Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diktaturu v Bělorusku za pár dní nenajdete

  3:21aktualizováno  3:21
Bělorusko platí za poslední diktaturu v Evropě. Pod tímto označením si každý zřejmě představí přísný a krutý režim, který šikanuje a tyranizuje obyvatele. Z pohledu několikadenního návštěvníka působí ale země docela jinak.

Obří plakáty oslavující Bělorusko jsou v Minsku na mnoha domech. | foto: Martin DvořákiDNES.cz

Když letadlo přistává v metropoli Minsku, jsou z okna vidět rozestavěné domy na předměstích. Po ulicích chodí lidé oblečení podle poslední módy, na silnicích jezdí nejnovější auta.

Z rádia znějí moderně střižené písně v ruštině a také poslední hity západních interpretů důvěrně známé i posluchačům našich rádií. Mladí se večer baví v klubech nebo u sklenky.

Dopravní policista v Minsku

Oproti Praze je v ulicích vidět jen větší počet mužů v uniformách - milicionářů a vojáků. Kdo by ale čekal diktaturu vyznačující se portrétem Alexandra Lukašenka na každém rohu, bude překvapen. Lukašenkovy podobizny v nadživotní velikosti by hledal marně. Maximem je jeho orámovaný portrét v kanceláři státní turistické agentury.

Návštěvník pátrající po prvcích totalitního režimu příliš neuspěje ani u obyčejných Bělorusů. Na každém domě je satelitní anténa, sledování zahraničních programů nikdo nebrání. Když se Bělorusů zeptáte, zda existuje alespoň něco jako cenzura internetu, s nechápavým výrazem vám odpoví otázkou, proč by to tak mělo být. Stát nepotírá ani náboženství, pravoslavné kostely jsou hojně navštěvované.

Tradiční dřevěný domek na běloruském venkově

Jen peněz by mohlo být víc
Rozhovor s obyčejnými lidmi ve vás zkrátka nezanechá dojem, že by žili v nějaké nesvobodě. O politiku se většinou příliš nezajímají. Stěžují si snad jen na nízké platy a vysoké ceny v obchodech. Průměrný plat je v Bělorusku zhruba 650 tisíc rublů měsíčně, litr benzinu stojí 2200 a dvoulitrová lahev coca-coly necelé tři tisíce. Kdo má peníze, může nakupovat jakékoli valuty a cestovat, kam chce.

"Na štíru je to tu hlavně se svobodou slova," popisuje diktaturu český diplomat v Minsku. Opozice v zemi existuje, ale nemá příliš velkou sílu. S finanční podporou z EU vychází i nezávislý tisk, který kritizuje prezidenta Alexandra Lukašenka.

Leninova socha před budovou vlády

Kritizovat se ho nebojí, minimálně v rozhovoru s cizinci, ani obyčejní Bělorusové. Říkají, že Lukašenkovi jde hlavně o vliv v ekonomice. I když je drtivá většina společností v zemi soukromých, důležité firmy prý ovládají s Lukašenkem spříznění lidé.

I to je možná důvod, proč Bělorusové ani příliš netouží po změnách. "Kdyby přišel někdo jiný, změnil by všechno zas jen ve svůj prospěch," říkají. "Potřebují práci a peníze," říká o obyčejných občanech český diplomat s tím, že Lukašenkův režim jim obojí poskytuje.

Běloruská ekonomika, která žije hlavně ze zemědělství, lesnictví a průmyslu, je poměrně soběstačná. Na pultech obchodů je k dostání i zahraniční zboží, není však pro každého. Průměrný Bělorus si raději koupí domácí, a tedy hlavně levnější produkty například v tržnici.

Tržnice Komarovskij rinok

Češi? Taky jste Slované
Česká diplomacie finančně i jinak podporuje běloruskou opozici. Představa, že by Česko a Češi byli v očích Bělorusů nepřáteli, ale není pravdivá. Jen loni vydala česká ambasáda v Minsku 25 tisíc víz. Když se zeptáte Bělorusů, co si o Češích myslí, většinou řeknou, že Češi jsou stejně jako oni Slované. Někteří znají české pivo, jiní dokonce i Karla Gotta.

Stížnosti tak míří spíš na styl vládnutí a rozhodování prezidenta Lukašenka. "Prostě podepíše dekret a je to," popisuje jeden z obyvatel Minsku. Tomu vadí například to, že Lukašenko poměrně často mění v metropoli jména ulic. "Mění se skoro každý rok," říká Bělorus Vadim.

Řidiči zase nemají příliš velkou radost z Lukašenkova cestování po Minsku. Kdykoli se může stát, že jejich vůz zastaví u vjezdu na hlavní silnici milicionář. "Jede prezident Lukašenko," popsal tuto situaci taxikář Sergej. Po pár minutách čekání auta opět rozjela. Kolona po hlavní neprojela, Lukašenko asi zvolil jinou cestu.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

V Pákistánu zadrželi komplice Češky, která převážela heroin

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Pákistánské úřady zadržely komplice Češky Terezy H., u které celníci na letišti v Láhauru našli devět kilogramů...

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Najdete na iDNES.cz