Žena velvyslance není soukromá osoba, nemůže urážet, shodují se experti

  • 246
Odvolání velvyslance v Bernu Karla Borůvky kvůli vystupování jeho manželky nastolilo otázku, zda je správné trestat diplomata za chování rodinných příslušníků. Bývalí diplomaté a exministr zahraničí, které server iDNES.cz oslovil, se shodují, že partneři velvyslanců také reprezentují zemi, a musí se tedy chovat podle určitých pravidel.

Oznámení o stažení do Prahy přišlo velvyslanci ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku Karlu Borůvkovi minulý týden. Důvodem pro jeho odvolání bylo chování jeho manželky Aleny, která v minulosti na sociálních sítích, v textových zprávách a e-mailech nevybíravě napadala ministra zahraničí a známé novináře (psali jsme zde).

Borůvka odvolání považuje za bezprecedentní a neobvyklý krok. Je podle něj nespravedlivé, že je trestán za soukromé záležitosti své manželky (rozhovor s velvyslancem najdete zde). Černínský palác naopak podotýká, že i žena velvyslance je fakticky členem diplomatického sboru, a proto se od ní očekává reprezentativní vystupování (více z vyjádření ministra Zaorálka). Argument ministerstva potvrdila i Borůvková v jednom ze svých tweetů.

01.dubna 2017 v 22:52, příspěvek archivován: 03.dubna 2017 v 16:51

Mluvím několika jazyky, v diplsboru Bernu velmi oblíbena, mé večeře a obědy a recepce jsou na TOP 10, za těch málo peněz ze st.rozpočtu.

„Jsou rodinní příslušníci diplomatů nějak omezeni na svých právech? Pamatujete si podobný případ?“ zeptal se server iDNES.cz tří odborníků.

Michael Žantovský Zákon je neomezuje, protokol ano

Zákonem rodinní příslušníci omezeni nejsou. Nicméně je to velmi citlivá záležitost, jelikož žena velvyslance je jeho oficiální partnerka, která je uvedena na diplomatické listině v té zemi. Manželka jej doprovází a má podle diplomatického protokolu úplně stejná práva a privilegia jako velvyslanec.

Michael Žantovský

O budoucnosti Unie bez Velké Británie diskutují a na otázky čtenářů odpovídají...

Od roku 1992 do roku 1997 působil jako velvyslanec České republiky ve Spojených státech amerických. V letech 2004 až 2009 byl ambasadorem v Izraeli. Následujících šest let zastupoval ČR ve Velké Británii.

V tomto smyslu je pravda, že ona není zcela soukromou osobou, ale reprezentuje stát. Co se týče vyjadřování, jde o to, do jaké míry se týká soukromých záležitostí a do jaké míry se týká veřejných záležitostí, nebo věcí, které se týkají zahraniční politiky.

Vím, že se takové případy stávají. Partner nebo partnerka velvyslance doprovázet nemusí. Pokud ano, tak na sebe bere určitá omezení. Ta omezení by měl přijmout, jinak velvyslanec nemůže efektivně odvádět svou práci.

Obecně platí, že muž nebo žena v takovém postavení by neměl veřejně urážet jiné lidi, zvlášť lidi veřejně působící. Tady podotýkám, že pokud to nemá dělat paní Borůvková a její muž za to může být odvolán, tak by to neměl dělat ani pan Ovčáček (mluvčí prezidenta, pozn. red.) a měl by být také odvolán.

Cyril Svoboda S výsadami přichází i povinnosti

Máme Vídeňskou úmluvu, která přiznává výsady rodinným příslušníkům. U nás je to ještě potvrzeno tím, že manželka velvyslance podle zákona dostává i diplomatický pas. To znamená, že se těší jinému zacházení než my.

Cyril Svoboda

Cyril Svoboda v Rozstřelu: Čtyři důvody, proč Trump vyhrál volby

Politik KDU-ČSL zastával post ministra zahraničí v letech 2002 až 2006. V roce 2011 založil Diplomatickou akademii, kde přednáší.

Například nemá kontrolovaná zavazadla, může se na letišti pohybovat v rychlejší zóně, jezdí diplomatickým autem, které má diplomatickou značku. Zkrátka využívá servisu a výhody svého státu, tudíž tam není jako soukromá osoba. Není to omezení, koresponduje to s výsadami, které dostáváte.

Pokud se na sociálních sítích vyjadřuje tak ostře k ministrovi, jakožto členovi vlády, tak to samozřejmě má dopad i na velvyslance. To je chování, které nelze tolerovat.

Stejně tak, jako když manželka ministra vyjede na zahraniční návštěvu, tak se musí chovat podle protokolu. Opakuji, že tam není jako soukromá osoba, pokud tohle někdo tvrdí, tak to není pravda.

Pamatuji si případ velvyslance, kterého zjevně kvůli tomu, že tam navázal nějaké mimomanželské vztahy, někdo napadl, a ten velvyslanec byl okamžitě odvolán. I velvyslanci jsou lidé z masa a kostí a samozřejmě i takové věci se stávají. Ale vždy se to řešilo tiše. K mému překvapení je kolem tohoto případu humbuk. Mělo by se to řešit v tichosti, protože to pak dává tomu diplomatovi šanci dál sloužit.

Petr Kolář Je to nepochopení práce a role "první dámy"

Pokud partnerka velvyslance přijala tu roli „první dámy“, tak reprezentuje svoji zemi a musí dodržovat pravidla včetně omezení, která jsou s tím spojená. V případě vedoucích zastupitelských úřadů je role manželky jasně daná protokolem.

Petr Kolář

Byznysmen a bývalý diplomat Petr Kolář

Během své diplomatické kariéry byl velvyslancem ve Švédsku, Irsku, USA a Rusku. V letech 2003 až 2005 byl náměstkem ministra zahraničí.

Buďto to přijme, nebo nepřijme. Pakliže to paní Borůvková nepřijala, nelze očekávat, že to nebude mít důsledky. V soukromé firmě by také nebylo tolerováno, kdyby rodinný příslušník vysokého manažera tu společnost pomlouval.

Velvyslanec také pobírá určitý příspěvek jako kompenzaci za to, že manželka nemá vlastní zaměstnání a je mu oporou. Sankce kvůli rodinným příslušníkům ale nejsou neobvyklé, protože diplomacie má svá specifická pravidla.

Pokud se pamatuji, tak i v naší diplomacii se stává, že rodinný příslušník neunese zátěž, kterou ta práce obnáší. Žijete odříznuti od svého přirozeného prostředí, v náročných podmínkách, ne vždy je to Bern, ale může to být i komplikované teritorium, kde musíte dodržovat místní pravidla a omezení. Zpravidla se to ale neřeší veřejně. Způsob, jakým vystupuje paní Borůvková, minimálně vypovídá o nepochopení té práce a role.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video