Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dienstbier: Chcete mě? Pak mi věřte, že Klause porazím

  7:22aktualizováno  7:22
Exministr zahraničí Jiří Dienstbier začal na vlastní pěst sondovat v parlamentu, zda má naději porazit v prezidentské volbě Václava Klause. "Je to normální diplomacie," říká v rozhovoru s MF DNES.
Nesmíme si myslet, že to prohrajeme. Jinak to skutečně prohrajeme, říká Dienstbier.

Nesmíme si myslet, že to prohrajeme. Jinak to skutečně prohrajeme, říká Dienstbier. | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

Jiří Paroubek nejdřív vypustil do světa vaše jméno, a když jste souhlasil, tak začal upozorňovat, že nejste jediný kandidát. Neberete to od něj trochu jako podraz?
Ale ne. Já od začátku vím, jak to je. A také říkám, že jsem ochoten kandidovat, ale také rád podpořím jiného proevropského kandidáta.

Mně vadí to, že se kolem té kandidatury chodí jako kolem horké kaše a nikdo nechce vzít na sebe odpovědnost. Cítím tady nedůvěru v to, že se to dá s Klausem vyhrát. Proto nikdo nechce přijít s konkrétním kandidátem, aby pak nebyl sám tím poraženým. Řekl jsem Paroubkovi i dalším politikům, že jsem připraven do toho jít za předpokladu, že vyjednají takovou podporu, aby to vůbec mělo smysl.

Slíbil vám Paroubek, že vás ČSSD nominuje?
Aby mi někdo slíbil nominaci, a přitom měl zajištěno nějakých padesát či šedesát hlasů, to je na nic. Oni musí nejdřív zjistit, jestli jsou schopni zajistit širokou podporu.

Když jste ještě nebyl nominován, proč si domlouváte slyšení v senátorských klubech?
Jednání vedu, protože mě to také zajímá. Pozvou mě třeba do nějakého klubu, aby si ujasnili, jestli chtějí podporovat mě, nebo někoho jiného. To je normální diplomacie.

Ale není na ni brzy právě proto, že ještě nejste oficiálně kandidátem?
Není na to vůbec brzy. Kandidát měl být podle mě určen už o prázdninách, aby se svým týmem mohl začít systematicky pracovat. Když mě někam politici pozvou teď, tak jen nezávazně, abychom si vyměnili názory.

Takže schůzky se senátory jste nedomlouval, oni pozvali vás?
Některé schůzky s konkrétními lidmi jsem inicioval já, jiné zase někdo z politiků. Já jsem o některá setkání stál, abych si ujasnil, jestli o tom mám vůbec uvažovat. Už vím, že mám určitou podporu, ale nebudu nikoho jmenovat. Řada lidí chce, abych tím kandidátem byl, a pracují na tom ve svých stranách. Ale já jenom opakuji to základní. Jsem připraven být proevropský kandidát vědomý si nutnosti občanské společnosti, který nemá extravagantní názory na globální oteplování.

Pořád věříte, že můžete porazit Klause?
Pokud do toho půjdu, tak musím být přesvědčen, že ho porazím. Kdyby to kandidát nebo ti, co stojí za ním, brali jen jako nějakou hru, tak to nemá smysl. Říkám jim: Jestli mě chcete nominovat, tak už nesmíte ani jednou říct, že to stejně prohrajeme. Ani si to nemůžete myslet.

 


Tři scénáře volby: Klaus je ve výhodě

Šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek rozjel námluvy s oběma menšími vládními stranami, aby mu pomohly zvolit na Hrad někoho jiného než Václava Klause. Jaké jsou možné scénáře blížící se volby?

1. Klaus vyhraje, i když soupeři ODS najdou vyzývatele.

Paroubek, šéf zelených Martin Bursík a lidovců Jiří Čunek možná dokážou na poslední chvíli "vytáhnout z klobouku" někoho, koho jejich strany oficiálně podpoří, stejně jako nezávislí senátoři a komunisté. Je však pravděpodobné, že v tajné volbě bude vše jinak. Dobře to bylo vidět před čtyřmi lety, kdy se poslanci a senátoři stejně chovali jinak, než strany deklarovaly. Klausovi nahrává počet poslanců a senátorů ODS (celkem 122), ke zvolení ve třetím kole potřebuje alespoň 19 dalších hlasů a nedá se moc čekat, že by jeho strana opakovala chybu ČSSD z minulé volby, která postupně "potopila" všechny své kandidáty.

2. Klaus zvítězí, jeho odpůrci se nedokážou shodnout.

Je možné, že znovuzvolení na Hrad Klausovi jeho odpůrci ulehčí. Kdyby se opoziční ČSSD nedokázala domluvit s vládními lidovci a zelenými, postavila by možná svého soupeře proti Klausovi jen levice, ale šance člověka pouze s podporou sociálních demokratů a komunistů by byly nulové. Klausovi by dali hlasy i nezávislí senátoři, kteří nepatří k jeho vyhraněným odpůrcům.

3. Střídání na Hradě, porážka Václava Klause.

Nejméně pravděpodobný scénář. Zatím tajemný kandidát "X" dokáže sjednotit Klausovy odpůrce, současného prezidenta v tajné volbě nepodpoří ani někteří poslanci a senátoři ODS. Zatím tomu však téměř nic nenasvědčuje.


Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...Najdete na iDNES.cz