Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jorge byl malý ďáblík, vzpomínají na dětství papeže řádové sestry

  15:12aktualizováno  15:12
Nově zvolený papež František nebyl vždy mužem oddaným víře. Řádové sestry si ho z dětství pamatují jako malého ďáblíka a jeho první láska vzpomíná, že si ji chtěl vzít za ženu. Jeho sestra pak překvapila svět prohlášením, že její bratr papežem nikdy být nechtěl.

Nový papež se směje na archivní fotografii z roku 1966. | foto: AP

Do středečního večera ho oslovovali Jorge Mario Bergoglio, dnes už ho celý svět svět zná jako papeže Františka. Na Svatopetrském náměstí mu tleskaly tisíce věřících, další miliony se za něj modlily po celém světě. Nejvíce však jeho zvolení prožívali ti, kteří k němu mají nejblíž – příbuzní a přátelé z dětství.

Papež rád tango

Knižní rozhovor s tehdejším kardinálem Bergogliem, který vydali v roce 2010 pod názvem El Jesuita (Jezuita) novináři Sergio Rubín a Francesca Ambrogettiová, ukazuje současného papeže často i v poněkud nečekaném světle. Kardinál novinářům například prozradil, že jako mladík rád tančil tango a pracoval jako vyhazovač. Jeho nejoblíbenějším filmem je dánské drama Babettina hostina, které získalo v roce 1988 Oscara. Nový papež také prozradil, že je ctitelem klasické literatury.

Zdroj: ČTK

A právě tito lidé nabízejí na muže, který stanul v čele katolické církve, poněkud jiný pohled. A to i přesto, že některé tajnosti ze soukromí nového papeže mohou v některých věřících vzbuzovat rozpaky.

Například Františkova sestra María Elena Bergogliová přišla v rozhovoru pro server telegraph.co.uk s překvapivým odhalením. Její bratr prý o papežský post příliš nestál. "Papežem být nechtěl. Když jsme o tom v soukromí mluvili, odpověděl stroze: 'Děkuji, nechci'," rozpovídala se o postoji svého bratra k vedení církve a dodala, že sama ve skrytu duše doufala, že Jorge se hlavou církve nestane.

"Nechtěla jsem, aby se stal papežem kvůli tomu, že by byl daleko od rodiny a také proto, že se jedná o velmi zodpovědnou funkci," vysvětlila Bergogliová. Její bratr má nyní u církve status neomylného člověka, Bergogliová však s úsměvem dodává, že se může mýlit stejně jako ostatní lidé.

Sestra nové hlavy církve se svého času osobně setkala také s papežem Janem Pavlem II. "Když jsem poklekla na kolena, políbila jeho prsten a podívala se vzhůru, viděla jsem čistou lásku, ale také nekonečnou samotu," popsala své setkání s tehdejším papežem Bergogliová.

Sestra nového papeže María Elena Bergoglio.

Sestra nového papeže María Elena Bergoglio

Před jejím bratrem podle ní stojí nelehký úkol, církev totiž v současnosti prochází těžkým obdobím. "Cítím, že se musíme začít modlit, protože žijeme v těžkých časech. Boha nyní potřebuje v podstatě neustále," vyzvala všechny věřící Bergogliová. Pokud si podle ní její bratr udrží aspoň zlomek elánu, který měl v dětství, se stabilizací církve si jistě poradí.

Byl to neposedný klučík, vzpomínají řádové sestry

Právě na dětství nového papeže vzpomínají argentinské řádové sestry. "Byl to ďábel, jednoduše malý ďáblík, jako každý malý kluk," uvedla s úsměvem pro server telegraph.co.uk jedna ze sester a dodala, že by nikdy nevěřila, že se zrovna tenhle chlapec jednou stane papežem.

Malého Jorgeho popisují jako neposedné dítě, kterého si však navzdory uličnictví oblíbily. S jednou z nich, sestrou Dolores, ho dokonce pojilo dobré přátelství. To dokazují i její poslední dny před smrtí. František ji pravidelně navštěvoval a když Dolores vydechla naposledy, celou noc strávil v slzách a odmítal jíst a pít.

Audience papeže Františka

Nově zvolený papež František se v pátek znovu sešel s kardinály přítomnými v Římě a během audience v Apoštolském paláci je vyzval, aby nepropadali pesimismu a aby naplňovali pravé poslání církve. Vzdal také hold svému předchůdci Benediktu XVI., jehož duchovní dědictví podle něj přetrvá věky. Podle českého kardinála Miloslava Vlka byl papež při dnešní audienci oděn jednoduše a, ačkoli měl poznámky, hovořil hlavně spatra. "Nepodléhejme nikdy pesimismu, té hořkosti, kterou nám ďábel denně staví do cesty," řekl papež.

