Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Výbor vybral 45 kandidátů do Rady ČT

Volební výbor sněmovny požádal dolní komoru, aby volbu Rady České televize odložila ze středy až na pátek. Chce totiž znovu prověřit formální náležitosti nominovaných. Právě z formálních důvodů poslanci z nominací vyřadili redaktora předlistopadové Československé televize Miroslava Fořta.
Seznam 45 nominovaných najdete uvnitř článku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Kevin

Rada
Vadí mi, že si to tady prostě partaje rozparcelovaly. Podle klíče ten ja za vás ten je za nás. Oni se prostě chovají podle klíče posílit svůj vliv. Kde je veřejný zájem? A naše apatická voličská základna si nechá líbit téměř cokoliv. Dávno už mě nezajímají pojmy levice a pravice nejraději bych volil lidi. Volba do rady je pouze důsledkem situace jaká tady je. Dokud nezačnou voliči reagovat na to co ty naše strany dělají a neprojeví se to v preferencích tak nezbývá než trpět.
0/0
22.5.2001 18:38

prchz

ČT je placena z peněz koncesionářů. Koncesionáři jsou současně také voliči a ve volbách rozhodli kdo je má v poslanecké sněmovně zastupovat. Nestrannost je pouze chiméra, v demokracii rozhoduje většina a přehlasovaná menšina by to měla respektovat. Pokud se bude s každým prdem běhat k ústavnímu soudu nebo manifestovat na náměstích tak jsou volby zbytečné.
0/0
22.5.2001 12:27

Ondřej Bartoš

A redaktori uz souhlasi?
Tak by mohla znít otázka, kterou by museli položit poslanci, aby dosáhli něčeho jiného, nez totálního odporu od redaktoru a tzv. intelektuálské obce sdružené okolo ČT - věc veřejná. Zdá se mi, že od chvíle, kdy se redaktoři zpravodajství ČT v prosinci vzbouřili a prošlo jim to, se jejich pozadavky stupňují a oni jsou čím dál tím agresivnější... Jejich poslední prohlášení říká, že "z návrhů občanských sdružení byly vyloučeny osobnosti, jejichž minulý život byl zárukou jejich nezávislosti a pevných morálních postojů". Být na místě oněch nevyloučených kandidátů, cítím se napadený, protože toto prohlášení se dá interpretovat tak, že všichni ti, kteří zatím nebyli vyloučeni ze seznamu kandidátů nemohou být závislí a nemají pevné morální postoje! Dále jsem si přečetl, že "představitelé iniciativy ČT - věc veřejná nesouhlasí s kandidáty navrženými do Rady České televize." No a co má být??? Vypovídá to pouze o jednom: že představitelé jakési iniciativy, o které nevím, kdo všechno za ní stojí (kromě vzbouřených redaktorů, inteligentního a morálně pevného pana Antonína Dekoje a dalších), a nevím, kdo ji platí (pokud někdo), tvrdí, že je alarmující způsob, kterým demokraticky zvolení poslanci (všemi občany této země) vybírají členy budoucí Rady ČT... Něco mi na tom nesedí... Takže páni redaktoři a spolčení umělci a jiní vysoce morální a etičtí lidé: "vyberte si lidi do Rady sami... stejně to tak musí dopadnout...". Ondřej Bartoš, Praha 5
0/0
22.5.2001 9:03

Arnošt Kobylka, Praha

Re: A redaktori uz souhlasi?
Pokud jako nezavisle osobnosti se do rady infiltruji lide, ktere navrhne sduzeni, o nemz v jeho oboru temer nikdo nevi, a pak se z osobnosti vyklube byvala namestkyne primatora za ODS, nebo oblastni manazerka ODS, likvidatorka blizka ODS (navrhovana ODS k likvidaci Fondu deti a mladeze), a do vyberu se nedostanou osobnosti jako E.Kohak, S.Karasek a J.Cermin. Naopak se z osobnosti tam projde pouze M.Knizak (kupodivu ODS). Myslim, ze by do zakona mela pribyt formule, ze pocet straniku jednotlivych stran v rade nesmi presahovat dvojnasobek jejich podilu na poctu dospelych obyvatel.
0/0
22.5.2001 14:26

Zdeněk Joukl

Více času a vhodnější termín veřejného slyšení
Domnívám se. že na svolání kandidátů do Rady ČT mělo být dáno více času. Začít svolávat kandidáty v pátek večer na pondělí dopoledne se mi jeví jako neobvyklé. Též volba pondělí není pro účast poslanců právě ideální. Navíc se i oni o veřejném slyšení kandidátů dozvěděli na poslední chvíli, když měli již jiný program. Takže jejich mizivá účast na veřejném slyšení kandidátů má z části své opodstatnění. Za jednoho z navrhovatelů a to "Společnosti pro ochranu před (negativními vlivy) TV" její předseda Zdeněk Joukl.
0/0
22.5.2001 2:56

KFP

PaeDr Jiří Baumruk
Je to ten stejný co byl nedávno vyhozen z postu šéfredaktora sportovní redakce? Navržen BPA a Antonínem Charouzem?
0/0
21.5.2001 22:17

Re: PaeDr Jiří Baumruk
zcela jistě
0/0
22.5.2001 12:26

Arnošt Kobylka, Praha

Procházka po Internetu vs. seznam nominovaných do rady ČT
Tak jsem si trochu vyzkoušel hledat na webu jednotlivé organizace, navrhující "odborníky". Zaměřím se na ty méně známé, jen namátkou z počátku seznamu. PeadDr. MARTINOVSKÁ - někdejší náměstkyně primátora hl. m. Prahy za ODS - Společnost pro předškolní výchovu (nemá registrován web na hlavních českých vyhledávačích - dále jen nemá web) - sídlí na adrese soukromé MŠ Korálek v Praze 5 PhDr. MILER - do minulé rady ČT ho neúspěšně nominovala KSČM - Polyhymnia – nadační fond (nemá web) JUDr. FOŘT - DORLAND, spol s r.o. - nevím jaké zájmy z výčtu stanoveném v zákoně tuto !reklamní agenturu! opravňují podat nominaci do rady ČT. Zato vyvolává dojem o konfliktu zájmů...(Webové tránky nevýrazné, představující reklamní kampaň proti xenofobii, zřejmě dobře zaplacenou sponzory...) Ing. TRNKOVÁ - Komora specialistů pro krizové řízení a insolvenci - uniká mi opět jaké zájmy (zaměstnavatelské?, odborové?) reprezentuje navrhující organizace - (má odpovídající web) Radovan MUŠKA - Občanské sdružení Public Monitor - nemá web. Atd. Naprosto mi chybí na webu PS Parlamentu informace o životopisu navrhovaných, zaměstnání atd. Jinak si myslím, že do užšího výběru postoupili mnohé osobnosti podstatně menší významu než ty nevybrané.
0/0
21.5.2001 11:49

Arnošt Kobylka, Praha

Re: Procházka po Internetu vs. seznam nominovaných do rady ČT
Rád bych ještě doplnil, že paní Danutu Trnkovou navrhovala svého času ODS v parlamentu za likvidátorku Fondu dětí a mládeže - musí to být vskutku všestranná osobnost.
0/0
21.5.2001 11:59

Arnošt Kobylka, Praha

Re: Re: Procházka po Internetu vs. seznam nominovaných do rady ČT
A paní Šindelářovou lze najít jako oblastní manažerku ODS ve Znojmě http://www.ods.cz/oblbrno.html a také ji kdysi ODS Znojmo kandidovala v primárkách pro parlamentní volby... http://www.znojemsko.cz/980406_14/udalosti.htm.
0/0
21.5.2001 14:45

Martin

Český parlamentní cirkus s.r.o.
Způsob vyběru kandidátů do Rady jen potvrzuje komický charakter naší tzv. "parlamentní demokracie". Tento termín v našich podmínkách znamená zhruba následující: založ politickou stranu, případně ovládni již existující, uspořádej velkou předvolební kampaň (na co asi tak potřebují média?), nech se zvolit (když máš peníze a média jde to samo) a pak na základě pokoutných dohod s ostatními politickými (a ekonomickými) subjekty vládni tak, aby nebyla velká nespokojenost a současně bylo dost tzv. "politických témat", aby bylo alespoň o čem v parlamentu mluvit a čím se zviditelňovat. Jinak si můžeš dělat co chceš - lhát, podvádět, zneužívat svého postavení. Propletenec osobních vztahů, společných zájmů a také vědomí spoluúčasti na mnoha podrazech vytváří z našich poslanců podivnou kastu, která má svá vlastní pravidla, zákony pro ni neplatí a občan má význam jen jako "ruka, která drží volební lístek". Politická příslušnost poslance už nehraje roli, všichni se ochotně zapojili do onoho kolotoče, kterému spíše než výraz "politika" sluší termín "handlování". Je zcela zbytečné čekat od těchto lidí, že budou někdy postupovat v souladu se zdravým rozumem. Ten nic neznamená, ale zato vidina opětovného získání kontroly nad médii je lákavá. Uvidíme, zda tuto drzost voliči ocení při příštích volbách. Doufám, že nepovedené představení cirkusu "Česká politická scéna" patřičným způsobem zhodnotí. Nejlépe tím, že prostě nepůjdou k volbám. I to je svým způsobem hlasování, zvláště pokud si uvědomíme, že volba z několika stejně špatných možností prostě není svobodná. Martin Náprstek, Praha
0/0
21.5.2001 11:47

citizen

Rada - skutečný výkvět společnosti
Jak vidno, je zde skutečný výkvět české společnosti. Pokud bude rada volena z těchto lidí, tak by bylo asi lépe, aby se rozhlasové a televizní vysílání co nejdřív rozprodalo, dokud má ještě aspoň nějakou cenu. Někteří navržení členové rady mají skutečně bohatou zkušenost s mediální scénou, hlavně s propagací komunistických a sovětských idejí.
0/0
21.5.2001 10:47

Karel Hlávka

Závislá Rada.
Seznam kandidátů je k popukání, na pana Černína zde nezbylo místo. Mezi kandidáty však nechybí např. paní Šindelářová, která pracuje na okresním výboře ODS. Bude hájit zájmy svého zaměstnavatele. nebo diváků .Hádejte!!!
0/0
19.5.2001 13:31

Josef Halamka Pardubice

Konečně máme co jsme chtěli ..
Členové Rady ČT zastupují veřejnost při kontrole činnosti ČT (ze zákona). Mělo by tedy jít o kontrolory-odborníky z oblasti organizace, techniky, ekonomiky a programu. Předpokládám, že to vyplývá z působnosti Rady, dané jí zákonem, neboť: Do působnosti Rady náleží: a) jmenovat a odvolávat generálního ředitele a na jeho návrh ředitele televizních studií České televize (dále jen "televizní studia")..... b) schvalovat rozpočet a závěrečný účet České televize a kontrolovat plnění rozpočtu České televize, c) schvalovat na návrh generálního ředitele Statut České televize, d) předkládat Poslanecké sněmovně ke schválení Kodex České televize ..... e) schvalovat návrhy generálního ředitele na zřizování nebo zrušení televizních studií ..... f) rozhodovat o stížnostech týkajících se generálního ředitele, g) dohlížet na plnění úkolů veřejné služby v oblasti televizního vysílání (§ 2 a 3) a na naplňování zásad vyplývajících z Kodexu České televize a za tím účelem vydávat stanoviska a doporučení týkající se programové nabídky, h) schvalovat dlouhodobé plány programového, technického a ekonomického rozvoje, i) zřizovat dozorčí komisi (§ 8a) a stanovit výši odměn členů dozorčí komise (§ 8a odst. 7), j) určovat mzdu generálního ředitele. Porovnání s navrženými svými zástupci a závěr nechť si učiní veřejnost sama. Veřejnost by mohla zajímat též politická příslušnost kandidátů.
0/0
18.5.2001 23:32

Pivonyr

NEzávislá rady??? Pche...
Tak to se pánům poslancům povedlo...
0/0
18.5.2001 21:25

Andrea Ondrášková Praha

Prokristovydrahýrány
To je hromadné parte nebo kandidátka? Vážně se to těžko pozná.
0/0
18.5.2001 20:22

Najdete na iDNES.cz