Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Soud potvrdil svobodu pro fackujícího učitele

Učitel Ondřej Kánský předloni při hodině pracovní výchovy v Základní škole v Plané zranil sedmáka Jiřího Rožumberga. Chlapec zlobil, a tak ho učitel chytil a chtěl ho přitáhnout k sobě. Přitom hocha poranil tak, že mu protrhl ušní bubínek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

jirka04

Určitě nebít!
     Ale přesto někdy pohlavek je účinější než hodina vysvětlování!
0/0
12.8.2004 22:12

chomolungma

násilí neomlouvat
Já chápu, že to učitelé mnohdy nemají snadné, nejsem z těch, co na ně nadává atd., jednu dobu jsem též externě učila a tak vím, že je důležité získat důvěru, umět si udělat pořádek, mít autoritu, což nedokáže každý, ale průběh tohoto incidentu
"Učitel rázně ukončil hodinu pracovní výchovy, když uhodil dvanáctiletého hocha do tváře. Vadilo mu, že žáci sedmé třídy vyrušují a pobíhají po třídě. Dva zlobivé hochy učitel chytil a srazil jim hlavy o sebe. "Ty krávo," reagoval spontánně jeden z žáků Jiří Rožumberg.Učitel ho vzápětí udeřil. "Rána mu protrhla ušní bubínek. Lékaři poté zjistili, že má chlapec prasklou kůstku vnitřního ucha," popsal žákova zranění tachovský vyšetřovatel."
mi značně připomněl má školní léta, kdy nás takto surově mlátili kantoři úplně normálně, hlavně kluky-až se potáceli k zemi, bouchali jim hlavami o tabuli za sebemenší šustnutí a ono berany duc dvou osob o sebe mám před očima stále. Nemůžu uvěřit, že se to děje stále. Vy, co tak tohoto učitele hájíte: chtěla bych vidět, jak jančíte, kdyby šlo o vaše dítě!
 
0/0
11.8.2004 22:18

Isbjoerna

Re:
, Tvrda komunisticka vychova a ocekavana loyalty (post)komunisticke justice. :-/
0/0
11.8.2004 22:24

hovnival-

@@
ucitele je potreba mlatit. porad si stezuji na nedostatek penez, ale aby neco udelali, to ne. Zaslouzi si poradny vyprask.
0/0
11.8.2004 21:03

Rada8

***
souhlasím s tím, že učitel NESMÍ fyzicky napadnout žáka. pokud si neumí udržet autoritu bez násilí, a nervy neudrží na uzdě, tak nemá za katedrou co dělat. a řeči typu - dneska ti žáci jsou hrozní..........vzpomeňte si, neříkali to o nás naši rodiče také? a o nich naši prarodiče? atd atd.....
jen jsem si vzpomněla na loňský velmi zajímavý případ - deváťák "na rozloučenou" vrazil facku učitelce. jako satisfakci za všechny pohlavky a facky co od ní dostal ve škole. ona na něj okamžitě podala trestní oznámení........vzápětí ho stáhla.........protože si uvědomila (nebo jí spíš konečně bylo vysvětleno) že ani ona nesmí bít žáky a dopouští se tím trestného činu (nebo přestupku?).
0/0
11.8.2004 18:28

Tutek

Re:
tak teda co se dneska děje na školách tak to za nás opravdu nebylo.
0/0
11.8.2004 20:59

hovnival-

Re:
ale delo.
0/0
11.8.2004 21:02

saldo

Re:
Nedělo a že už něco pamatuju. Jistě, dacan co opakovaně vyrušoval byl někdy zatahán za "zlatky", někdy dostal pravítkem přes dlaň, častěji se tahalo za ucho, ale to je tak asi všechno. Facka padla zcela výjimečně, třeba když mezi žáky přišel gauner repetent a negativně ovlivňoval výuku i morálku ostatních. Ale nikdo se nad tím nepozastavoval, dokonce na třídních schůzkách sami rodiče často učitelům říkali, ať se neobávají jejich potomkovi jednu vlepit, když zaslouží. Ovšem to bylo v době, kdy za sprosté slovo na ulici vyfasoval kluk facana od kolemjdoucího. Ovšem to bylo v době, kdy mládež měla vůči dospělým přirozený respekt, z dívčích úst nebyla slyšet vulgární slova a nadávky (nyní běžné) a kdy si kluci namlouvali holky a ne naopak.
0/0
12.8.2004 10:21

picoun

Re:
Sybila ještě nevečeřela :)
0/0
12.8.2004 13:13

houba_

protrzeny bubinek
kdybych tomu cutieli dal na ulici facku a protrhl mu bubinek, tak me odsoudi (opravnene) za ublizeni na zdravi - asi bych dostal podminku, kadopadne bych jiz nemel cisty rejsrik
to, ze to ucitel udelal ve skole paradoxne zafungovalo jako polehcujici okolnost,
obycejny rozum mi vsak rika, ze to mela byt okolnost pritezujici.
Jestli ten kluk je ci neni parchant je vec s tim nesouvisejici, ucitel proste nemuze zaky mlatit
0/0
11.8.2004 16:38

bc23

Re:
jsi houba a měl by jsi jít učit
0/0
11.8.2004 18:22

chomolungma

Re:
souhlasím, ať mi nikdo neříká, že mu enchtěl ublížit? Ne, protrhnout bubínek mu enchtěl ale v tu chvíli ho chtěl uhodit, z afektu, ze zuřivosti, ruply mu nervy...to je už jedno, ale ten motiv a zavinění byť nepřímá nebalost  tam je a měl by sakra platit. Být rodičem toho kluka, žaluju ho podle občanského zákoníku za ublížení na zdraví
0/0
11.8.2004 18:33

bc23

Re:
 Aha, další odporník z oboru, že? Docela zábava dnes... Zřejmě by jsi chtěl udělat novelu občanského zákoníku, že? :-) Lidi, vy jste k smíchu. Udělal chybu, jakou udělá za svůj život 90% z nás a to se nemusí starat o takový parchanty, jací kolikrát ve škole jsou. Měl opravdu jen smůlu, že mu praskl bubínek. A víc se mu zase stát snad ani nemohlo. A to je prostě přestupek. Kdyby se stalo, tak by to mohl být trestný čin a mohl by jít sedět na tvrdo, jako každý jiný... Být rodičem toho kluka, tak by jsi byl dalším důkazem neználka, pohořel by jsi a doma by jsi nedal svýmu klukovi pár facek, který měl dostat za to, že se chová pravděpodobně jako zvěř... Ono, kdyby dostal 2 rány na zadek ve 4 letech, tak pravděpodobně tuto facku dostat nemusel...
0/0
11.8.2004 18:59

Tutek

Re:
plně souhlasím
0/0
11.8.2004 21:01

chomolungma

Re:
já mluvím ze zkušenosti, z oboru jsem jen částečně a pokud se zajímáte pak novela OZ i ObZ se chystá už dlouho a je nezbytná
§ 444 (1) Při škodě na zdraví se jednorázově odškodňují bolesti poškozeného a ztížení jeho společenského uplatnění. (2) Ministerstvo zdravotnictví stanoví v dohodě s Ministerstvem práce a sociálních věcí vyhláškou výši, do které lze poskytnout náhradu za bolest a za ztížení společenského uplatnění, a určování výše náhrady v jednotlivých případech.
0/0
11.8.2004 22:06

bc23

Re:
Pokud jste z oboru, tak lituji Vaše klienty, protože to co citujete není možné považovat za žalobu za ublížení na zdraví - to je trestní záležitost, jestli Vás to zajímá a ano, novela OZ, ObchZ, TZ i další se připravují od píky, ale nic to s tím společného nemá a nikde není psáno, že se schválí. To, co citujete je náhrada, řekněmě za bolestné, snížené pracovní či společenské uplatnění, dále by bylo možné zkusit i jiné věci, ale určitě ne žalobu pro ublížení na zdraví kombinovat s náhradou škody podle OZ.
A co se týče takovýchto případů, tak trvám na tom, že možná, kdyby ten žák dostal na prdel jako malý, tak nemusel nějakého psychicky labilnějšího učitele vytočit. Sám jsem byl taky grázlik a nikdy jsem facku od učitele nedostal, přestože jsem jich pár viděl dát. A to byla doba, kdy se do škol chodilo s jinou úctou než dnes....
0/0
11.8.2004 23:36

Premek Podlaha

Bohužel je to neomluvitelné...
Dovedu si představit toho malýho parchanta a o tom, že si tu facku zasloužil ani trochu nepochybuju. To je věc jedna. Ta druhá je, že fackovat ani jinat fyzicky trestat žáky školy prostě nejde. To že mu ujíždějí nervy si ve své profesi prostě nemůže dovolit. Mohl ho jiným a možná ještě účinějším způsobem sejmout. Například permanentní psychický nátlak, zesměšňování před spolužáky, věčná buzerace, sázení pětek, nechání propadnout atd. Elegantnějších způsobů je více, ale fackovat NE.
0/0
11.8.2004 15:53

_m-

Re:
Nemyslím, že vámi uváděná "elegantní" řešení jsou přijatelnější. Mimochodem, být tím klukem, tak raděj držím facku podle hesla co jsme si to jsme si a jede se dál. Ten protržený bubínek je ovšem malér. Madla
0/0
11.8.2004 15:57

J-ana

Re:
Koukám, že ses neovládla a nakoukla..:-))
Ale jinak souhlasím.
0/0
11.8.2004 16:02

_m-

Re:
nešlo nenakouknout :-))
0/0
11.8.2004 16:03

Tutek

Re:
tak to raději tu facku, než zesměšňování před spolužáky, to je totiž mnohem horší, facka přebolí, ale tohle trvá hodně dlouho, měli jsme tento případ ve třídě a být na místě toho kluka tak raději tu facku.
0/0
11.8.2004 21:03

Ondřej Bouda

Re:
Neomluvitelné je devastovat osobnost - a to je přesně to, co navrhujete.
0/0
12.8.2004 14:26

Krsky

.
Nebyla jsem u toho a tak to nedokážu objektivně posoudit. Ovšem vzhledem k tomu, jaká individua dnes navštěvují základní školu, nedivím se, že to nevydržel a šáhnul po něm. Ostatní žáci mají toho učitele rádi, což svědčí o jeho dobrém vztahu k žákům a tudíž se domnívám, že to určitě neudělal schválně.
0/0
11.8.2004 14:37

Jurashek

Re:
Nelze po něm sáhnout a zároveň to sáhnutí "neudělat schválně"... Jestli jsem dobře rozumněl. Jestli ne, oprav mně.
0/0
11.8.2004 14:48

Krsky

Re:
Někdy občas ujedou nervy, ale zase na druhou stranu, pokud si tu facku zasloužil, tak nechť ji dostane. Těžko by však učitel mohl jen tušit, že tomu chlapci protrhne bubínek. A proto, nevěřím, že mu ten bubínek protrhl schválně. Tu facku podporuji, pokud byla oprávněná.
0/0
11.8.2004 15:25

mikey_

Re:
Ta facka být oprávněná nemohla.
 
Fyzické trestání dětí ve školských zařízeních je nelegální v každém případě, na důvodech nezáleží.
 
P.S. být to moje dítě, tak bych byl zároveň vyšetřován policií za ubížení na zdraví já... ( utkali  by se alespoň rovný s rovným :-)
0/0
11.8.2004 16:57

bc23

Re:
Ty jsi miky, tak se bav s mousem - v absolutně nerovném postavení jsou učitelé neustále. Být jima, tak se vykašlu na plavání i školení výlety. Všichni znají akorát co učitelé musí, ale jak to udělat, to neví nikdo.. Když se na malém městě nacházejí u žáků nože, pistole, drogy apod., tak nevím, jak jednat... Je to nepříjemné, co se stalo, ale nejvíc se proti tomu bouří ti, co pak doma fackují běžně... (mimochodem - toto se taky nesmí :-)
0/0
11.8.2004 18:26

Tutek

Re:
a děláš doma pořádek, nebo Ti kluk dělá co chce? Nebo je vychováván stylem, že otec je hlava smečky a po něm jsem já a kdo je víc? To stojí za úvahu.....
0/0
11.8.2004 21:05

picoun

Vyhazov pro učitele
Jedině v případě, že žák fyzicky ohrožuje ostatní a/nebo učitele učitel může sáhnout k fyzickému násilí (přitáhnutí k sobě je! fyzické násilí). Ten učitel udělal takovou hrubku, že by se neměl už nikdy ve školství objevit. On sám to asi nepochopí, protože se cítí "nevinný". Jenže ředitelé bývají pokakánci a raději tyhle věci vysedí. A zřizovatelé škol si taky nezadaj, protože by přišli o hlasy od morálních kreténů. No jo, snad najdu pro své děti dobrou školu (mám na to ještě pár let), byl bych nerad, aby nějaký labil z pracovek šahal na mý kluky.
0/0
11.8.2004 13:57

kano

Re:
No podle všeho na to ještě máte tak hodně let... Tipuju vás tak na 13 možná 14 let. A ty vaše kluky už teď  lituju, tedy pokud do té doby nepřijdete k rozumu.
Byl jste u toho? Víte, co se opravdu stalo? Děláte si úsudek podle novin a odsuzujete proto cizího člověka. 
Mějte se dobře.
 
