Devitalizace na lidech na půl roku končí

  • 21
Vědecká rada ministerstva zdravotnictví na půl roku zastavila testy, které ověřují účinnost devitalizace. To je metoda léčby rakoviny. V dubnu komise rozhodne, zda se podvazování nádorů na lidech obnoví. Řekl to předseda rady Jan Dvořáček s tím, že v následujících několika měsících se budou vyhodnocovat výsledky u těch pacientů, kteří již devitalizaci podstoupili.

Tisková konference skončila předčasně
Tisková konference, na které rezort zdravotnictví o dočasném konci metody informoval, skončila dramaticky. Jeden z přítomných členů Svazu pacientů totiž Dvořáčka hlasitě obvinil, že o dosažených výsledcích lže. Ten se dotčeně ohradil a tiskový mluvčí ministerstva Otakar Černý konferenci ihned ukončil.

Ještě před roztržkou Jan Dvořáček konstatoval, že metoda se měla klinicky vyzkoušet na osmdesáti pacientech. Čtyři vybraná pracoviště v Praze a Brně však během půl roku zkoušek přijala jen 45 nemocných ve stadiu choroby, které lékaři považují za beznadějné: 24 s nádorem kůže, z nichž dosud sedm zemřelo, a 21 s rakovinou tlustého střeva či konečníku. I v této skupině zemřelo 7 nemocných.

 "Výsledky u lidí jsou špatné, devitalizace zatím neprokázala žádnou  účinnost," řekl Dvořáček s tím, že ačkoli byl původně metodě nakloněn, je teď k devitalizaci velmi skeptický.

CO JE DEVITALIZACE
Devitalizace spočívá v podvazování cév a žil, kterými je nádor spojen s organizmem. Po zákroku se tělo samo vypořádá s nádorem odstaveným od dosavadní přirozené výživy. Rozpadající se nádorové buňky aktivují imunitní systém, který je pak schopen likvidovat primární nádorová ložiska i metastázy.

Zákrok život nemocných zhoršil
Podle komise výkon sice život nemocných neohrozil, ale místní záněty výrazně zhoršily kvalitu jejich života.

Zmenšení nádorů prý ale nebylo zaznamenáno, dodal Dvořáček s tím, že testy na zvířatech budou dál pokračovat.

Komise: Nejsme jako Mengele
"Na lidech naposledy dělal doktor Mengele, my nemůžeme dovolit, aby se zkoušelo něco na lidech, co nemá žádné opodstatnění," vysvětlil šéf ministerských úředníků.

I tato slova vyvolala nesouhlas členů Svazu pacientů. Ti tvrdí, že Karel Fortýn, nedávno zemřelý zakladatel metody, prý ještě před začátkem klinických testů operoval 12 lidí v počátečním stadiu s úspěchem.

Podle Dvořáčka ale z těchto 12 pacientů zemřelo osm. Dva další žijí bez ústupu nemoci a dva se ztratili z evidence. Dodal, že to lze považovat za důkaz neúčinnosti devitalizace. Právě tehdy jej zástupce Svazu pacientů obvinil ze lži.

Dvořáček se zároveň ohradil proti tomu, že u nyní operovaných pacientů narušila předchozí léčba imunitu, a proto devitalizace nezabrala. Testy před zákrokem podle něj potvrdily, že imunita nebyla narušena.

O oněch dvanácti případech informoval už v červnu chirurg František Chaloupka z pražské Nemocnice milosrdných sester, avšak řekl, že i tito pacienti s nádorem tlustého střeva byli v konečném stadiu nemoci. O jednom svém pacientovi informoval, že se proti všemu očekávání jeho zdravotní stav výrazně zlepšil, i když vyhráno ještě není.

František Chaloupka tehdy na základě svých výsledků doporučil rozšířit klinické zkoušky i na nemocné v časnějším stadiu nemoci, což Vědecká rada ministerstva odmítla. Chaloupka nebyl v pondělí odpoledne k zastižení, aby mohl své případy komentovat.

Pokusy na zvířatech jedou dál
V pokusech na zvířatech bude pokračovat Ústav živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd. Vedoucí tamního výzkumného týmu Vratislav Horák je rozhodnutím Vědecké rady ministerstva zklamán. Jak řekl, od počátku se dalo čekat, že pacientům v závěrečném stadiu choroby už devitalizace nepomůže.

Podle něj by měla být metoda nabídnuta těm nemocným v raném stadiu choroby, kteří nesnášejí chemoterapii a jejichž rozptýlené nádory nemůže zničit ozařování. "Pokusy na zvířatech přinášejí nadějné výsledky, doufám, že jimi za půl roku, kdy bude další jednání o devitalizaci, přece jen vědeckou radu ministerstva přesvědčíme," řekl Vratislav Horák.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video