Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Devátý odmítá vypovídat v kauze Hučín

  12:28aktualizováno  12:28
Přerov, Praha - Vyšetřovatel kauzy bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína se příští týden podruhé pokusí přimět k výpovědi jeho advokáta a bývalého nadřízeného Stanislava Devátého. Devátý před lety stál v čele české kontrarozvědky. Vzkázal ale, že vypovídat nebude, aby nepoškodil svého klienta. O tom, zda je Devátý jako advokát obviněného povinen ve stejné případu svědčit, zřejmě rozhodne v precedenčním sporu Česká advokátní komora.

Vyšetřovatel Ondřej Starý ČTK řekl, že Devátého předvolal na příští čtvrtek. "Potřebuji, aby se dostavil a osvětlil věci, které se týkají doby, kdy byl ředitelem BIS a Hučína ještě neobhajoval," uvedl Starý.

"Nemohu oddělit svoji minulou a současnou činnost," oponuje Devátý. "I kdybych k výslechu přišel, vypovídat nemohu a nebudu, protože jsem vázán mlčenlivostí vůči klientovi," řekl.

Jádrem problému je spor o výklad legislativy, která nařizuje obhájci vypovídat o věcech, které se vztahují k době, kdy ještě obviněného nehájil. Advokátní komora, které se případ z popudu Starého objevil na stole, však nevydala jasné stanovisko, protože podobný spor zatím neřešila.

Její expert Václav Mandák pouze vyšetřovateli napsal, že Devátý se k výslechu dostavit musí. Není ale jasné, zda je povinen vypovídat. "Teprve potom, co mu bude sdělen předmět výslechu, přijde na řadu otázka, jestli je třeba ho bavit mlčenlivosti," podotkl Mandák. "Pokud vyšetřovatel podá stížnost, bude ji řešit kárná komise komory. Její rozhodnutí nemohu předjímat," uvedl. Vyšetřovatel nemůže ze zákona obhájce k výpovědi nutit. Může se jen obrátit na komoru advokátů.

Starý trvá na Devátého výpovědi
"Devátý má jako někdejší ředitel kontrarozvědky k případu co říci. K když poprvé k výslechu odmítl přijít, předvolám jej znovu," řekl Starý už v červnu, když si vyžádal ke svému postupu stanovisko od komory advokátů.

"Komora potvrdila, že má vypovídat, pokud se výslech vztahuje k období před tím, než se stal Hučínovým obhájcem," podotkl vyšetřovatel.

"Jako advokát jsem vázán mlčenlivostí a nemohu vypovídat proti klientovi, abych jej nepoškodil. Výslech znovu odmítnu," uvedl už v červnu Devátý.

Kdyby Devátý v případu vypovídal, mohl by podle trestního zákona obviněného zastupovat ještě v přípravném řízení, ale už ne u soudu, kde by figuroval mezi svědky. "Je jasné, že mě chce obžaloba od případu odstavit," tvrdí Devátý.

Vyšetřovatel ale namítá, že mu nejde o to dostat advokáta od případu, ale pouze vysvětlit jeho mediální výroky týkající se Hučína.

Bývalého důstojníka kontrarozvědky Hučína policie viní z podvodu, zneužití pravomoci veřejného činitele, nedovoleného ozbrojování, šíření poplašné zprávy, neuposlechnutí rozkazu, ohrožování utajovaných skutečností a neoprávněného nakládání s osobními údaji. Hučín všechna obvinění popírá s tím, že je proti němu bezpečnostní složky vykonstruovaly.

Policie zatkla 7. března bývalého příslušníka BIS Vladimíra Hučína (na archivním snímku ze 4. prosince 2000), který byl před dvěma týdny propuštěn ze služby kvůli tomu, že odmítl odkrýt síť svých spolupracovníků.

Bývalý ředitel tajné služby, nyní advokát Stanislav Devátý

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Anonym nahlásil bombu v pražském Palladiu, policie evakuovala stovky lidí

Policie evakuuje pražské Palladium (17.1.2018).

Pražská policie ve středu v podvečer evakuovala nákupní centrum Palladium. Na místě měla být podle anonymního udání...

VIDEO: Lupič přepadl čerpací stanici, na obsluhu namířil rozprašovač

Zloděj držel v ruce nůž a poté vytáhl rozprašovač.

Netradiční zbraň si s sebou vzal lupič, který přepadl ve středu ráno čerpací stanici v Rozhovicích na Chrudimsku....

Rentgen, který usmrtil pacientku, měl závadu, potvrdila nemocnice

Na pacientku při vyšetření v nemocnici spadl rentgen

Společnost Krajská zdravotní potvrdila, že v tubusu rentgenu, který loni v říjnu v ústecké Masarykově nemocnici...

Najdete na iDNES.cz