Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diktátor Zimbabwe Mugabe podpořil před volbami britské konzervativce

  11:30aktualizováno  11:30
Zimbabwský diktátor Robert Mugabe podpořil několik měsíců před parlamentními volbami britské konzervativce v čele s Davidem Cameronem. Tony Blair a Gordon Brown utíkají, když mě vidí, uvedl na adresu posledních dvou šéfů labouristů. Konzervativci jsou podle něj smělí a vždy si s nimi více rozuměl.

Robert Mugabe na tiskové konferenci v Harare (4. března 2010) | foto: AP

"Vždy se nám líp jednalo s Brity, když to bylo přes konzervativce než přes labouristy," prohlásil lídr africké země krátce poté, co se britský ministerský předseda Gordon Brown setkal v Londýně s jihoafrickým prezidentem Jacobem Zumou.

Britský ministerský předseda Gordon Brown.Brown řešil se Zumou mimo jiné katastrofální situaci v Zimbabwe a řekl mu, že sankce proti Mugabeho režimu nebudou zrušeny, dokud nezačne v zemi pořádně fungovat společná vláda Mugabeho a premiéra Morgana Tsvangiraie. Jihoafrický prezident totiž působí jako jakýsi prostředník mezi Západem a Harare a požádal o zrušení ekonomických postihů.

"Konzervativci jsou smělí"

"Máme lepší šance s Davidem Cameronem než s Brownem. Konzervativci jsou smělí, Blair a Brown utíkají, když mě vidí. Tihle blázni ale ne, ti vědí, jak s ostatními jednat," dodal na adresu toryů Davida Camerona diktátor a vzpomněl rok 1980 a tehdejší premiérku Margaret Thatcherovou, která byla u moci, když Zimbabwe vyhlásilo nezávislost na svém kolonizátorovi.

Vztahy mezi Londýnem a Harare se vyostřily poté, co Mugabeho vláda začala vyvlastňovat pozemky a nemovitosti bílých farmářů. Evropská unie po zpochybněných volbách v roce 2002 uvalila na diktátorský režim sankce, zmrazila Mugabemu a jeho spojencům bankovní účty a zakázala jim cestovat na své území.

Labouristi se dotahují na konzervativce

David CameronSoučasný premiér Gordon Brown musí ve Velké Británii vyhlásit parlamentní volby nejpozději do začátku června, přičemž nejčastěji se hovoří o 6. květnu.

A konzervativci začínají být s blížícím se datem voleb nervózní - donedávna totiž byli jasnými favority voleb, v posledních týdnech se ovšem na ně labouristé dotahují.

Před několika dny zveřejněný průzkum YouGov ukázal, že mají náskok pouhých pěti procent před labouristy. To by vzhledem k většinovému volebnímu systému přineslo nejvíc křesel - i když ne nadpoloviční většinu - labouristům.

Robert Mugabe a bída v zimbabwe

Dnes šestaosmdesátiletý Robert Mugabe nastoupil do čela jedné z nejbohatších zemí v Africe v roce 1987, sedm let poté, co Zimbabwe (někdejší Jižní Rhodésie) získalo nezávislost na Velké Británii. Někdejší bojovník za svobodu byl zprvu u svého lidu populární, postupně ale režim měnil na stále tužší diktaturu, až stát přivedl na pokraj katastrofy.

Nerozpakuje se před zastrašováním, vězněním a bitím opozičních politiků či vyvlastněním půdy bílých farmářů, kteří drželi ekonomiku země.

Po desetiletích jeho vlády se země potýká s 90procentní nezaměstnaností, polovina obyvatel je závislá na zahraniční potravinové pomoci a kvůli nejvyšší inflaci na světě se stal zimbabwský dolar takřka bezcenným (země loni kvůli tomu upustila od jeho používání a místo něj platí zahraničními měnami). Zemi loni zasáhla epidemie cholery, která si vyžádala tisíce životů.

Mugabe se u moci udržel i po předloňských prezidentských volbách, v jejichž prvním kole vyhrál lídr opozice a současný premiér Morgan Tsvangirai, do něhož mnozí vkládají naděje na zlepšení situace v zemi. Tsvangirai kvůli diktátorově nátlaku a pronásledování ale druhé kolo bojkotoval.

Po měsících složitého vyjednávání se s Mugabem domluvil na společné vládě a loni v lednu usedl do premiérského křesla. Jejich spolupráce je ale složitá a politická krize pokračuje. Politici se dosud nebyli schopni dohodnout na politických reformách, které by vydláždily cestu pro nové volby.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

Schulz nechce strop pro příjem běženců, varoval před pravicovou vlnou

Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018)

Pokud bude SPD ve vládě, nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl předseda strany Martin...

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz