Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Deváťáci si hráli s prvňáky proti šikaně

  8:23aktualizováno  8:23
Co znamená, když silný pomáhá slabému a když deváťák bere prvňáka jako parťáka, poznávaly v pondělí děti ze Základní školy ve Smržovce na Liberecku. Místo v klasických třídách se totiž učily ve skupinkách, kde byli zastoupeni žáci od nejmenších po nejstarší.

"Den školy napříč" pro ně uspořádali pedagogové už potřetí. Tentokrát se jmenoval Všichni táhneme za jeden provaz a vzal si za cíl bojovat proti šikaně mezi žáky.

"Nejlepší obranou proti šikaně je kamarádství. Když se děti navzájem poznají, pak si těžko budou ubližovat," tvrdí ředitelka školy Renata Šípková.

S tím souhlasí i deváťák Daniel Peč. "Po dnešku budu na ty malé koukat jinak," přiznal. Děti z prvního stupně přišly navštívit své starší spolužáky na druhý stupeň, naopak větší kluci a dívky se vrátili o pár let nazpátek a zasedli do lavic na prvním stupni.

"Sestavili jsme pro ně speciální program, ve kterém nejen vzájemně spolupracovali, ale také se dozvěděli, co je to šikana, jak se projevuje a kam se mají obrátit, když se s ní setkají," říká ředitelka.

"Vymýšleli si například charakteristiku šikany i situace, kdy k ní může dojít. Šlo o to, aby si uvědomili, že je to  něco zlého," dodala.

"Bylo to moc fajn, i když ti malí se zpočátku styděli a trvalo jim chvíli, než se rozmluvili," řekl deváťák Peč.

"Myslím, že nejzajímavější byly scénky na téma škola. Pro obě strany bylo určitě poučné sledovat, jak se co nemá dělat. Jak je špatné, když si učitel nerozumí se žáky, a co by naopak pomohlo, aby bylo ve škole lépe."


Podle ředitelky Šípkové se snaží škola tímto způsobem bojovat proti šikaně a daří se jí to.

"V posledních letech jsme se s ní nesetkali. Možná je to i tím, že jsme menší škola o necelé stovce žáků a že se navzájem známe, jak žáci, tak i učitelé, a pokud by se něco dělo, řekneme si to."

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Najdete na iDNES.cz