Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dětský fond porušil zákon, tvrdí resort

  14:19aktualizováno  14:19
Fond, který se má starat o ohrožené děti, je sám ohrožen. Na Fond ohrožených dětí a jeho předsedkyni Marii Vodičkovou podalo ministerstvo práce a sociálních věcí trestní oznámení. Úřad viní organizaci z toho, že se o víkendu v Kroměříži neoprávněně ujala novorozeněte a snažila se zprostředkovat jeho předání náhradním rodičům. "Fond udělal věc, která mu nepřísluší. Může pouze ohrožené děti vyhledávat, ne zprostředkovávat jejich osvojení," řekla iDNES ředitelka odboru sociální politiky ministerstva Marie Kudlová.

Konkrétní důkazy o tom, že by se Fond ohrožených dětí (FOD), snažil několikadenní holčičku předat náhradním rodičům, však ministerstvo nemá.

Matka, která si přála zůstat v anonymitě, kontaktovala FOD 29. října, tedy druhý den po porodu malé Adélky. "Žádala mě, abychom si dítě převzali, že nechce, aby skončilo v kojeneckém ústavu," řekla iDNES předsedkyně fondu Vodičková.

Ministerstvo ale verzi předsedkyně fondu nevěří. "Osobně mě tam spousta věcí zaráží. Jak mohla matka například vědět, u kterých dveří má zazvonit? Já nechci nikoho podezřívat, a proto jsme oznámení postoupili policii, která je prošetří," dodala Kudlová.

Adélka nakonec v ústavu skončila
Fond ohrožených dětí přebíral od matky čtyřdenní holčičku v Kroměříži. "Předali jsme ji do našeho centra Klokánek. Ihned jsme kontaktovali sociální  pracovnici a přivolali jsme lékařku," tvrdí předsedkyně fondu. "Kdybychom chtěli dítě předávat pěstounům, udělali bychom to přeci rovnou," dodala.

Adélka nakonec po rozhodnutí soudu skončila v kyjovském kojeneckém ústavu, i když sociální odbor fondu tvrdil, že půjde podle pořadníků k náhradním rodičům. 

"Až teprve potom, co jsem se dověděla, že dítě skončilo v kojeneckém ústavu, rozhodla jsem se kontaktovat rodiče, kterým by mohla být Adélka svěřena do takzavané péče třetí osoby. V ústavu bude muset být dítě nejméně dva měsíce, a pak se bude čekat na další rozhodnutí soudu, to trvá nejméně půl roku," doplnila Vodičková.

Ministerstvu vadí, že fond nedal zprávu hned
Fond ohrožených dětí se podle ministerstva neprovinil jen tím, že se snažil novorozeně předat náhradním rodičům. "FOD a zejména ti jeho pracovníci, kteří věděli o narozeném dítěti, které bude matkou odmítnuto, porušili zákon o sociálně právní ochraně dětí," soudí Kudlová.

Zaměstnanci fondu podle ní porušili zákon v odstavci, který říká, že zařízení určená pro děti musí oznámit případy, na které se vztahuje sociálně právní ochrana, neprodleně okresnímu úřadu.

"Zajímalo by mě, co by paní ředitelka dělala na mém místě," oponuje Vodičková. "Kdybychom ihned kontaktovali sociální pracovnice, tak by matka mohla utéct a dítě bychom pak za týden našli někde na ulici," dodala předsedkyně nadace s tím, že fond úřady kontaktoval, hned jak dítě přijal.

Fond se nepostavil ministerstvu poprvé
Fond podle své předsedkyně nesouhlasí s přístupem státu k opuštěným dětem. Letos čelil stíhání kvůli sourozenecké trojici, kterou odebral z náhradní péče. Po uzavření případu dospěl úřad veřejného ochránce práv k závěru, že úředníci z Okresního a Městského úřadu v Kroměříži, kteří se měli o tři sourozence ze Zdounek na Kroměřížsku postarat, selhali. O případu více čtěte ZDE.

Organizace provozuje podle ČTK tři azylové domy pro děti, které potřebují okamžitou pomoc. Pro matky s dětmi a  pro rodiče, kteří se ocitli bez přístřeší, má fond dalších devět azylových domů.

Loni fond řešil 1634 případů týraných, zanedbávaných a jinak sociálně ohrožených dětí. V roce 2000 nalezlo prostřednictvím fondu nové rodiče 32 obtížně umístitelných dětí z kojeneckých ústavů a dětských domovů a výjimečně i přímo z porodnice. Nejmladšímu dítěti byly čtyři dny, nejstaršímu scházel rok do nabytí plnoletosti.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...



Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Šprýmař navrhl vyznamenat Janu Nečasovou. Skandální, míní poslankyně

Jana Nečasová (15. listopadu 2017).

Sněmovní podvýbor bude ve čtvrtek kromě vážně míněných návrhů na státní vyznamenání posuzovat i jeden recesistický....

Babiš odmítl požadavek ČSSD, aby odsouzený člen vlády rezignoval

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda ČSSD Jan Hamáček

Premiér Andrej Babiš se postavil odmítavě k požadavku ČSSD, aby se do koaliční smlouvy zakotvila povinnost člena vlády...

Vondráčková dle verdiktu nepodepsala antichartu, řekl advokát. Soud to popřel

Helena Vondráčková na Českém plese v Obecním domě (Praha, 3. února 2018)

Obvodní soud pro Prahu 5 v pondělí potvrdil, že Helena Vondráčková nepodepsala takzvanou antichartu. Tvrdí to Agentura...

Najdete na iDNES.cz