OBRAZEM: Indové slaví svátek světel ohňostroji, Dillí přikryl hustý dým

  17:09aktualizováno  17:09
Indové od pondělí slaví jeden z nejzářivějších svátků hinduistického kalendáře – svátek světel Diwali. Kouř z několika tisíc tun ohňostrojů ale zhoršil kvalitu vzduchu na nebezpečnou úroveň, kdy může způsobit vážná onemocnění. Přestože vláda před festivalem vydala limit na používání pyrotechniky, na většině míst se jím nikdo neřídil, uvedl deník The Guardian.

Znečištění vzduchu v indickém hlavním městě Dillí překročilo ve čtvrtek doporučený limit více než 66krát. Město zahalily toxické zplodiny ze statisíců ohňostrojů a petard, kterými hinduisté od pondělí slaví pětidenní svátek světel Diwali. Oslavy kulminovaly ve středu, kdy bylo pyrotechniky odpáleno nejvíce.

Množství škodlivých prachových částic PM 2,5, které pronikají hluboko do plic  i krevního oběhu a způsobují závažné zdravotní problémy, dosáhlo v městské části Anand Vihar úrovně 1 665. Limit stanovený Světovou zdravotnickou organizací je 25.  

Kvalita vzduchu v Dillí byla výrazně zhoršená ještě před zahájením svátku světel, a to kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám a sílícímu kouři z vypalování strnišť po sklizni. Ještě v pondělí ale znečištění překračovalo doporučený limit „pouze“ 24krát.

Kvůli kombinaci nepříznivých podmínek a velkého množství pyrotechniky Dillí ve čtvrtek zahalil hustý smog, který výrazně snížil viditelnost a zpomalil dopravu. Vláda lidem doporučila nevycházet z domu. 

Podle zdravotníků může smog o této hustotě způsobit bolesti hlavy a problémy s dýcháním, dlouhodobě způsobuje onemocnění srdce, rakovinu plic, poruchy vnímání, nebo dokonce obezitu.

Úřady se minulý rok pokusily v Dillí pyrotechniku zakázat úplně. Tento rok povolily její odpalování pouze na dvě hodiny ve středu, a také přikázaly používání pouze „zelených“ petard, které ovzduší znečišťují méně. V obou případech lidé vyhlášku porušovali.

Policie v Dillí zabavila přes 600 kilogramů pyrotechniky a zatkla 28 lidí. To je však jen zlomek z odhadovaných pěti tisíc tun, které byly letos při Diwali odpáleny. Stejné množství lidé spotřebovali také předchozí roky, uvedla indická výzkumná skupina Urban Emissions. 

„I jinde lidé oslavují ohňostroji svátky jako třeba Nový rok. My také máme ohňostroje v jeden den, a to by nám měli dovolit,“ uvedl pro list The Guardian jeden z obyvatelů Dillí. „Nebylo by dobré neslavit naši tradici, která je více než čtyři tisíce let stará,“ dodal. 

Indická města se pravidelně umísťují v čele globálních žebříčků znečištění ovzduší. Dillí se loni umístilo na nelichotivém šestém místě. Podle obchodníků zde vzrostl prodej čističek vzduchu v porovnání s loňskem o 40 procent kvůli vzrůstajícímu povědomí veřejnosti o nežádoucích vlivech znečištění na zdraví. 

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Počet obětí požárů v Kalifornii stoupl na 81, pohřešují se stovky lidí

Americké město Paradise v Kalifornii zachvátil lesní požár. (8. listopadu 2018)

Ničivý požár na severu Kalifornie si podle nové bilance vyžádal nejméně 81 mrtvých a počet pohřešovaných stoupl na 870....

Německo přitvrdí v deportacích, zvažuje obnovení vyhošťování Syřanů

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Německo v neděli představilo své plány na zjednodušení a urychlení deportací neúspěšných žadatelů o azyl nebo lidí,...

Airbnb odchází ze židovských osad. Izrael vyhrožuje, Palestinci slaví

Židovská osada Maaleh Adumim nedaleko Jeruzaléma (7. září 2009)

Společnost Airbnb ze své ubytovací nabídky stáhla adresy v židovských osadách na Západním břehu Jordánu. Zatímco...

Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně
Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně

Máme pro vás připraveno 50 pracích gelů a 50 aviváží od značky Feel Eco, které vaše prádlo vyperou čistě a ekologicky. Dopřejte svým dětem hygienicky čisté prádlo bez zatěžování životního prostředí.

Najdete na iDNES.cz