Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Devátý: Vadilo by mi, kdyby Lexa četl můj spis

aktualizováno 
Jedním z těch, kteří za komunismu získali modrou knížku díky fingované psychické chorobě, je bývalý ředitel civilní kontrarozvědky Stanislav Devátý. Skutečností, že jeho dokumenty včetně detailní zdravotní anamnézy byly na Slovensku i v době, kdy šéfoval jednu z českých tajných služeb, byl šokován. "To je naprosto skandální a neuvěřitelné.To je skutečně na zavření toho, kdo byl v době rozpadu federace ministrem obrany a rozděloval armádní dokumenty," prohlásil Devátý.

V čem podle vás spočívá největší riziko? Známe vztahy, jaké měli Slováci s Rusy, jaké byly vztahy mezi Slovenskou informační službou a ruskými tajnými službami.
To byly vztahy velmi důvěrné a já nepochybuji o tom, že to zneužití se vyloženě nabízí. V těch dokumentech od vojáků byly informace, které jsou pro držitele zcela jistě využitelné.
Například vy jste získal modrou knížku poté, co u vás lékaři stanovili diagnózu - schizoidní psychopatie. To byla za komunismu jedna z častých diagnóz, kterou se muži vyhýbali vojně. Ale přesto, vadilo by vám, kdyby bývalý šéf SIS Ivan Lexa měl v ruce doklady, že jeho český protějšek Devátý má takové papíry na hlavu? No to by mně tedy docela dost vadilo.


Dalo by se to v době, kdy jste šéfoval BIS, zneužít? Zřejmě tak, že by za mnou někdo přišel a řekl: Zveřejním to, pokud neuděláte to a to.
Ale mně to bylo jedno, kdyby se to zveřejnilo. Já jsem modrou knížku získal, abych nešel na vojnu, udělal jsem pro to všechno možné.


Stalo se vám, že by na vás někdo pomocí těch dokumentů tlačil? To ano, ale to bylo jen v rámci České republiky. A hlavně mně to bylo fakt jedno, kdyby se to zveřejnilo, takže jsem žádným tlakům podlehnout nemohl. Poprvé to bylo už v roce 1988, kdy jsem se stal mluvčím Charty 77. V informacích o Chartě byly i naše životopisy a StB tehdy udělala to, že sepsala životopisy nové, totálně pozměněné, a u mne přesně tohle napsala. Že jsem byl na léčení na tohle a tohle a že mám tuhle diagnózu. Pak to rozesílali různým zastupitelským úřadům. Dokonce si pamatuji, že toho mého doktora chtěli zavřít a mě poslat na vojnu. Kdyby nepřišel listopad 1989, nevím, jak by to dopadlo.


A po roce 1989 už to podobným způsobem nikdo nezneužil? To ne. Byly tady v roce 1990 nějaké snahy, ale nikdy přímo takovým způsobem.
Faktem ale je, že v tajných službách bylo hodně lidí, kteří měli modrou knížku jako já, že si ji obstarali. A dokážu si představit, že někdo tlakům podlehnout mohl.
 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...Najdete na iDNES.cz