Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Sto agentů StB dostalo negativní lustraci

Počet odhalených agentů StB, kteří v roce 1991-1992 získali neoprávněně negativní lustrační osvědčení, stále roste. Ministerstvo vnitra jich do pondělí evidovalo 114. "Všichni tito lidé pracovali ve vojenské kontrarozvědce," řekl ředitel bezpečnostního odboru ministerstva Aleš Šulc. Jeho odbor prověřuje 150 tisíc lustračních osvědčení, která se týkají právě spolupracovníků bývalé kontrarozvědky.
Měl lustrační zákon smysl? Hlasujte v článku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Ivan Panský

Agenti StB na Ministerstvu obrany
Nevím zda pan Tvrdík záměrně klame veřejnost nebo nezná zákon č.148/98 Sb.o ochraně utajovaných skutečností. Vzhledem k jeho minulosti vojáka z povolání si však myslím, že první možnost bude pravděpodobnější a společně s náčelníkem generálního štábu se snaží záměrně uklidnit veřejnost a zamlžit skutečný stav věcí. Co mě vede k takovýmto závěrům? V době, kdy neplatil zákon 148/98Sb, byl jedním z rozhodujících dokumentů pro vydání povolení k seznamování se se služebním a státním tajemstvím právě lustrační osvědčení. V době platnosti zákona 148/98Sb. může podle § 26 tohoto zákonu statutární orgán vydat osvědčení pro seznamování se s utajovanými skutečnostmi na stupeň utajení VYHRAZENÉ. V případě Ministerstva obrany je tímto statutárním orgánem velitel nebo náčelník součásti. Nevěřím, že na MO a GŠ je člověk, potažmo voják z povolání, který by neměl tuto prověrku. A právě z toto je jeden z důvodů, vedoucí mě k závěru, že tito dva pánové nemluví pravdu. Na druhé straně je mi známo, že obyčejný člověk se pravdy stejně nedobere, protože není nic jednoduššího než tyto informace označit za důvěrné nebo paradoxně dokonce utajované.
0/0
5.6.2001 11:41

Radek

Lustrace
Proboha!!! Přečtěte si už někdo lustrační zákon ať pan Ruml nemůže tak bezostyšně nemluvit pravdu. Obrana nikdy žádné materiály neposílala. Osvědčení se vydává na základě evidence v registrech svazků a jejich přepis pořídila komise 17. listopadu a je na vnitru od roku 1990. VKR byla totiž 3. správa StB. I kdyby MNO neposlalo nic, jsou agenti evidování na statisticko-evidenčním odboru MV. A kdyby ani to netačilo existuje EZO (evidence zájmových osob) a CRS (centrální registr svazků), které byly vytvořeny již za StB a kde všichni jsou. Ani to kdyby nestačilo, existují blokační karty, kde je k jednotlivým osobám odkaz, i když není uvedena kategorie. Nevyplněná, ale podepsaná lustrační osvědčení putovala i na ÚZSI (rozvědka), tak proč najednou tolik povyku?
0/0
1.6.2001 19:29

Spider

Rychlé zapomínání - ale proč.
Stejně tak mne děsí, že tihle lumpové, kteří kradli, udávali a mnohdy i mlátili lidi k smrti, ještě sedí mezi námi a kradou,....... vesele dál.A to jsou tací, co se smějí všem Cibulkům,ap., kteří nás vlastně chtěli ochránit před takovou lidskou sběří!! I když jsou tyto seznamy "očesány a upraveny", přesto mluví.
0/0
1.6.2001 17:41

Spider

Agenti STB
Takových "Trojských koňů" jsou plné úřady a fabriky; ale vše to odpovídá našemu naturelu, teď se smějí.
0/0
1.6.2001 17:25

Najdete na iDNES.cz