Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dinosaurus na dálnici

  22:26aktualizováno  22:26
Dříve než ji získali, ztratili státní úředníci definitivu. Vicepremiér Špidla ji vzdal. A dobře udělal. Doživotní záruka pracovního místa, ať už člověk dělá cokoliv, se v moderní proměnlivé době vyjímá jako dinosaurus na dálnici. Jako vše lidské, co není úplně šílené, i definitiva má svá pro. Schopné byrokraty by bránila před zvůlí politiků, před jejich pokušením obstarávat na jejich úkor "fleky" novým milenkám či starým spolužákům. Vybraní úředníci by jistili kontinuitu i jistou nezávislost správy věcí veřejných.

Zkušenost však podobné ideální předpoklady staví na pevnou zem. Zlovolný politik stvoří pro milenku nové místo, nepoddajného úředníka zničí vybranějšími metodami, než je vyhazov. Práce pod penzí, bez rizika, je navíc prací bez motivace být lepší. A konečně, proč mají být zaměstnanci státu privilegovaní?! Zrovna ve společnosti, která si rovnost podmínek doslova hýčká.

Státní správa potřebuje ambicióznější recept na kvalitu než definitivu: méně státu v životě lidském, méně úředníků, zato nadprůměrně schopných, a proto lépe placených. Počítáno na hlavy, máme zhruba jednoho pracovníka státní správy na šedesát občanů.

A Evropská unie říká: Potřebujete jich ještě víc. Evropa si v péči a kontrole kdejakého lidského hnutí libuje a my s ní. Snaží se vyrovnat nevyrovnané, proto reguluje, povoluje, zajišťuje, zakazuje... Kde jeden paragraf a úředník ubude, dva paragrafy a dva úředníci povstanou.

S nadsázkou lze říci, že určitou definitivu úřednický stav stejně má - propouštění ve státní správě se koná stejně často asi jako zemětřesení. Bez redukce míry vměšování státu do života lidí zůstane veřejná správa molochem, definitiva nedefinitiva.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Najdete na iDNES.cz