jinou připomínku. Prosil bych všechny účastníky takových akcí, aby odevzdali řidičské průkazy a zbraně a po půl roce požádali lékaře o prověření zdravotní způsobilosti. Děkuji za své děti.
0/0
28.11.2001 13:38

kopr

Tak trochu tu chybí JXD
Chybí mi tu příspěvek obhajující užívání drog, že by JXD nečetl diskuzní příspěvky ? Ps: možná již i on nastoupil ústavní léčbu v Bohnicích, kam jak jsem přesvědčen skutečně patří.
0/0
28.11.2001 11:11

Krtek

kdo je vlastně normální?
Ano, stala se chyba. Čaj, po kterém se někdo otráví je totální selhání. Je to velká chyba, ale víme kdo je opravdu vinen? Ten kdo si objedná jistý bylinný čaj, který má realxační účinky, nebo ten kdo dodá čaj, ve kterém zamění některé byliny? Je blázen ten, kdo má kladný vztah ke světu nebo ten kdo takového člověka za blázna prohlásí? Uvědomte si, že lidé kteří mají o něco jiné duševní schopnosti než jejich okolí nebo jiný náhled na svět byly vždy považováni za blázny. Extrém byl dosažen během komunistické éry, kdy nepohodlný člověk byl prohlášen za blázna. To ale není důvod i nadále akceptovat, protože pak může být za blázna určen kdokoli z nás. (omlouvám se za používání obecného termínu "blázen" nechce se mi vypisovat veškeré typy diagnóz používaných v psychiatrii).
0/0
28.11.2001 10:59

Kachna

Re: kdo je vlastně normální?
Je samozřejmě možné, že p.Chobot podal závadný čaj lidem v dobré víře a že ho kdosi podvedl. To ho však nezbavuje ODPOVĚDNOSTI. Pokud chci něco podávat lidem, kteří mi důvěřují, MUSÍM si předem ověřit, zda látka není závadná a ne na nich dělat lehkovážně pokus. Experimentovat může sám na sobě.
0/0
28.11.2001 12:11

kopr

Re: kdo je vlastně normální?
Jen tak mimochodem, myslím, že je pro Pana Chobota přijatelnější být označen za nepříčetného než jít natvrdo sedět. Jinak je skutečností, že lidí aspirujících na blázny máme kolem sebe mnoho, já osobně za takovéto lidi považuji většinu příslušníků náboženských sekt typu Jehovistů. Máme je snad za to, že ztrácejí v některých otázkách soudnost považovat za hrozbu pro společnost ? Jsem přesvědčen, že to by byla cesta k diktatuře. Jenomže v případě pana Chobota je otázka trochu jiná, on není zavřen do ústavu díky svým schopnostem či názorům, ale díky činu, kterého se dopustil a za účelem ochrany zájmů společnosti, které svým chováním ohrozil (zájem na ochraně zdraví občanů). V ústavu tudíž není protože zastával jiné názory, ale proto, že díky jeho duševnímu stavu jej nelze jednoduše poslat do vězení tak jak by se to stalo komukoliv jinému.
0/0
28.11.2001 12:45

Robos

Kdo chce kam, pomůže si tam
Koukám, že když byli účastníci tak spokojení, že to vbrzku vyzkouší asi zas a tentokrát pořádně. Yep, opustěte těla braši a vzhůru do světa duchů (FOREVER...)
0/0
25.9.2001 0:38

kfe

A co z toho vyplývá?
Mezi řádky člověk čte: ten chobot ty lidi notrávil náhodou. Nebo jinak: v danou chvíli jim nasypal do čaje něco, o čem příčetném stavu dobře věděl, že je jedovaté.
0/0
24.9.2001 18:15

rom

příčetnost
Fascinuje mě, jak člověk, který měl dostatek příčetnosti na to, aby mohl provozovat živnost nebo studovat mozek v Petrohradě, nejednou stejnou příčetnost stratil...
0/0
24.9.2001 17:33

Nastěnka

No to mě podržte
Nestačím valit oči když se tu dozvídám, že účastníci seance zaplatili 2000 Kč a lili do sebe nějaký odporný dryják jen proto, aby se naučili technice bdělého snění. To já jsem dokázala sama od sebe už ve školce, a dokážu dodnes, i když jsem v takovém věku, že by mě většina účastníků této diskuse (hledačů jiných světů) označila za nemožnou babu, co určitě myslí jen na prachy, plnou ledničku a televizní seriály. Pche. Kdo nedokáže snít a meditovat sám, bez drog a šamanů, ten ať si dá pár piv a jde na fotbal, to pro něj bude lepší zábava...
0/0
3.7.2001 15:44

Veronika

Re: No to mě podržte
Nastenko, s Tvym nazorem uplne souhlasim.
0/0
29.11.2001 10:26

DEA

nové akce P.Ch
Je to fáma a mohu říci, že lidé velice blízcí Petru Chobotu nemají o tom ani tušení. Nevím co je jejím cílem; existují lidé kteří mohou mít zájem poškodit osobu P.Ch, ale to neznamená, že by je relativně seriózní médium jako je MF Dnes mělo takto prezentovat, obzvláště má-li možnost si to ověřit. Z jeho strany se pak tedy jedná buď o neschopnost nebo cílenou manipulaci.
0/0
29.6.2001 10:50

Hloupý Honza

Největší nepřítel 2
Tentokrát začnu několika omluvami. Za prvé se omlouvám, že nerespektuji (pravděpodobnou) strukturu této rubriky. Domnívám se, že řadit komentáře chronologicky odspodu stránky vzhůru, a přitom řetězy odpovědí uspořádat naopak od prvního komentáře dolů není dobrý nápad. Navíc tu postrádám možnost dát textu nějakou strukturu, vytvořit odstavce. Píšu proto nový příspěvek, ačkoliv navazuji na svůj předchozí komentář ,,Největší nepřítel'' a odpověď moudrého Mika, a navíc si dovolím rozdělit svůj projev do odstavců, které napodobím pomocí odpovědí na začátek svého komentáře. Mimo jiné to znamená, že se tu můj text objeví po částech -- zdá-li se vám, že končí podezřele otevřeně, podívejte se na datum a čas, a případně si chvíli počkejte na dokončení.
0/0
25.6.2001 14:35

Hloupý Honza

Re: Největší nepřítel 2
Za druhé a především se musím omluvit za to, co sám vytýkám novinářům: neověřil jsem si dostatečně své zdroje informací. Nejdříve se vypořádám s chybou, která moudrému Mikovi unikla. Ztotožnil jsem pablen kraňský s mandragorou na základě povědomí o tom, že mandragora obsahuje skopolamin (tuším, že jsem se navíc nechal svést latinou a angličtinou k tomu, abych psal scopolamin) a latinské rodové jméno pablenu zní Scopolia; to se nepříjemně podobá spůsobu, jakým zacházejí s fakty Miloslav Janík a Petr Ježek (jakož i jiní novináři). Ve skutečnosti jsou pablen kraňský (vizte třeba http://caliban.mpiz-koeln.mpg.de/~stueber/mavica/part1/00267.html nebo http://www.ibiblio.org/herbmed/pictures/p-se/scopolia-carniolica.jpg nebo http://www2.arnes.si/~mborion4/fkg/seminar/scopolia.htm -- všimněte si podobnosti s rulíkem a rozdílu ve velikosti) a mandragora lékařská (vizte třeba http://pablohonej.hyperlink.cz/pj3rmao.htm) dvě různé rostliny, vzhledově dosti odlišné, jimž je společná pouze příslušnost k čeledi lilkovitých a podobají se obsahem alkaloidů.
0/0
25.6.2001 15:12

Hloupý Honya

Re: Největší nepřítel 2
V případě podezřelého citátu o účincích tropanových alkaloidů jsem vyšel ze spolehlivých informací (o něž se podělím vzápětí), podle nichž je to nesmysl a (více méně omylem, nešlo o záměrné ověřování informací) jsem se před psaním komentáře podělil o svůj názor na intelektuální schopnosti Terrence McKenny s člověkem, který se o psychedelika zajímá a McKennu uznává jako významného badatele v oboru psychedelie. Tak jsem přišel k mylné informaci, že citát je od McKenny, ale netýká se rulíku. Ve skutečnosti (jak jsem se dověděl později z téhož zdroje, když si můj informátor přečetl reakci moudrého Mika a své informace si důkladně ověřil) je tomu naopak -- citát se týká rulíku, ale není od McKenny.
0/0
25.6.2001 15:29

Hloupý Honza

Re: Největší nepřítel 2
Pánové Janík a Ježek převzali onen citát pravděpodobně od Michala Klodnera (vizte např. http://www.lsd.cz/halucinogeny.html#15). Michal Klodner sice cituje velmi pochybnou informaci a v její těsné blízkosti uvádí jméno Terrence McKenny, ale ony pochybné výroky o rulíku McKennovi nepřipisuje, ostouzení McKenny padá až na hlavy autorů článku. Protože z textu Michala Klodnera přece jen není zcela jasné, zda Terrence McKenna něco takového tvrdil, nebo ne, vystopoval můj informátor onen blud až na http://www.erowid.org/experiences/exp.php3?ID=1778 -- povšimněte si, že jde o soukromý názor jednoho přispěvatele do diskusního fora, za který redakce Erowidu nepřejímá zodpovědnost. Informace potvrzené redakcí Erowidu najdete na http://www.erowid.org/plants/belladonna/belladonna.shtml
0/0
25.6.2001 15:41

mike

Re: Re: Největší nepřítel 2
Koukam ze to beres docela dukladne. Ten pochybny citat je skutecne od nekoho jineho a s McKennou souvisi jen okrajove. Prevzal sem ho ze stejneho zdroje, ktery je citovany v tom prispevku na errowid.org, original je ovsem mnohem rozsahlejsi. Je neskutecny, jak je ten muj pet let stary text na netu proflaknuty.
0/0
11.7.2001 13:29

Hloupý Honza

Re: Největší nepřítel 2
Posledním (snad) omylem, který bych měl uvést na pravou míru, bylo zlehčování nebezpečnosti atropinu. To, že otrava atropinem je téměř shodná s otravou alkoholem, neznamená, že není nebezpečná. Účinná (jakož i smrtelná) dávka atropinu je přece jen ve srovnání s alkoholem podstatně nižší (a nebezpečnost alkoholu také není radno podceňovat). Varování (ať už McKennovo nebo někoho jiného) před tropanovými alkaloidy vychází pravděpodobně právě z toho, že jde o podřadné halucinogeny, zato nebezpečné jedy.
0/0
25.6.2001 15:51

Hloupý Honza

Re: Největší nepřítel 2
Nakonec vám dlužím citaci knihy, ze které čerpám informace o účincích tropanových alkaloidů. Napsal ji František Švec, jmenuje se ,,Farmakodynamika liekov zo stránky experimentálnej a klinickej'' a jde o druhé, přepracované vydání prvního dílu ,,Nervová sústava'', které vydalo Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied v Bratislavě roku 1960. Informace o atropinu a skopolaminu najdete (mimo jiné) na stranách 234 až 238. Na straně 235 se například dočtete: ,,U ľudí sa pôsobenie atropínu na ústredné nervstvo prejavuje nepokojom, rozčúlením, zastretím vedomia, stratou orientácie, halucináciami a konečne delíriom. Celkový obraz je podobný otrave alkoholom.'' Na straně 236 pak: ,,Príznaky dráždenia ústredného nervstva môžu trvať niekoľko hodín. Potom nasleduje fáza tlmenia, v ktorej pacient upadá do narkózy.'' Oproti tomu o skopolaminu se na straně 237 dozvídáme, že ,,Na rozdiel od atropínu excitačné štádium po skopolamíne je málo vyznačené. Toxické dávky pôsobia už po niekoľkých minútach stratu vedomia a kómu... Pri ľahších otravách dochádza k pomätenosti, k strate sebavedomia, prípadne k halucináciám. Pacient odpovedá na otázky bez autokritiky. Po zotavení býva úplná amnézia.'' Agresivní chování otrávených, které odpovídá otravě atropinem (nebo opilosti), tedy nejde příliš dohromady se zjištěním, že čaj obsahoval především skopolamin, ale to lze možná vysvětlit přítomností obou alkaloidů ve směsi.
0/0
25.6.2001 16:14

Hloupý Honza

Re: Největší nepřítel 2
Přál bych si, aby od novinařiny odešli lidé jako Mr. R., kteří nemají čas hledat něco v encyklopediích a jsou už tak vypsaní, že nad tím, co píšou, ani nepřemýšlejí. Obávám se, že to není snadno splnitelné přání, ale studují-li žurnalistiku lidé jako Arnošt, lze aspoň doufat, že jim přehled a vůle ověřovat informace vydrží do konce školy i dále a že je zaneprázdnění vypsaní kolegové nevyštípou. Pokud jde o konkrétní případ Petra Chobota, přál bych si, aby někdo z novinářů, někdo, komu lékaři a policisté odpovědí, položil někomu informovanému Muchomůrkovu otázku: Kdo zavolal záchranku a policii?
0/0
25.6.2001 16:34

mike

Re: Re: Největší nepřítel 2
Mam dojem, ze probehla takova informace, ze to byl hlidac budovy, ktery do te telocvicny nahledl.
0/0
11.7.2001 13:01

A.A.

media v tehle zemi
media v tehle zemi nelze brat vazne. cim driv si to clovek uvedomi, tim lip. prestane je vnimat. jsou to balastni informace, ktere odvadeji od toho duleziteho.
0/0
22.6.2001 19:57

Mario

Proč se požívání ...
... omamných látek nazývá meditací?
0/0
21.6.2001 8:54

caesar

Re: Proč se požívání ...
Proto ze se pri pozivani omamnych latek dosahuje podobnych stavu vedomi jako pri meditaci :)
0/0
22.6.2001 18:38

MAK

P.CH. je nezodpovedny ignorant
P.CH. je predevsim velky zlodej, lhar, podvodnik a ignorant. Stravil jsem s nim nekolik dnu v Peru a vim co pisu.
0/0
19.6.2001 17:50

Pochyby

Re: P.CH. je nezodpovedny ignorant
To, že jste s ním strávil několik dnů v Peru říká vše. Několik dnů tam totiž strávili jen ti, kteří nebyli schopní dokončit celý program. Takoví skutečně prchli z hrůzou před poznáním sebe sama - někteří prchli rovnou do veřejného domu či se šli opít, aby se dostali do normálu, na který jsou zvyklí.
0/0
20.6.2001 2:12

MAK

Re: Re: P.CH. je nezodpovedny ignorant
Kdyz jsem videl jak okrada ostatni ucastniky akce, tak mi z toho bylo natolik zle, ze jsem to s nim uz nevydrzel. Dalsi minoritni duvod byl treba ten, ze docela prokazatelne neustale lhal a pritom zapomel, ze umim anglicky a trochu spanelsky a muzu se na spoustu veci zeptat sam. Pak treba ze o mistnich (indianech) mluvil jako o opicich, ktere jsou vhodne jenom k tomu aby mu posluhovali .... apod.
0/0
17.7.2001 17:48