Po své řeči papež hovořil s jednotlivými kardinály. Vlk a kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský, využili příležitosti a opětovně papeže osobně i písemnou formou pozvali k účasti na červencové oslavě 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velehradě. Oba kardinálové v rozhovoru s papežem podle Vlka vyjádřili přesvědčení, že Františkova přítomnost na Velehradě by přispěla k posílení ekumeny a spolupráce v Evropě a že by byla významná i pro nejvyššího pontifika.

Do Vlkových očí prý málem vehnala slzy Františkova otázka, zda je to on, kdo v minulosti umýval okna. Vlk se v dobách nesvobody, kdy mu byl odebrán úřední souhlas ke kněžskému povolání, skutečně živil jako myč oken a výloh. Papež si to prý přečetl v jeho životopise.

Zdroj: ČTK

František strávil své dětství v městečku Flores a mnoho let pak církvi sloužil v místní bazilice San Jose de Flores. Místní si dobře vzpomínají, že před několika lety se dokonce rozhodl rezignovat na svou funkci kardinála, papež Benedikt XVI. však jeho prosbu nevyslyšel. František svým blízkým tehdy sdělil, že chce zbytek svého života strávit právě ve Flores. Stačilo, aby tehdejší papež rozhodl jinak, a novou hlavou církve by dnes byl někdo zcela jiný.

Nevezmeš si mě, budu knězem

Životní cesty nového papeže mohla svého času změnit také nenápadná dětská láska. Dnes šestasedmdesátiletá Amalia Demonteová se v rozhovoru pro telegraph.co.uk svěřila, že se o ni před mnoha lety František ucházel. Mladistvá romance však narazila na nepochopení ze strany rodičů. "Když si tě nemůžu vzít, stanu se knězem," prohlásil tehdy dvanáctiletý František.

"Byli jsme mladí, on mi napsal dopis a já jsem na něj neodpověděla. Můj táta mě dokonce uhodil, když jsem se mu snažila odepsat," popisuje dávnou romanci Demonteová. Budoucí papež jí prý tehdy poslal hezký dopis s obrázkem domu s červenou střechou. Pod něj pak napsal vzkaz, že v takové domě jednou budou bydlet, až se vezmou.

Od té doby ho už Demonteová neviděla. Ani desítky let po dětské lásce Demonteová na Františka nezapomněla. "Nemám co skrývat, bylo to přeci vztah mezi dvěma dětmi, absolutně čistý a nevinný," svěřila se Demonteová

Nový papež se v následujících dnech nezastaví

Nový papež, který byl podle posledních informací italských médii zvolen velkou většinou 90 z celkového počtu 115 kardinálů, bude mít v následujících dnech napilno.

Fotogalerie

V sobotu dopoledne se uskuteční audience pro novináře a další pracovníky médií v aule Pavla VI. V neděli povede František na Svatopetrském náměstí tradiční modlitbu římskokatolické církve Anděl Páně, oslavující zvěstování Panny Marie. Na závěr dá papež přihlížejícím požehnání. Inaugurační mše je plánována na úterý.

Prvním zásadním krokem papeže Františka bude patrně výběr nového státního sekretáře. Druhým mužem Vatikánu je v současnosti kardinál Tarcisio Bertone, jehož téměř jistě nový papež nahradí. Mezi pravděpodobné kandidáty podle listu La Repubblica patří brazilský kardinál Joao Braz de Aviz, šanci mají i někteří italští kardinálové.

V plánu má rovněž brzkou návštěvu svého předchůdce Benedikta XVI., který nyní bydlí v rezidenci nedaleko Říma. Toto setkání se nicméně nejspíš nestihne uskutečnit v několika příštích dnech, poznamenal vatikánský mluvčí.

Podívejte se na první projev papeže Františka.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

OBRAZEM: Američanky demonstrovaly za práva žen, hlavním terčem byl Trump

Tisíce lidí se v sobotu  po celých Spojených státech účastnilo druhého pochodu...

Desetitisíce lidí se v sobotu po celých Spojených státech účastnily pochodu za práva žen, který byl uspořádán v rámci...

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

Turci a Kurdové se přetahují o Afrín, USA vyzvaly ke zdrženlivosti

Operace Olivová ratolest je namířena proti ozbrojencům z turecké Strany...

Turecké pozemní síly se v neděli probojovaly do severosyrské oblasti Afrín. Oznámil to podle tureckého rozhlasu premiér...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz