Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Uchazeči o Hrad se bojí sporů o pravost podpisů. Zkoušejí se jistit

  8:00aktualizováno  8:00
Zdiskreditovat uchazeče o post českého prezidenta není vůbec těžké. Navrhovatelé kandidátů mohou u soudu napadnout pravost podpisů v petici konkurenta. Stačí třeba najmout "brigádníky", kteří by do jeho kandidátské petice naschvál psali falešné údaje. Kandidáti se takovým praktikám snaží zabránit různými způsoby.

Kandidáti na Hrad se chtějí bránit falšování podpisů různými způsoby. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Napadnout pravost podpisů u soudu umožňuje zákon o přímé volbě prezidenta. Před takovými spory už varoval předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Štáby uchazečů o prezidentskou funkci se tomu snaží předejít. Plánují posbírat dostatečnou rezervu podpisů. Například Jan Fischer chce získat až desítky tisíc podpisů navíc k povinným 50 tisícům.

"Budeme zjišťovat, zda má petice všechny náležitosti. Pravost údajů však kontrolovat nemůžeme, nemáme přístup k evidenci obyvatel," říká mluvčí Fischerovy kampaně Jana Víšková. Někteří kandidáti se přesto chystají podpisy různými metodami sami prověřovat.

Zemanovci například žádají při sběru podpisů, aby jim lidé ukázali občanský průkaz. "Proto namátkově vyšleme naše lidi na uvedené adresy, aby zkontrolovali, zda jsou údaje v pořádku," vysvětluje místopředseda Zemanovců Josef Baxa. Těch, kteří jsou ochotni občanku ukázat, však moc není. 

Tým Vladimíra Dlouhého zase plánuje vzorku lidí podepsaných v petici zaslat dopis s prosbou, aby potvrdili svůj podpis a totožnost.

Podle ústavních právníků Jana Wintra a Marka Antoše by případné soudní spory o pravost podpisů mohly být vyřešeny dříve, než se půjde volit.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie zkoumá stamilionovou reklamu firem Agrofertu na Čapím hnízdě

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Společnosti z holdingu Agrofert si v letech 2009 až 2013 na Čapím hnízdě objednaly reklamu za 300 milionů korun. Jenom...

Do někdejší litvínovské polikliniky přijdou po opravě znovu lékaři

Dvě zchátralé prvorepublikové budovy v litvínovské Tylově ulici už kdysi...

Trojice podnikatelů se pustila do obnovy dvou památkově chráněných a od revoluce opuštěných budov bývalé polikliniky v...

Dřevotřísková drť v Cerekvi hoří už přes týden. Firma z městyse odejde

S požárem obrovské haldy dřevotřískové drti v Nové Cerekvi bojují hasiči už...

Společnost Silva CZ, v jejímž areálu už přes týden hoří dřevotřísková drť, z Nové Cerekve odejde. Obyvatelům to s...

Najdete na iDNES.cz