Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diplomacie opraví letos a příští rok po světě budovy za 400 milionů

  15:04aktualizováno  15:04
Ministerstvo zahraničí vydá letos a příští rok na opravy svých domů v zahraničí i v Česku stamiliony korun. Tento rok rekonstruuje jedenáct budov po světě. Je mezi nimi třeba zastupitelské sídlo v Afghánistánu nebo velvyslanectví v Brazílii.

V roce 2006 utratil Černínský palác za rekonstrukce více než půl miliardy korun. | foto: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Diplomacie vyčlenila pro letošní rok na opravy 224,5 milionu korun, na příští rok o něco méně, 176,8 milionu. V porovnání s minulými lety je to méně, například v roce 2006 utratil Černínský palác za rekonstrukce více než půl miliardy korun.

Největší investiční akcí bude letos oprava velvyslanectví v Brazílii, která vyjde na 100 milionů korun. Areál postavený v šedesátých letech minulého století projde celkovou rekonstrukcí.

Čtyřicet sedm milionů korun padne na opravu velvyslanectví v afghánském Kábulu. Diplomatům přinese větší bezpečnost a důstojnější pracovní podmínky, uvedlo ministerstvo. Kvůli nestabilní situaci v zemi je rekonstrukce kábulské mise náročnější, bylo totiž nutné také zajistit bezpečnost stavbařů.

Další budovou, která se letos dočká úprav, je objekt v thajském Bangkoku. Ministerstvo za ně dá 8,5 milionu korun.

Rekonstrukcí prochází také Český dům v Moskvě. Zde začala první část celkové rekonstrukce bytových jednotek a technického zařízení domu z osmdesátých let minulého století. Úpravy budou stát 38,5 milionu korun.

Česká diplomacie nechala také za dva miliony udělat stavební úpravy v budově rezidence při NATO v Bruselu. Kvůli zavádění biometrických údajů do cestovních dokladů musí též změnit dispozice konzulárních úseků misí v Maroku, Egyptě, Argentině a Británii; vyjdou na 6,9 milionu korun.

Ministerstvo nově buduje vlastní školicí zařízení v Toskánském paláci v Praze, za celkem 21,6 milionu korun zde rekonstruuje i další prostory.

Příští rok plánuje česká diplomacie opravy zastupitelských úřadů v Brazílii, Thajsku, Moldavsku, Bulharsku a Libanonu. Pokračovat budou úpravy Českého domu v Moskvě, České národní budovy v New Yorku a Toskánského paláce.

Podle dřívějších informací má český stát v zahraničí kolem 150 budov. Domy slouží diplomatům, jsou v nich kanceláře, konzulární oddělení a reprezentativní prostory. Ministerstvo je pravidelně rekonstruuje.

V minulosti se některé zakázky na ministerstvu zahraničí dostaly až před soud. Bývalý generální sekretář ministerstva Karel Srba, který zde působil za éry bývalého šéfa diplomacie Jana Kavana, byl obviněn z korupce při zakázkách na rekonstrukci českých zastupitelských úřadů v Keni, Alžírsku a Chorvatsku. Soud se Srbou stále pokračuje. - o aféře na ministerstvu zahraničí čtěte zde

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Najdete na iDNES.cz