Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dětští bojovníci z války v Nepálu budou konečně volní

  18:14aktualizováno  18:14
Nepálská vláda se po třech letech konečně dohodla s bývalými maoistickými rebely na propuštění tisíců dětských bojovníků. Ti dosud žijí v maoistických vojenských táborech. Dohody se podařilo dosáhnout tři roky poté, co v zemi skončila občanská válka.

Nepálští maoisté v ulicích hlavního města Káthmándú | foto: AP

Podle odhadů OSN z roku 2007 žily v táborech, kde přebývají i maoističtí bojovníci, téměř tři tisíce dětí. Soustředění bojovníků do táborů bylo součástí dohody, která vedla k ukončení ozbrojeného konfliktu, při níž během desetiletí zahynulo více než 13 000 lidí.

"Nyní budou tyto děti moci učinit první kroky k lepší budoucnosti," uvedla Radhika Comarswamyová, zvláštní vyslankyně generálního tajemníka OSN zabývající se dětmi ve válečných konfliktech. Coomaraswamyová uvedla, že děti začnou tábory opouštět 27. prosince. Celá akce skončí během čtyřiceti dnů.

Maoisté dali souhlas s propuštěním dětí už minulý rok, ale celý proces uvízl na sporu mezi politickými rivaly, jak rozhodnutí provést. Tato dohoda ukazuje, že jsme zcela oddáni míru," řekl šéf nepálských maoistů, který se dodnes představuje svou válečnou přezdívkou Pračanda.

Spojené národy odhadují, že dalších zhruba tisíc lidí, kteří se připojili k maoistům během mírového procesu odstartovaného v roce 2006, rovněž žije v jejich táborech. I ti by měli být podle OSN propuštěni.

Jakmile budou děti z táborů propuštěny, budou si podle úřadů moci vybrat, zda půjdou do škol či zda si najdou práci.

Nepál byl dlouhodobě pod tlakem OSN, aby pustil nezletilé z táborů. Maoisté popírali, že by děti používali jako vojáky, a uváděli, že je využívají pouze jako "podpůrné síly".

Maoisté loni překvapivě zvítězili v parlamentních volbách. Pak však odešli z vládní koalice kvůli sporu o vyhození vrchního velitele armády, což vrátilo tuto himalájskou zemi zpět do politické nejistoty.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz