Jedním ze zabavených děl je kubistický obraz Emila Filly Dvě ženy (1913),

Jedním ze zabavených děl je kubistický obraz Emila Filly Dvě ženy (1913), zapůjčený ze sbírek Moravské galerie v Brně. | foto: Moravská galerie v Brně

Diag Human u soudu neuspěl, umělecká díla se mohou vrátit do Česka

  • 26
Rakouský odvolací soud neuznal nárok firmy Diag Human ve sporu s Českou republikou a zamítl nárok na zabavení českých uměleckých děl v Rakousku. Potvrdil tím dřívější rozhodnutí okresního soudu ve Vídni. Firma žádá několikamiliardové odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou.

Odvolací soud zrušil nepravomocné rozhodnutí okresního soudu ve Vídni z května letošního roku a celé následující řízení prohlásil za nicotné, informoval v pátek mluvčí českého Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Robert Hurt.

Soud také zamítl nárok společnosti na nařízení exekuce dvou zabavených obrazů a plastiky patřících českému státu. Vídeňský soud exekuci na trojici významných uměleckých artefaktů zrušil na začátku července, protože dospěl k závěru, že je to "výsostně kulturní majetek, který není určený k prodeji".

"Návrh společnosti na uznání vykonatelnosti rozhodčího nálezu a návrh této společnosti na nařízení (...) exekuce ve výši 24 089 400 korun rakouský odvolací soud zamítl," uvedl Hurt. Exekuce se měla týkat obrazů Emila Filly a Vincence Beneše a plastiky Otto Gutfreunda. Díla byla zapůjčena na výstavu do Vídně.

"Je to otázka týdnů, kdy se umělecká díla vrátí zpět do České republiky," je přesvědčený ředitel právního odboru ministerstva zdravotnictví David Kotris. Zároveň ale upozornil, že Diag Human může do čtyř týdnů využít dovolání. "Diagu zbývá pouze mimořádný opravný prostředek, ale je velká šance, že soud o něm nebude ani jednat," řekl iDNES.cz Kotris.

Firma se od počátku letošního roku začala se svými nároky obracet na zahraniční soudy. Nejprve uspěla v Rakousku, kde dala podnět k zabavení tří uměleckých děl. Česko se proti tomu ohradilo a rakouská strana řekla, že obrazy vrátí. Diag Human se proti rozhodnutí odvolal, nicméně nyní soud odvolání společnosti zamítl. Obrazy by se tak měly vrátit do České republiky.

O co jde v kauze Diag Human: otázky a odpovědi

Firma Diag Human počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém výroku tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara o Diag Human z obchodu sešlo. Za poškození dobrého jména musela vláda po prohrané arbitráži z roku 1997 společnosti zaplatit 327 milionů korun. Diag Human se s Českem soudí o další miliardy korun za údajně ušlý zisk.

Spor společnosti Diag Human s Českou republikou trvá už 20 let. Vše odstartovala soutěž na zpracování krevní plazmy, kterou vypsalo v roce 1991 ministerstvo zdravotnictví. Předběžně dohodlo přijetí nabídky dánské firmy Novo Nordisk a společnosti Diag Human (do roku 1993 Conneco).

Ve výběrovém řízení firmy ale neobstály. Tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar to vysvětlil firmě Novo Nordisk tím, že se spojila s podezřelou firmou Conneco. Kolem jejího představitele Josefa Šťávy se tehdy vynořila řada skandálů. Nic mu ale nebylo prokázáno.

V roce 1995 pak Diag Human požadoval 500 milionů korun za ušlý zisk. Rok poté snížil výši škody na 197 milionů korun. Ministr zdravotnictví Jan Stráský podepsal rozhodčí smlouvu, což znamenalo, že případ bude řešit arbitráž.

Rozhodci v roce 2008 společnosti přiznali náhradu škody ve výši 8,9 miliardy korun. S úroky nyní činí požadovaná částka přes deset miliard. Podle firmy spor skončil a peníze jí patří. Ministerstvo zdravotnictví a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových ale tvrdí opak s tím, že arbitráž stále pokračuje.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue