Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Deutsche Welle: Nejvíce hloupých zákonů mají v USA

  19:32aktualizováno  19:32
Nejvíc přitroublých zákonů, vzbuzujících posměšky, ale i zlost, mají zřejmě ve Spojených státech. Vyplývá to ze studie serveru Deutsche Well. Ani Evropa však nezůstává pozadu. Například londýnští taxikáři musejí v kufru svého automobilu vždy vozit balík slámy.

Na druhé straně například svobodné ženy nesmějí na Floridě o nedělích skákat s padákem.

Francouzští pašíci se zase nesmějí jmenovat Napoleon. Podivné právní hnidopišství zkrátka proniklo do zákonů většiny zemí.

Jenže Amerika trumfuje: Ve státě Idaho se zakazuje chytat pstruhy ze hřbetu žirafy.

Často přitom jde o zákony staré už stovky let. "Jednoduše nikdy nebyly vyškrtnuty nebo se na ně prostě zapomnělo," vysvětluje Arne Schinkel, šéfredaktor německého právnického serveru 123recht.

Tak i předpis vozit balíky slámy pochází z dob, kdy místo taxíků londýnské ulice brázdily drožky a kočí s sebou museli vozit píci pro koně.

Schinkel potvrzuje, že ve vymýšlení absurdních nařízení vedou nepochybně Američané. V Nebrasce dokonce vystavují své rodiče hrozbě vězení děti, které si krknou v kostele. V Texasu je zase zapovězeno vypít ve stoje více než tři hlty piva.

Žebráci v Memfisu musejí žádat o licenci za deset dolarů a žábám město zakázalo kvákat po desáté hodině večer, uvádí studie Deutsche Welle.

Američané si na hloupé zákony stěžují
Většina těchto přitroublých zákonů vyplývá z povahy amerického právního systému. "Stát chce za své občany všechno řídit, prakticky přiznává jednotlivci jen málo odpovědnosti za sebe sama," soudí Schinkel.

Ale tam, kde se příliš reguluje, se současně množí stížnosti. Nikde se nepodává tolik žalob s žádostí o odškodnění jako v USA. To pak vede k vydávání dalších nařízení, které mají člověka ochránit před vším možným i nemožným.

Příkladem budiž případ jedné ženy, která zažalovala obec Mobile ve státě Alabama za to, že si na ulici ve svých vysokých podpatcích zvrtla nohu a zranila se. Od té doby je tam nošení obuvi s vysokými podpatky úředně zakázáno.

Konkrétní malér stojí zřejmě i za vznikem floridského zákona, který učinil přítrž venčení krokodýlů.

Evropanům se dýchá volněji
Jiné "přihlouplé zákony" mají podle německého právníka svůj původ v puritánské Nové Anglii 17. století. Ale i pro ně, stejně jako pro ostatní komická nařízení platí, že už existují jen na papíře a potrestání na jejich základě není pravděpodobné.

Evropské puntičkářské předpisy podle Schinkela občanovi přece je přiznávají více svobody. "Jsme tady svéprávnější," míní. Ale přece jen - skotští chovatelé krav se nesmí opít a ve Francii je zakázáno líbání ve vlacích. 

Ostatně Bill Gates by se v Německu rozhodně miliardářem nestal. "Ten kdysi začínal z ničeho v garáži. V Německu je to zakázané, neboť tady musí mít všechny prostory k provozování živnosti okna," vysvětlil Schinkel.

Některé zákony jsou prostě nevysvětlitelné 
Vznik některých zákonů se ale při veškeré snaze vysvětlit nedá. Tak například v americkém státě Vermont je zapovězeno pískat si pod vodou.

Stejně tak není dostatečně zřejmé, proč nesmí být v Daytona Beach na Floridě sexuálně obtěžovány popelnice.

A v Topsail Beach v Severní Karolíně porušuje zákon každý hurikán, který se prožene městskou oblastí. Není ale známo, jaký trest neposlušným cyklonům náleží.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Sibiřský politik se koupal při minus 63, chce nalákat turisty

Jakutský ministr pro rozvoj investic Anton Safronov se  ponořil do vody v...

Takové podmínky mohou otužilci koupající se ve Vltavě obyvatelům Sibiře jen závidět. V dálném Jakutsku nyní rtuť...

Je tu Kevin v teniskách. Německý student málem svrhl Merkelovou

Předseda německých Mladých socialistů Kevin Kühnert. (7. prosince 2017)

Kariéru německé kancléřky skoro ukončil politický panic, šéf mladých v SPD. Je mu jen 28 let. V džínách a košili...

Američané a Turci se v Sýrii perou, Rusko se směje, říká expert

Turecké tanky vjíždějí do syrského Afrínu (22. ledna 2018)

Kurdové mobilizují síly k obraně Afrínu, svého kantonu na severozápadě Sýrie, na který útočí Turci a jimi podporované...

Najdete na iDNES.cz