0/0
11.8.2004 14:07

GhorX

Re:
Vzhledem k nicku dotyčného s Vaším odhadem jeho věku souhlasím...
0/0
11.8.2004 14:11

Krsky

Re:
Také s Vámi musím souhlasit. Doufejme jen, že se mu podaří "ty jeho kluky" vychovat natolik, aby se učitel nemusel uchylovat k tomuto násilí. Protože občas by ty děcka potřebovali proplesknout. Škoda rány, která padne vedle.
0/0
11.8.2004 14:40

Premek Podlaha

Re: kano opatrně, příteli
Učitel fyzicky napadl žáka, tečka. Víc už nemusí být řečeno. Učitelé nesmí za žádných okolností na žáka šáhnout ať je to grázl jakej chce. A to jsem u toho vůbec nemusel být přítomen! Prostě se to nesmí dělat.
0/0
11.8.2004 15:57

picoun

Re:
Je mi 29, učil jsem několik let na ZŠ a gymnáziu. Mám 1,5 a 3,5 roku staré děti. Když jsem začínal učit, na radu zkušených kolegů jsem "utáhl šrouby" a dusil děti, abych měl tu "autoritu". Když jsem se dovzdělal (tzn. zapomněl, co do mě tlačili na pajdáku a volný čas a peníze jsem věnoval do kvalitních kurzů pro další vzdělávání učitelů), nesetkal jsem se se situací, kdy bych musel použít násilí v jakékoliv formě. Autoritu nezískáte zastrašováním, ale profesionálním přístupem (orientace na potřeby žáka, znalost oboru, atraktivní průběh hodin, individuální péče...a zejména respektování žáka jako partnera či klienta), který ocení každý člověk, pokud není duševně nemocný. Pokud mě viníte, že odsuzuji někoho, koho neznám, a zároveň mi při-suzujete zkušenosti puberťáka, dávám vám úkol na dnešní den: napiště 100x "musím se naučit myslet" a nechte to podepsat rodiče. Zítra v 8 odevzdat! Asi to nepomůže, ale je to výchovné, viďte.
0/0
12.8.2004 8:39

_m-

Re:
Smím se zeptat, kolik let je několik let? Vzhledem k tomu, že jste učil i na gymplu, soudím, že máte VŠ. To jste toho za cca 4 roky stihl dost. Jistě máte pravdu v tom, že hlavní by mělo být respektování žáka jako osdobnosti, to vím i já jako neučitel, ale dost dobře si neumím představit jak toto lze zvládnout ve třídě s 35 dětmi, kde máte 2-3 případy nezvladatelné (chodila jsem do školy, mám dva už dospělé syny a dva synovce a tak znám školu - každý měl 1-3 spolužáky, kteří ještě v průběhu ZŠ skončili ve výchovném ústavu pro napadání a terorizování dětí i učitelů). Madla
0/0
12.8.2004 8:53

picoun

Re:
Několik let = 4. Učil jsem od třetáku na vejšce (mmch, na gymplu můžete učit i bez VŠ). Pokud zadáváte smysluplné činnosti, motivovaní žáci pracují. Pokud se chováte ke všem s úctou, ti kteří pracovat nechtějí, neprudí. Jasně že jsou děti, které jsou bežnými nástroji nezvladatelné (sociologové říkají cca 3%, ne všichni ovšem chodí na ZŠ), a přiznávám, že s nimi nemám zkušenosti. Ale mám mnoho zkušeností s těmi, o kterých se to (jen) říkalo. Množství tak deprivovaných dětí, o kterých mluvíte, mi připadá zarážející (1-3 ze 30ti). Buď žijete na nějakém nešťastném místě, nebo poblíž nešťastné školy. Američan by řekl: Nejvyšší čas se přestěhovat.
0/0
12.8.2004 13:06

bc23

Re:
Ty jsi labil a to by se první písmenka mohla i přehodit... a napadá mne více verzí... :-) Myslím, že jsi už manželku k sobě dlouho nepřivinul, jestil Ti už dávnou neutekla... :-)
0/0
11.8.2004 18:28

picoun

Re:
albil? balil? blail? furt nic.... Jiný argument?
0/0
12.8.2004 8:50

Bonelord

Re:
Myslim, ze Tvuj nick vysvetluje vse. Jsi urcite velky, drsny, chytry, vzdelany a bohaty picoun a idiota ze sebe delas jen  abys nas pobavil, ze?
0/0
11.8.2004 20:59

picoun

Re:
Mas pravdu, jsem pomerne drsny, chytry, vzdelany a bohaty. Idiot ses ty. Co je zabavneho na zamysleni nad clovekem, ktery diteti prorve bubinek?
0/0
12.8.2004 8:47

modem

nechci hodnotit
Prý nechtěl ublížit..... To musela být bomba jako kráva, když mu protrhl bubínek. Mohl mu dát lehkou facku a byl by klid.
0/0
11.8.2004 13:47

tigress

Taky učitel
Já jsem učila jen krátce na střední škole,ale abych někoho uhodila, tak to ne, raději jsem je psychicky dusila prací navíc a dnes je mým absolventům 28 i více  a jak rádi vzpomínají! Ale někdy mě ručička svrběla,ale zase oni z těch kokotin taky vyrostou!!!! 
0/0
11.8.2004 13:35

Krsky

Re:
Upřímně Vás obdibuji. Já bych je pomlátila.
0/0
11.8.2004 14:41

chomolungma

Re:
díky za takové učitele jako jste vy, také ráda vzpomínám na "prudiče", co nám vždycky naložili a dusili, aspoň naučili a měli respekt, narozdíl od jiných. Není to o ničem jiném než si tu "zvěř" ve třídě získat. A kdo to neumí, neměl by učit - je to o nervy jak těch žáků tak toho učitele
0/0
11.8.2004 22:09

ROSES LIVE

Hmm, zajimave to rozhodnuti
protrzeny bubinek neni zadna legrace. Vyzaduje lekarske osetreni a muze s sebou nest komplikace. To ze mu nechtel ublizit ho nezbavuje odpovednosti. Taky mu mohl zpusobit krvaceni v dutine lebecni pop. mozku a ten zlobivy kluk uz nemusel ybt mezi nami. Potom by soud rozhodl stejne ?? Ze mu nechtel ublizit ??
0/0
11.8.2004 13:33

antisvejk

VÍCE TAKOVÝCH UČITELŮ
0/0
11.8.2004 12:28

1_130_202_135

Ideální kandidát
na vládního Grossova superporadce....
0/0
11.8.2004 12:18

A.V.SUVOROV

IMO
Jo jo, řezat ty spratky, řezat. Škody rány která padne mimo.
0/0
11.8.2004 12:08

Lopata22

Nasili je potreba ale nsmi se o nem mluvit
Jo jak uz to tu zminil nekdo prede mnou, vetsina lidi schytala nejaky ten fyzicky trest a ja se priznam ze ja jich schytal dost. Uprimne receno stezovat si doma ze me nekdo bije protoze zlobim tak me fotr prerazi a mama dodela. Nasili je obcas potreba, vhodne hozeny kus kridy nebo klice dostatecne upoutaji pozornost. Ale je to jako se vsim chce to znat miru. Nicmene obcas to cloveku ujede a to se nema stat, obzvlast profesionalovy. Ale pokud neni ucitel opravdovy sadista co zneuziva deti tak bych to s temi tresty nevidel tak zle. Podle mych pravnich znalosti (v kvetnu jsem delal zkousku z trestu) to soud kvalifikoval dost dobre. Na miste by asi byla omluva ucitele a mozna drobne odskodneni a podani ruky. CHce to oboustranne pochoponi. Proste: "Obcas se to posere ale co hodme to za hlavu poucime se z vlastnich chyb."
0/0
11.8.2004 11:46

Jurashek

Foxy2,
tak se ptej, vysvětlím ti to...
0/0
11.8.2004 11:37

Najdete na iDNES.cz