Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Deviant se oběsil v léčebně

  18:58aktualizováno  18:58
Praha - Sexuální deviant Josef Tichý, který sedmkrát utekl z ochranné ústavní léčby, spáchal sebevraždu. Třiačtyřicetiletý Tichý se v úterý večer oběsil na toaletě psychiatrické léčebny v Bohnicích. Podle ředitele léčebny není vyloučeno, že mělo jít o demonstrativní akt, který se vymkl kontrole nemocného člověka. Tichý byl podle policistů nevyléčitelný násilník. V minulosti napadl a sexuálně zneužil dvacet mladých dívek a chlapců.

Josef Tichý zemřel v pavilonu bohnické léčebny. Oběsil se na opasku, který přivázal na mříž v okně toalety. Tichý neměl šanci se dostat na svobodu. Rezignovaně mluvil i po svém posledním útěku, kdy koncem září utekl z nemocnice na Bulovce. "Mohu tady být dost dlouho. Někdo dokonce řiká, že tu mohu být i na doživotí," řekl v rozhovoru 24. září reportérce TVD.

Pacient měl nařízenu ústavní ochrannou léčbu od roku 1990. Protože z různých léčeben sedmkrát utekl, tresty v podobě zakázaných vycházek se sčítaly. Letos deviant téměř neopustil Bohnice. Toto úterý měl ale obzvlášť těžký den. "Měl konfliktní rozhovor se svojí partnerkou. Ten svědčil o tom, že partnerka s ním již nechce být dále v kontaktu," odůvodnil špatný psychický stav Tichého ředitel léčebny Zdeněk Bašný.

O svém trvalém vztahu mluvil Tichý i koncem září. "Mám partnerku, se kterou si dopisujeme. Chci si zařídit život jako každý jiný - mít rodinu. I když sám děti už mít nemohu, tak je alespoň můžeme adoptovat, když to půjde. Pak budeme normálně žít," svěřil se v září Tichý.

Tichého v úterý také vyslýchala policie kvůli dalšímu trestnému činu. Navíc se dozvěděl, že má za pár dní soud kvůli svým dřívějším sexuálním deliktům. "Pan Tichý již v tomto měsíci jednu demonstrativní sebevraždu spáchal také před vyšetřováním u soudu," potvrdil Bašný.

Podle vedení léčebny netrpěl pacient v posledních dnech žádnými výkyvy v chování. Svůj čin spáchal před devátou večer, kdy je na oddělení rušno a tragickému plánu mohl teoreticky někdo zabránit. Dopis na rozloučenou se nenašel. Policie v případu vyloučila cizí zavinění.

Za útěk Tichého mohla eskorta
Devianta Josefa Tichého, který utekl koncem září z urologického vyšetření v nemocnici Na Bulovce doprovázel jediný průvodce. Ředitel Bulovky Jaroslav Štrof své zaměstnance brání: "My jsme ho po ošetření předali zpátky pracovníkovi léčebny. Jsme také normální nemocnice a neumím si představit, že bychom v oknech měli mít mříže." Šéf bohnické léčebny Bašný uznal, že odpovědnost za útěk plně padá na jeho zaměstnance. Více čtěte ZDE.

Útěk násilníka
Muž utekl v pátek 22. září mezi devátou a desátou hodinou dopolední z toalety v pavilonu urologie. Měl na sobě pouze šedé ústavní oblečení. Byl to jeho již sedmý útěk.

Tichý měl násilnickými sklony, proto mu soud nařídil ochrannou ústavní léčbu. Jeho sexuální aktivitu tlumily léky, které účinkují pouze jeden týden. Na svobodě se dopouštěl pohlavního zneužívání mladých dívek. "Jednalo se o nebezpečného sexuálního devianta a recidivistu, na kterého vydal Obvodní soud pro Prahu 8 dne 2. srpna roku 1990 nařízenou ústavní ochrannou léčbu," upřesnila Eva Brožová z pražské policejní správy.

Podle policie nenápadný, až zakřiknutý muž si obvykle vyhlédnul v anonymním prostředí sídlišť osamocené školačky, vešel s nimi do domu či výtahu. Řadě obětí namluvil, že je opravář a posílá ho tatínek. Potom začal děvčata osahávat, poslední škrtil mašlí z její panenky. Své činy Tichý spáchal především v různých částech Prahy, trestán byl i za majetkovou trestnou činnost.

Sedm útěků devianta

VIDEO:
Reportáž o minulém dopadení devianta
"S útěky měl Tichý bohaté zkušenosti, ten poslední byl totiž sedmý v pořadí," řekla mluvčí. Třiačtyřicetiletý Tichý, který má trvalé bydliště v Brechtově ulici v Praze 4, se během minulých útěků pohyboval po celém území republiky a často používal vozidla z autopůjčoven.

Naposledy muž uprchl koncem února letošního roku z Psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodě. Tichý dostal 16. února propustku z ústavu na vyřízení neodkladných záležitostí v Praze. Do havlíčkobrodského ústavu se ale nevrátil. Policie ho dopadla po dvou měsících v ulici Milady Horákové v Praze 7 na tramvajové zastávce. Při pátrání spolupracovali policisté z havlíčkobrodského oddělení okresního ředitelství a Správy hlavního města Prahy. Více o dopadení devianta čtěte ZDE.

Tichý byl poprvé zavřený v druhé polovině osmdesátých let, kdy podle svých slov chtěl vykrást kubánskou ambasádu. Ve vile kubánského velvyslance pak narazil na jeho dceru, kterou málem uškrtil. Ta pak na policii oznámila i sexuální napadení. Tehdy také vyšla na jevo jeho sexuální deviace.

Sexuální deviant Josef Tichý během svého pobytu v léčebně. (srpen 1999)

Sexuální deviant Josef Tichý během svého pobytu v léčebně. (srpen 1999)

Sexuální deviant Josef Tichý během svého pobytu v léčebně. (srpen 1999)

Sexuální deviant Josef Tichý se objesil v Bohnické léčebně. Byl to nebezpečný sexuální deviant a recidivista, na kterého vydal Obvodní soud pro Prahu 8 dne 2. srpna roku 1990 nařízenou ústavní ochrannou léčbu.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Další z rubriky

Dospělí až v 25 letech. Ve světě neomezených možností se mladí hledají déle

Ilustrační snímek

Kdy se člověk stává dospělým? S překvapivou odpovědí na tuto otázku přišli autoři studie publikované v prestižním...

Jsme přesnější než Norové. Nyní i v mobilu, říká nový šéf meteorologů

Ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder.

Pro zprávy o počasí využívají Češi hlavně aplikace Aladin, Meteor nebo norský Yr.no. Už za pár dní si budou moci...

Sobota je zatím nejteplejší den roku, meteorologové naměřili až 29 stupňů

Nejteplejší den roku na Náměstí Svobody v Brně. (1. srpna 2017)

Teploty se v sobotu vyšplhaly až téměř k tropické třicítce. Nejtepleji bylo v Plzni-Bolevci, kde meteorologové naměřili...

Najdete na iDNES.cz