Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Deváťáci přišli o možnost volby

  1:00aktualizováno  1:00
Spekulovat u přijímacích zkoušek se už nevyplatí. Dětem z devátých tříd základních škol nezbývá než si pořádně rozmyslet, na kterou střední školu se příští rok přihlásí. Do prvního kola přijímaček totiž budou smět poslat jen jedinou přihlášku. Je to novinka, kterou přináší nový školský zákon.

Dříve se deváťáci mohli vedle jedné státní školy přihlásit hned i na libovolný počet škol soukromých a církevních.

A navíc "pro jistotu" také hned poslat přihlášku pro druhé kolo přijímacích zkoušek na další školu státní. To teď budou moci udělat až ve chvíli, kdy je první škola nepřijme.

Dětem a jejich rodičům dělá novinka těžkou hlavu. "Chtěla jsem to zkusit na gymnázium v pražské Arabské ulici. Teď to radši riskovat nebudu, protože se tam hlásí moc lidí. Pošlu to radši rovnou jinam," říká patnáctiletá Tereza Pokorná.

"Je to návrat před rok 1989. Dětem se zúží výběr," tvrdí předseda Asociace základního školství Karel Bárta. O soukromé školy tolik nejde. Většina z nich totiž pořádá přijímačky až poté, co si je odbudou školy státní. Deváťáci tedy budou mít dost času se na ně přihlásit.

Háček je však ve školách státních, o které je zájem největší, protože se na nich neplatí školné. A ty teď, když jim děti nebudou posílat přihlášky hned v únoru i pro druhé kolo přijímaček, nebude nic nutit, aby ho vypisovaly. Všechny své budoucí studenty si budou moci vybrat hned napoprvé.

Ministryně školství Petra Buzková se toho nebojí. "Naopak si myslím, že se teď dostane víc dětí i na žádané školy. Problém byl v tom, že se mnozí žáci dostali na více škol zároveň a až do září blokovali místa ostatním zájemcům," vysvětluje Buzková.

Za pravdu jí dává ředitel Základní školy v Libici nad Cidlinou Zdeněk Souček. "Na ten druhý termín se děti bez tak hlásily jen formálně a školy si na druhé kolo nechávaly volná jen dvě či tři volná místa. Myslím, že o nic nejde," říká Souček a dodává: "Míst na středních školách je pořád mnohem víc než dětí. Určitě se dostane na každého."

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Najdete na iDNES.cz