Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dienstbier vystoupil jako krotitel exekutorů. Navrhl omezit výši sankcí

  14:42aktualizováno  14:42
Do role krotitele exekutorů se v úterý vtělil místopředseda ČSSD a stínový ministr spravedlnosti Jiří Dienstbier. "Máme šest konkrétních návrhů, které mají ochránit občany před dosavadními praktikami vymahačů pohledávek," uvedl. Strana chce například zavést limit pro celkovou výší sankcí u peněžitých pohledávek.

Stínový ministr spravedlnosti Jiří Dienstbier představil sérii návrhů ČSSD, které mají pomoci zkrotit exekutory. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Původní záměr zuvýši vymahatelnost práva pomocí soudních exekutorů se totiž v kombinaci se špatně nastavenými parametry zvrhnul v kšeft, kdy si k nezaplacenému dluhu ve stokorunové výši lze pomocí exekučních nákladů přičíst i několik tisíc korun.

"Změna občanského zákoníku omezí celkovou výši úroků z prodlení, smluvních pokut a dalších smluvních sankcí souvisejících s dluhem na trojnásobek zákonného úroku z prodlení, což je dnes necelých třicet procent," řekl Dienstbier. Strop pro sankce je podle něj třeba zavést, protože vyšší pokuta pro dlužníka už podle něj hraničí s dobrými mravy.

Sociální demokraté také navrhují, aby byla zavedena povinnost nejprve písemně vyzvat dlužníka ke splnění závazku a dát mu dodatečnou lhůtu ke splacení dluhu. "Žalobce nebude mít právo na náhradu nákladů řízení, pokud předem dlužníka písemně nevyzve ke splnění závazku," vysvětlil představu ČSSD stínový ministr spravedlnosti Dienstbier.

O podobné věci uvažuje i ministerstvo spravedlnosti, které chce také exekutory zkrotit (více zde). Na to, že pravidla pro exekutory mají "díry", ukázal případ Prahy, na kterou byl podán minulý týden návrh na exekuci a byl přitom obstaven Karlův most, Václavské náměstí, Staroměstská radnice či Obecní dům. To vše kvůli 163 tisícům korun, které město včas nezaplatilo bytovému družstvu v Praze 6. Město už v pondělí dluh uhradilo, ale skandál byl na světě.

Dienstbier odmítl, že by k představení návrhů na omezení exekutorů jeho stranu motivoval právě tento případ. "Načasování pro nás nebylo dobré. My ty naše návrhy připravujeme a projednáváme ve straně už dva měsíce," řekl Dienstbier.

Další návrh ČSSD počítá s tím, že exekutor nebude moci prodat movitý majetek, dokud nebude v řízení doloženo, že věc patří dlužníkovi a ne někomu jinému. Všechny exekuce proti jednomu dlužníkovi by měl také provádět jediný exekutor. "Díky tomu se sníží náklady na provedení exekuce," argumentuje místopředseda sociální demokracie Dienstbier.

Vymáhat pohledávku by také podle návrhu jeho strany mohl jen exekutor zapsaný u soudu, v jehož obvodě má dlužník bydliště či sídlo. A poslední, šestý návrh počítá s tím, že by nezletilého musel v soudním řízení zastoupit zákonný zástupce. "Předejdeme situaci, kdy nezletilý vstupuje do života zadlužený a je proti němu bezprostředně pro nabytí zletilosti zahájena exekuce," vysvětlil smysl návrhu stínový ministr spravedlnosti ČSSD. Strana všechny své nápady bude předkládat postupně a bude se na nich snažit dohodnout s vládou.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Najdete na iDNES.cz