Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse: Ivan Štern se mýlí. Svoboda je možná i bez sociálního státu

  14:01aktualizováno  14:01
Ivan Štern v eseji Zanikne-li sociální stát, zanikne i demokracie (MFD, Kavárna z 23. ledna 2010), vyzývá k debatě o nutnosti respektive podobě sociálního státu, jako základního předpokladu pro zachování svobody a demokracie. Jeho argumentace, že solidarita úspěšných s méně úspěšnými v sociálním státě je podmínkou demokracie a svobody, je jednostranná a sporná.

Francouzská policie vyklidila obří squat, kde bydleli i nelegální přistěhovalci (17. srpna 2006) | foto: Reuters

Autor kromě toho nesmyslně ztotožňuje dobrovolnou solidaritu, zdůrazňovanou náboženským myslitelem 16. století Janem Kalvinem, se solidaritou vynucenou státem. Potřeba sociálního státu je podle něj mimo diskusi. Je tomu právě naopak!

Ztráta výsadního postavení

Sociální stát však zastírá a nemůže nahradit ztrátu základních civilizačních křesťanských hodnot Evropy. Kde jsou hranice vynutitelnosti solidarity sociálním státem? Jednotlivé evropské země to zkouší metodou pokusu a omylu. Přitom Evropa, od vynucené komunistické solidarity po často zmiňované skandinávské a blairovské solidarity, dlouhodobě ztrácí své postavení jako vzoru pro vývoj ostatních zemí světa. Teorie i praxe státu blahobytu ve Švédsku dostala vážné trhliny už v 80. letech minulého století. Jeho vynucená solidarita má nejen morální úpadek (formální rozpad rodin, aby bylo možné pobírat větší sociální dávky, pomalý hospodářský růst, který smazal výhody země nepoškozené válkou).

O autorovi

Jan Balcar pracoval v sekretariátu Rady vlády pro sociální a ekonomické strategie (ze premiéra Miloše Zemana) a v norské národní bance na dlouhodobých programech Norska.

Přistěhovalci nalákaní do Evropy jejími štědrými hmotnými dávkami sociálního státu, si udržují svou vlastní kulturu, jazyk a náboženství. S civilizačními hodnotami Evropy se neztotožňují a uchovávají si své původní civilizační kořeny. Jako protipól německého rasismu a komunistické likvidace střední třídy na to evropské státy reagují nesmyslně multikulturalismem. Nevidí vzrůstající početnost přistěhovalců, kteří se drží zásad rodiny jako přirozeného základu společnosti. Lpí na rodině a její primární funkci – dávat život potomkům. Evropané ztrácející své křesťanské kořeny, přednostní je kariéra a hmotný blahobyt, který je "vědecky" podložen sociálním státem blahobytu. Evropa už nemá své výsadní postavení v technických znalostech a dovednostech. Globalizace ohrožuje nejen evropské sociální státy, nýbrž i evropskou civilizaci.

Idealizované představy reformy únosnosti sociálního státu, projektované německým sociálně demokratickým kancléřem Gerhardem Schröderem, v podobě Agendy 2010, se nemohly realizovat nejen pro nedostatek finančních prostředků, ale i pro odpor německé veřejnosti, vyjádřené ve volbách. Feministická představa stírající rozdíl mezi mužem a ženou, se štědrou pomocí státu při výchově dětí, nemá přirozený základ v rozdílném poslání muže a ženy.

Matky vpředJaký má smysl mateřství, když žena dítě "jen" porodí a pak bude předávat jeho výchovu sociálnímu státu? Jak se může společnost zachovat ne-li rozšiřovat, když žena si chce nejdříve zajistit vysoké vzdělání, pak toto vzdělání realizovat kariérou a k plození dětí se dostat v lepším případě kolem 35. roku svého věku? A v šedesáti letech má mít nárok na důchodové zabezpečení. Ztrácí se tak vlastně jedna generace a sociální stát nemá dost prostředků aby tento systém zajistil.

Solidaritu nelze vnutit

Socialistický recept je vysoké zdanění nadprůměrných příjmů. V globalizované společnosti může vytvářet prosperitu (ekonomicky řečeno přidanou hodnotu), na níž jsou závislé i méně majetní, střední třída. Pokud ta však bude "přidušena" vysokým zdaněním, prosperita celé společnosti dříve či později bude pryč. Nestačí zkušenost se čtyřiceti roky socialismu v naší zemi?

Ilustrační fotoKam má tedy směřovat vývoj společnosti? K rodině, a nikoliv k vytváření jakýchsi "mužožen", závislých na sociálním státu. K potěšení z odlišnosti a možnosti mít děti. Rodinnou mezigenerační solidaritu nelze nahradit vnucenou solidaritou sociálního státu. Stát by neměl krást peníze, pomocí daní, těm, kteří chtějí vychovávat vzdělané, dovedné a morální děti.

Autor:


ZPRÁVY: Ministr kultury podepsal smlouvu na odkup vepřína v Letech za 450 milkionůHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...Najdete na iDNES.cz