Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Digitalizace: komu slouží průtahy

  12:25aktualizováno  12:25
Říká se, že český mediální trh je pokřivený a velmi nezdravý. Proti tomuto zavedenému klišé musím důrazně protestovat!
Vstup nových televizí na reklamní trh díky digitalizaci rozbije monopol Novy

Vstup nových televizí na reklamní trh díky digitalizaci rozbije monopol Novy | foto: Profimedia.cz


Do mediálního trhu patří tisk, rádia, internet - ve všech těchto médiích existuje konkurenční prostředí a vládne všemocná ruka trhu. Jediný pokřivený je trh televizní. A on vlastně není ani pokřivený, on v podstatě neexistuje.

Po šesti letech usilovné práce jsme dospěli sice ke kostrbatým, ale k dohodám umožňujícím vznik skutečně konkurenčního "normálního" televizního trhu, tak jak jej známe z celého světa, v čele s televizním trhem největším - americkým.

A právě zástupci nejdemokratičtějšího, nejsvobodnějšího, nejliberálnějšího a dalších nej, nej, tedy trhu amerického, nám všem a především televizním divákům ukázali gesto, které má také původ v jejich rodné zemi - a tím je zvednutý prostředníček pravé ruky!

Poslední kroky spojených ministerstev vnitra, informatiky a kultury ukazují, že to už bylo opravdu moc i na náš otrlý stát. Je dobře, že ministerstvo informatiky bylo začleněno do silového ministerstva, protože zřejmě jinak než silou se s televizí Nova jednat nedá.

Je třeba použít metodu cukru a biče
Na druhou stranu představitelé všech ministerstev dobře vědí, že je potřeba použít metodu cukru a biče, a tak Nova i Prima obdržely nabídku, která se, řečeno jazykem klasika, "nedá odmítnout".

Za to, že se konečně budou podílet na nevyhnutelném procesu daném světovým trendem digitalizace, dostanou královskou odměnu v podobě dvou celoplošných licencí a zase zcela zdarma, bez jakéhokoliv výběrového řízení.

A světe, div se, zase se jim to nelíbí! Návrh společného zákona obou ministerstev byl zaslán na 57 připomínkových míst, připomínky zaslalo 33 subjektů, 11 subjektů neuplatňuje žádné připomínky a celkově bylo zasláno 34 zásadních připomínek. Nova a Prima "měly málo času", takže se nevyjadřují.

Po všech jejich vyhlášeních, jak chtějí sehrávat v procesu digitalizace pozitivní roli, je to opravdu k smíchu a jejich postoj vypovídá o jediném - celý proces přechodu na pozemní digitální vysílání jenom a jenom zdržovat, jak to jen půjde.

Digitalizace rozbije monopol Novy 
Televize Nova má v současné době na televizním reklamním trhu téměř monopol, a jak známo, proti monopolu bojuji do té doby, než ho získám. Divák je absolutně nezajímá a není náhoda, že zaznamenáváme dramatický pokles celkové sledovanosti velkých plnoformátových televizí. A čím je dán? Divák je za ty roky přejedený stále stejným programovým jídelníčkem.

Ale reklamní inzerenti v podstatě nemají kam jít a televizní reklamu nutně potřebují. A tak jim Nova zvýšila cenu o dvacet procent. A co udělají inzerenti? Promítnou cenu do zboží a zaplatí to zase divák.

Přínosem digitálního televizního vysílání je širší programová nabídka, vylepšení kvality obrazu a zvuku, rozšíření informačních služeb vedoucí k interaktivitě a větší participaci diváků.

Přechod na digitální vysílání přispěje i k lepšímu uspokojování potřeb starších a postižených diváků, pomůže poskytovat pomocné služby - titulky, zvukový komentář, tlumočení do znakové řeči, přivolávání záchranné lékařské služby atd.

Vstup nových televizí na reklamní trh rozbije monopol Novy, sníží cenu reklamy a umožní inzerci i těm subjektům, pro které jsou současné ceny reklamy absolutně nedostupné.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Středočeský výbor ROP čeká po bitvě o Čapí hnízdo přeobsazení

Středočeský kraj má novou koalici, dohodu podepsaly ANO, ČSSD a KSČM. Potvrdila...

Výbor regionální rady ROP Střední Čechy, který odmítl vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského financování, čeká...

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Najdete na iDNES.cz