Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Deváťáky při zkušebních testech nejvíc trápil záludný dědeček starosta

  9:45aktualizováno  13:21
Více než sto škol se ráno zapojilo do zkušebního testování páťáků a deváťáků. Ministerstvo školství si tím začalo prověřovat techniku na plošné testy, které chce ministr Josef Dobeš spustit od roku 2014. Testování pokračuje ve středu, největší problém deváťákům způsobily větné členy.

Pro žáky pátých a devátých tříd byly připravené testy z češtiny, matematiky a angličtiny. Odpovídali pomocí počítačů, u kterých se během dopoledne střídaly skupiny testovaných, část z nich pak písemně.

Otestujte se

Zkuste si sami testy pro žáky 5. a 9. tříd

Před páťáky ze školy v Londýnské ulici v Praze předstoupila inspektorka Jana Křesťanová chvíli po deváté hodině ráno. Na otázku, zda se těší, nebo bojí, slyšela od dětí obě odpovědi. Zdůraznila, že dnešní testování je jen orientační. Test z matematiky začal rozdáním lístků s klíčem, který žáci zadali do počítačů, podle klíčů si pak také najdou svůj výsledek.

Dvanáct otázek děti prověřilo ze slovních úloh, běžného počítání i z geometrie. Například měly zjistit, kolik vydělal zmrzlinář za den, rozdělit mezi děti 564 bonbonů po dvanácti anebo najít čísla na číselné ose. Odpovídaly klikáním na příslušné správné odpovědi.

Fotogalerie

Aplikace, kterou správci sítí nahrávali do školních počítačů, je jednoduchá a na výkon stroje nenáročná. Dvacítka počítačů v celé republice nicméně odmítla spolupracovat.

Zrádný "dědeček" mátl deváťáky

Na vyplnění každého testu dostali žáci 15 minut, nejdřív ale měli dost času, aby se s aplikací naučili zacházet. Podle Kamila Melichárka z České školní inspekce tvořily pětinu testovaných škol venkovské malotřídky, pětinu víceletá gymnázia a zbylé tři pětiny základní školy s první až devátou třídou.

"Po skončení se žák okamžitě dozví výsledek i odpovědi, kde chyboval. Každá škola také dostane tabulky se souhrnem výsledků," dodal Melichárek. Školy se tak budou moci srovnávat s průměrným výsledkem všech testovaných ústavů.

Zkušební testy

  • Testování se účastní 3 792 žáků, vyplní 11 196 testů. Tři čtvrtiny žáků pracují na počítači, necelá tisícovka má testy v papírové podobě.
  • Je možné, že papírové testy zůstanou pro studenty, kteří mají nějaké postižení nebo specifické požadavky.
  • Resort chce zkoumat, zda se liší průměrné výsledky písemných testů proti počítačovým.
  • Podle ministerstva bude cílem testů v páté třídě dát učiteli signál, co potřebuje žák doučit, v deváté třídě pak ověření, zda dosáhl potřebného minima.

Zatím se zdá, že nejtěžší úkol číhal v testech z české gramatiky. Nad síly 85 % deváťáků byla věta "Dědeček býval starostou". Pokud jde o větné členy, slovo "starostou" je jmenná část přísudku. Většina žáků si pokyn k zaškrtnutí všech správných možností vyložila tak, že jich je u otázky více, a tak označila za správné i tvrzení, že dané slovo je ve větě předmětem.

Čtyři pětiny žáků také nepoznaly v ukázce bajky umělecký styl.

Dobeš bojuje proti "retardovaným bakalářům"

Testováním chce ministr školství Josef Dobeš pozvednout klesající úroveň českých škol (o důvodech testování hovořil v rozhovoru pro iDNES.cz). Testové otázky vycházejí z nově vytvořených standardů pro dané předměty. Obtížnost má být nastavena tak, aby je zvládl čtyřkař. Ve finální verzi se chce Dobeš ptát i na atmosféru ve škole (o harmonogramu testování čtěte zde).

Roční provoz vyjde na šest milionů korun, jen vytvoření systému na testování ale bude stát 92 milionů Kč.

Nápad testovat znalosti školáků nemá jen příznivce. Podle kritiků testy povedou jen k biflování požadovaných znalostí. Výzvu k bojkotu plošného testování podepsaly téměř dva tisíce lidí. Ministr se také dočkal kritiky za svá slova o tom, že nyní v Česku na titul bakaláře dosáhne i mentálně retardovaný jedinec.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...Najdete na iDNES.cz