DEA

Re: P.CH. je nezodpovedny ignorant
to není jako ta tvoje Euro-Ájo-břečka z trávy co, měkoni?
0/0
20.6.2001 9:51

jeden z účastníků akce

Můj názor
Jsem jeden z účastníků. Pana Chobota již znám několik let z jím pořádaných přednášek a seminářů. Jeho semináře měly vždy formu spíše relaxační meditace, za doprovodu meditační hudby a mluveného slova Petra Chobota. Často se podával i odvar z bylin, který měl vždy jen uvolňovací a relaxační účinky. Můj názor je takový, že panu Chobotovi omylem připravili čaj z jiných bylin. Nevím proč si složení čaje pan Chobot neověřil. Možná neměl čas... Tato nedbalost však boužel dala vzniknout této nechutně nafouknuté aféře. Při své čtvrteční přednášce, když pan Chobot hovořil o bylinách pro plánovaný seminář, řekl že na byliny teprve čeká, že ještě nedorazily. Na semináři hovořil o tom, že čaj je vpodstatě jen pro lepší uvolnění... Zcela jistě neměl zájem někoho otrávit. Jsem si jist, že tu opravdu došlo k oné kritické záměně. Je jasné, že po takové akci bude vyslíchán. Avšak zavřít ho považuji za krutou šikanu... ale matrix už je takový. Také by mně zajímalo, kde se tak rychle vzalo kolem padesátky policistů.
0/0
19.6.2001 15:13

Lahvac

Re: Můj názor
Že by to byla ta samá zázračná intuice, jako když EU zařadila ČR do vysoce rizikových zemí z hlediska BSE, a taky se taky tak rychle vzala jedna Šílená Kráva?
0/0
19.6.2001 16:36

Hanns

Re: Můj názor
... hošíku, ty jsi chobot junior?
0/0
19.6.2001 17:04

Michal Mlynář, Praha

Nedozírné důsledky
Slovo "meditace" se u nás již docela slušně zabydlovalo. Stále ale většině lidi přišlo jako cizí nebo nic neříkající. Ale po předchozích událostech, ale hlavně také díky některým senzacechtivým novinářům, začne toto slovo znít v ústech lidí jako slovo ďáblovo. To abÿchom si rychle vymysleli něco nového - třeba koncentrace, sezení, spočívání apod. Od dnešních dnu se budou lidé hledající sami sebe jen bát před někým jiným vyslovit ono "ďábelské" slovo. Možná to bude pro ně zkouška trpělivosti, touhy k nalezení věčné Pravdy. Kdo ví? Jěště bych rád něco podotknul k "nebezpečnosti" akce. Myslím si, že to byl docela průšvih, ale ne rozhodně větší než bouračka na dálnici nebo delirium tremens účastníku pivní seance, které vyplývají ze společensky "schvalovaných" aktivit. Prostě se z toho udělala nafouknutá bublina, která se moc dobře dělá z věcí, které většina nerozumí nebo ani nemá touhu rozumět nebo pochopit. Ještě bych rád napsal, že s "meditacemi" Petra Chobota mám dobrou zkušenost, myslím, že ví, co dělá. Snad jen by bylo dobré neotestované otestovat nejprve na sobě. Účastníci seance jsou svéprávné osobnosti a jak jsem hovořil s některými, tak své účasti nelitují a celou tu mediální bouři považují za docela úsměvnou. Myslím, že by nikomu neškodilo zjistit, že existuje ještě něco víc, než nakupování, chození do práce a z práce, práce, umytí auta nebo sledování televize. Není k tomu potřeba žádných "čajíčků", jen si tak sednout tiše do křesla a být alespoň chvilku navečer sám se sebou.
0/0
19.6.2001 12:21

DEA

osobní zážitek
zdravím účastníky, žiju. :-) Je zajímavé sledovat v tisku či televizi zprávy o někom koho celkem dobře a dlouho znáte. Vždy jsem myslel, že jsou do určité míry objektivní a zejména, že dotyčný ví, o čem mluví. V případě hlavních včerejších "akčních" zpráv na TV Nova jsem se však musel smát a pochopil jsem jedno: že se na ně není třeba dívat. Novináři se diví, že nikdo nechtěl na kameru mluvit.. bože, vždyť je to tak zbytečné. S naprostou vážností, zde byly prezentovány názvy a povídání o akcích, které z účastníků pochopitelně nikdo nebral vážně. Věta... bude to jediné co tu letos z Petra Chobota (z)bude.. tak tu jsem náhodou vymyslel já po pár skleničkách vína.. bože, kdo ale mohl vědět co se stane, bylo to narážka na fakt, že zanedlouho opět odjíždí do Amazonie.. Někdo si na webu stěžoval, jak se to mohlo konat na půdě UK... cha, cha... vždyť ta tělocvična se už na nic jinýho, než na ležení využít nedá.. Zarážející je ale nedostatek jakýchkoliv objektivních informací. Lektvar jsem vypil asi 11:20. Co se dělo potom nevím. V nemocnici jsem se ani nedozvěděl, kdy mě přivezli. Kdo zavolal záchranku? Kdy? Policii? Probudil jsem se v nemocnici asi v 19:00. Cítil jsem mírnou bolest hlavy, mírně změněné vnímání zvuku a vidění. Po asi hodině bylo uže celkem dobře. Noc nebyla špatná, byl jsem velmi uvolněný. Žádné křeče. Ráno a během dne jsem se cítil dobře - nadprůměrně uvolněný a v dobré pohodě. Bez problémů jsem chodil po pokoji. Celkově mohu hodnotit zážitek jako pozitivní. Vypil jsem celou dávku směsi jako jiní a nevím, proč si oni tolik zkusili a já byl v pohodě. Nad tím by se měli zamyslet lékaři. Diskuze o tom, zda chtěl P.Ch. někoho snad úmyslně otrávit je bezpředmětná, neboť pak by to zjevně nedělal v uzavřeném areálu v Praze, kde si objednal tělocvičnu na své jméno. Tím však nechci říct, že se nic nestalo. Tato záměna mohla mít následky a já doufám, že policie, kromě hledání způsobu jak P.Ch usvědčit se bude také zabývat tím, jak se tam mohla dostat. Pokud někdo vidí za akcí lehce vydělané peníze, chtěl bych ho upozornit, že se za tyto finanční prostředky podporují výzkumné programy po celém světě, ekologické programy na záchranu amazonské džungle aj. Že tam byli jen studenti? Nesmysl. UK s tím nemá nic společnýho, jen pronajala prostory. Inzerce v tisku? Tak o tom jsem taky neslyšel, velmi nepravděpodobné. Chobotova stránka na netu? ta už je asi 2-3 roky beze změn, inzeráty byly na stránce o lucidním snění, protože o tom danná seance měla mj. být. Holotropní dýchání? - o to se nejednalo. tak končím, musím začít dělat PS: ještě k zásahu. v tělocvičně máme zamčené veškeré doklady, klíče od bytu, telefoní čísla, platební karty, peníze. Doufám, že se jich dočkám brzy zpět.. přeji příjemný den
0/0
19.6.2001 9:49

Ondřej Prokopius

otrava
Domnívám se, že pro zhodnocení toho, co se stalo je rozhodující, že se jednalo o vysoce ziskovou akci a její pořadatel by měl uhradit jak léčbu účastníků, tak škodu, kterou otravou utrpěli. To, že vrátí nehorázný účastnický poplatek pokládám za zcela nedostačující. Rozlišujme podnikatele a partu, která za vsí experimentuje s konopím.
0/0
19.6.2001 7:39

Petr

mr. Chobot
Měl sem tam sestru, naštěstí vše dobře dopadlo, ale co příště??? To je to samý, jako kdybych si koupil sýr v supermarketu a odvezli mě na JIP. Když něco podávám, tak musím mít 100% ověřený, že to není nějaký svinstvo. Pana Chobota bych zavřel, až zčerná, protože to mohlo dopadnout daleko hůř, než to vypadalo!!! Doufám, že toto je poučení pro příště a taky doufám, že pan Chobot vrátí všem účastníkům jejich vložené finance, protože investovali do něčeho, čeho nebylo dosáhnuto! Na všechny podobný akce bych žádal povolení od MÚ a dostatečný rozbor podávaných látek!
0/0
19.6.2001 0:12

OGDEN

Re: mr. Chobot
VÁŽENÝ PANE NA TY VAŠE ŘEČI O LIDECH KTERÝ BY SE MĚLI ZAVÍRAT AŽ ZČERNAJ, BY JSTE MĚL MÍT POVOLENÍ OD MÚ TAKÉ. A JEN TAK NA OKRAJ,DLE REAKCÍ ZÚČASTNĚNÝCH SE MY ZDÁ ŽE NĚČEHO PŘECI JEN DOSÁHLI!!
0/0
21.6.2001 9:59

tomáš

Re: mr. Chobot
Zavřít, až zčerná a taky ať zaplatí veškeré náhrady za léčení, ne aby to za takový KRETÉNY museli platit daňový poplatníci.
0/0
28.6.2001 10:05

Amanita Muscaria

Informace jsou stale nedostatecne
Ani z upravovaneho clanku, ani z jinych medii jsem se zatim nedozvedel nekolik podle me dulezitych informaci. Kdo zavolal lekarskou sluzbu a policii? Predpokladam, ze to nebyl pan Chobot; kdo tedy? Bylo skutecne nutne, aby vsichni pritomni byli hospitalizovani? A meli vubec moznost odmitnout osetreni? Kolik lidi (a kteri) prislo do styku s napojem, nez byl nabidnut ucastnikum? A pili jej vsichni? Proc by pan Chobot nabizel ucastnikum realne bezne dostupne alkaloidy? Kvuli intoxikaci scopolaminem tam myslim navstevnici neprisli. Atd. Nemohu si pomoci, ale cely pribeh prezentovany medii je natolik nepravdepodobny, ze si dovolim nabidnout alternativni vysvetleni - s vedomim, ze plnou pravdu se asi nedozvime. Ucinne latky se mohly do napoje dostat bez vedomi organizatora bud z kontaminovaneho materialu pro pripravu napoje, nebo pricinenim jine osoby pred podanim napoje (nebo v jeho prubehu) ucastnikum. Taktez si myslim, ze nelze zcela vyloucit ucast bezpecnostnich slozek na akci, tedy klasickou provokaci s cilem diskreditovat scenu nealkoholovych drog pomoci zkreslene medialni prezentace; nasledne by pak bylo mozne ocekavat tlak na zprisneni protidrogove legislativy.
0/0
18.6.2001 23:49

Amazonka

Re: Informace jsou stale nedostatecne
Lekarskou zachrannou sluzbu volal Petr Chobot (prvni). Druha se volala pozdeji, pote, co odvezli prvniho clena meditace (Byl na tom zjevne dost spatne a jeho stav se lisil od ostatnich). Nevim, asi to byl vratny. Nevedel, jak vypada prubeh meditace (zvraceni,..) a zdalo se mu to vse divne, tak zacal vyvadet a na jeho popud se volala zachranka podruhe. Policie prijela hned potom. Kontaktovali je nejspis zachranari. Nebylo nutne, aby vsichni pritomni byli hospitalizovani. Nemeli moznost odmitnout osetreni. Nekteri se branili, ale nebylo jim to nic platne, odvezli vsechny. Do styku s napojem prislo dost lidi, vetsina se ucastnila meditace. Mimo Petra Chobota pili odvar vsichni pritomni. Ucast bezpecnostnich slozek, to opravdu neeee.
 
 
0/0
5.2.2002 21:21

tst

test
<b>tucne </b>
0/0
18.6.2001 23:47

Přímý účastník - Duncan

Účatník akce
Nejprve bych chtěl říct, že jsem přímým účastníkem akce a chtěl bych se k tomu a k následujícím ohlasům také vyjádřit. Jistě, byla to těžká noc, ale ničeho nelituji. Jsem přesvědčen, že to Petr Chobot neudělal schválně, na druhou stranu jsem si ale vždy myslel, že velmi dobře ví, co lidem podává. Pan Chobot rozhodně není v tomto oboru nějaký amatér. Mimo jiné strávil a stále tráví hodně času v Amazonii studováním šamanských praktik (věta ze závěru pozvánky, o tom, že to bude na dlouhou dobu to jediné, co tu z Petra Chobota zbude, se týká právě jeho častých výletů za hranice ČR.) Směs, kterou podával v sobotu, měla sloužit spíše jako příprava pro dva následující semináře, rozhodně neměla způsobit silné halucinace a intoxikaci. Petr Chobot provedl již několik seminářů, kde používal silnější látky a kde došlo k výrazným zážitkům rozšířeného vědomí. Pokud vím nikdo nikdy nepotřeboval pomoc lékaře. Nanejvýše docházelo k zvracení, což však ale není v tomto případě nic nenormálního, ani nezdravého. Kde se tedy stala chyba? Nevím a možná se to nikdy nedozvíme. Pana Chobota bych však nezatracoval a nijak bych ho netrestal. Je mi však jasné, že jsem pouze jedním z účastníků sobotní meditace a ostatní mohou mít zcela odlišný názor. Já sám nevím co bych teď psal, kdyby šlo o můj jediný zážitek s psychotropními látkami. Teď k reakcím na některé ohlasy: Pokud vím, tak pokud se pan Chobot za něco považuje, tak za vědce (koneckonců vystudoval biologii a pracoval ve výzkumném ústavu). Nepovažuje se za žádného guru, šamana, či duchovního. Zdaleka ne na všech seminářích používá psychotropních látek (vlastně jakýchkoliv látek). Pak pracuje pouze z hudbou, dechem a podobnými prostředky. Nepoužívá však techniku holotropního dýchání. Petr Chobot je velkým podpůrcem "lucidního snění". Většina jeho seminářů má právě za cíl naučení se umění "bdělého snu". Na semináři určitě nebyli pouze studenti. Šlo o skupinu velice různorodou jak co se týče věkové kategorie, sociálního postavení a vzdělání (ostatně jak správně uvádí iDNES). Závěrem bych chtěl říct, že vše co jsem zde napsal, je pouze můj a ničí jiný názor. Všechna fakta, která zde uvádím jsou taková, jak jsem je přijal, zpracoval a reprodukoval. Předem se všem omlouvám za pravopisné chyby.
0/0
18.6.2001 22:14

MK

Re: Účatník akce
Pane, to, ze jste neco vystudoval a nekde pracoval, jeste neznamena, ze jste vedcem. Vedcem jste v okamziku, kdy se drzite vedeckych metod v experimentech i ve vytvareni teorii. Prinejmensim v tom prvnim Vas "vedec" selhal tak, ze to mohlo stat i zivoty lidi.<br> Mimochodem, ze na takovou nedbalost existuje trestni paragraf, je zcela samozrejme. Kdyby Vam lekarnik namichal svou nepozornosti masticku z kyanidovych soli, taky by sel za mrize. Pro provadeni jakychkoliv zakroku na lidech je potreba opatrnosti, opatrnosti a opatrnosti. To jen v biologickem ustavu nezalezi nejak principielne na tom, zda pokusna mys chcipne nebo ne.
0/0
24.9.2001 19:26

KFA

Matrix
Hold matrix je pomerne agresivni struktura..
0/0
18.6.2001 21:47

Daniel

mala vsuvka
Zdravim vsechny, myslim, ze si PCH bude muset najit jinej asram na svy pokusy, praha pro nej asi bude hodne mala. At si mysli co chce, ze o tom nevedel, ci se mu to za deset let nestalo a podobny veci, je to jasna znamka toho, ze svy samanstvi nema moc pod kontrolou.Rozhodne to od nej nebylo ani trochu zodpovedny vuci lidem, kteri k nemu s duverou a "vnitrnim" hledanim prisli. Takze v Indii by asi dostal poradne na drzku a lidi by ho vykopali z mesta. tady pude asi brucet. jo Chobote... ber to karmicky.
0/0
18.6.2001 21:16

Hloupý Honza

Největší nepřítel
Největším nepřítelem člověka je hloupost. A novinář je její prorok. Jelikož některé z informací v článku Miloslava Janíka a Petra Ježka jsou zjevně nepravdivé, naskýtá se otázka, zda se tam najdou také nějaké pravdivé. Už Arnošt v příspěvku Blamáž vysvětloval, jak se to má s alkaloidy scopolaminem a atropinem a rostlinami durmanem a rulíkem. Nepozastavil se nicméně nad tím, že onen blábol pánové Janík a Ježek neříkají sami za sebe, ale citují jako zprávu policie. Člověk naivně důveřující novinářům by z toho mohl usoudit, že naše policie je banda debilů a diletantů a drogami se v ní zabývají lidé, kteří nerozeznají heroin od mentolových bonbonů. Neměla by policie kvalifikovat takový článek jako urážku a šíření poplašné zprávy? Naději, že policie na tom není zas tak špatně, čerpám z toho, že autoři citují také výrok Terrence McKenny o rulíku -- McKenna jej ovšem řekl o dimethyltryptaminu, účinné látce ayahuascy. V rulíku (a také durmanu, blínu či mandragoře) jsou obsaženy tropanové alkaloidy (atropin, hyosciamin, scopolamin), které (podle učebnice farmakodynamiky, již, bohužel, nemám při ruce, abych citoval poctivě jméno, autora, nakladatelství, datum vydání, a případně též číslo stránky) působí na centrální nervovou soustavu prakticky stejně jako alkohol. V článku samotném je ostatně u postižených popisována agresivní opice. (Tolik, mimochodem, rovněž k nebezpečnosti oné otravy a -- některých! -- ilegálních drog. Uchlastat k smrti se ostatně dá taky.) Čtou-li pánové Janík a Ježek tuto diskusi, mohli by snad osvětlit, zda tvrzení McKenny (osobně ho pokládám za feťáka, který o svých oblíbených drogách snad nikdy nemluvil za střízliva, ale žádné pochyby o hodnotě jeho výroků nedávají nikomu právo je překrucovat) našli a přesadili z jednoho kontextu do druhého sami, nebo zda jim pomáhal Petr Chobot. Druhá možnost by nasvědčovala mé teorii, že pan Chobot šel nakoupit ayahuascu a nechal se napálit překupníkem. Jen mě trochu mate ten scopolamin, hlavní to alkaloid pablenu kraňského alias mandragory -- mandragora, myslím, není tak rozšířená jako durman, rulík a blín, takže v bylinkách odněkud ze smetiště bych očekával takřka výhradně atropin (ne že by to byl zas tak velký rozdíl). Jo, kdyby byly drogy legální, dalo by se dohlížet na jejich pravost a kvalitu, ba možná i podřídit jejich užívání odbornému lékařskému dohledu. U alkoholu a tabáku sice nad odborným lékařským dohledem zvítězila komerce, ale aspoň na to, aby vám místo rumu nějaký vykuk neprodal láhev metanolu, se docela dbá. Dokud politici nedostanou rozum (což asi nehrozí, dokud novináři nezačnou přispívat ke zvyšování inteligence a informovanosti obyvatelstva, místo aby působili právě opačně), doporučuji, zatoužíte-li po meditaci a změněných stavech vědomí, vyhledat odborníky v nejbližší psychologické poradně -- hledejte poradnu pro mezilidské vztahy, krizové centrum nebo psychiatrickou léčebnu. Tam všude by vás měli být schopni odkázat na vhodné kursy různých technik meditace či onoho ,,špatného'' (jak říkají Janík a Ježek jménem nejmenované pracovnice FTVS) holotropního dýchání -- a bez otravy.
0/0
18.6.2001 18:55

mike

Re: Největší nepřítel
Tak tenhle pan Hloupy honza je skutecne trochu blb, na to uz musim reagovat. Hraje si na velkeho znalce psychotropnich alkaloidu a pritom mele naproste nesmysly. Ten vyrok Terrence Mc Kenny je skutecne o durmanu a porovnavat tyhle latky s alkoholem to je ignorance dost hrubeho zrna. Co je citovane v clanku o atropinu a skopolaminu odpovida ucinku techto latek a pravdepodobne i prubehu seance sarlatana Chobota. Ze sel nakoupit ayahuascu a nechal se napalit prekupnikem, to uz je fakt blabol. Dva moji kamaradi v peru dvakrat byli, jednou dokonce s chobotem (mam dojem ze od jednoho je ta uplne prvni reakce) a reknu k tomu jenom to, ze ayahuasca se proste nekupuje u prekupniku. Chobot, jak ho znam, je lhar, zadny vedec, zadny mozek nestudoval, je schopny davat lidem durman a tvrdit, ze je to ayahuasca, oblbuje lidi, kteri o duchovni ceste a o drogach nic nevedi a zobou mu z ruky. A jak je videt z techhle reakci, jsou to takovi vypatlanci, ze je jim jedno, jestli jim Chobot da vypit caj nebo jed.
0/0
20.6.2001 9:17

Účastník

Reakce účastníka akce
Jako účastník oné akce bych rád dal na pravou míru některé informace. Onen "čajík" měl být pouze směs bylin pro relaxaci a lepší uvolnění těla, tj. neměly v něm být obsaženy žádné psychedelické, psychotropní či halucinogenní látky...zkrátka měl být skutečně jen čajík... To, že se do této směsi dostaly i jiné látky samozřejmě netušil nikdo z těch, kdo tento čaj požili a pravděpodobně to netušil ani Petr Chobot (jak sám uvedl, tuto praxi provádí již 10 let a nikdy se nic podobného nepřihodilo a předpokládám, že zas takový blázen, aby nám to podával vědomě, není). Rád bych dodal, že nepiju, nekouřím, nejím maso, neužívám žádné omamné látky. Nevím, jestli by měl být postižen za tuto příhodu právě Petr Chobot...co lidé, kteří mu tu látku dodali? Kdo je např. trestně zodpovědný za to, že sníte v obchodě potravinu a dostanete z ní salmonelózu? Prodavačka? Co se týče lékařského ošetření...sice za něj děkuji, ale vůbec sem o něj nežádal, bylo mi poskytnuto proti mé vůli a nejsem si osobně jistý, jestli jsem ho vůbec potřeboval - to, že část lidí z akce odešla ještě ten den a naprostá většina lidí byla propuštěna druhý den jistě o něčem svědčí... Ale nechtěl bych to nijak zlehčovat. Nechme naše osobní zkreslené úsudky stranou...myslím, že to za nás vyřeší vyšetřovatel, policie a soud a vůbec orgány k tomu příslušné, kteří mohou situaci zhodnotit objektivně a nestranně (doufám). Visitor
0/0
18.6.2001 18:32

mike

Re: Reakce účastníka akce
Ja si na rozdil od tebe myslim, ze vam to Chobot podal naprosto vedome. Jeho degenerovany mozek totiz uvazuje tim zpusobem, ze vam nakeca, ze sou to jenom byliny pro uvolneni, pricemz ten caj obsahuje docela silne psychotropni latky. Jejich ucinky potom pripisuje tomu, jak je jeho meditace dobra, jak je to zpusobene hudbou a spravnou relaxaci a samanskyma technikama a kdovi cim vas oblbuje. A ucastnik si pak rekne: "Ty jo, to byla fakt sila, byl sem nadherne uvolnenej a fakt sem se prochazel po astralu, to sem na docela dobry duchovni urovni, vsechno naprosto cisty a bez drog.... ten chobot je machr, asi bych s nim mel jet do toho chorvatska v lete, kde bude ayahusca." A v chorvatsku Chobot do lidi naliva ketamin, coz je anestetikum pro kocky a ti se pak vznaseji, neciti ruce a nohy, sice trochu zvraceji, ale po ayahuasce se prece zvraci, ne? Vyklada jim k tomu bachorky o lucidnim sneni a vsichni sou spokojeni.
0/0
20.6.2001 9:38

MK

Re: Reakce účastníka akce
Prodavacka je za tu salmonelozu odpovedna v pripade, ze prodava danou potravinu i po datu urcenem k jeji spotrebe. Jinak je to spis vystupni kontrola v patricnych potravinarskych zavodech, nekdy i veterinarni sprava. Pouze male procento pripadu salmonelozy je takoveho puvodu, ze vznikly i navzdory dodrzovani hygienickych predpisu.
0/0
24.9.2001 19:32

hrejsek

???
stihani neni trest
0/0
18.6.2001 13:58

Najdete na iDNES.cz