Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dětské prostituce v Praze přibývá

  15:57aktualizováno  15:57
Praha - Prostitucí v pražských ulicích se dnes živí už i osmileté děti. Tuto šokující zprávu právě zveřejnilo ve své terénní studii sdružení Projekt Šance, které se jako jediné touto problematikou v metropoli zabývá. "Přesto, že situace začíná být alarmující, veřejnost o tomto problému nechce slyšet. Policie na něj úplně kašle," říká zakladatel projektu László Sümegh.

TÉMA:
Prostituce mladých je alarmující
Svá slova dokládá zvyšujícím se počtem klientů, kteří hledají pomoc v "Šanci". V současné době je s ním v kontaktu přes pět set prostitutů a prostitutek, z toho je třetina mladší patnácti let. "Ve skutečnosti jich však existuje mnohem více. Je to jen špička ledovce. Takových lidí může být i tisíc," podotýká Sümegh.

Svá těla prodávají nejčastěji na hlavním nádraží, na plaveckém stadionu v Podolí, parcích a pánských klubech na Žižkově, na Letenské pláni nebo například v Chotkových sadech.

Kde se v Praze koncentruje
dětská prostituce

Městská část 1 - 2
Nejvyhlášenějším místem je hlavní nádraží, kde komunita léta žila prakticky mimo dosah očí cestujících a vedení  nádraží. Po represivních zásazích policie ztratila své zázemí a roztříštila se po celé Praze
Další rajóny: Karlovo náměstí, Tylovo náměstí, náměstí Míru, Havlíčkovy sady, Bezručovy sady, park v okolí Národního Muzea
Neustálé nucení drogově závislých k migraci vede k vyhledávání staronových prostorů.
Městská část Praha 3
Většinou romská populace se zde kumuluje v parcích a ve vyhlášených klubech pro pány. Práce v terénu je náročná na psychiku a bezpečnost streetworkera, práce v klubech je ovlivněna přístupem majitelů a vedení klubu k problematice a prevenci.
Městská část Praha 4
Plavecký stadión v Podolí je prakticky stejně známé místo výskytu prostituujících dětí jako hlavní nádraží.
Městská část Praha 5
Nové území, které je vyhledáváno kvůli tomu, že na místech původního výskutu zasáhla policie.
Městská část Praha 7
Preventivní práce je prostituty vítána ve volném prostoru v Letenských sadech, kde se vyskytují podobně jako v Chotkových sadech
Kvůli nucené migraci hledají působiště také na Holešovickém nádraží
Pramen: zkušenosti poradců a klientů
Ředitelé Policie ČR městských částí, o jejichž obvodech se ve studii nejvíce hovoří, dětskou prostituci většinou odmítají. Shodují se na tom, že stávající situaci nemohou řešit. K tématu se vyjadřují velmi zdrženlivě. Někteří dokonce reagují popuzeně. "Nebojte se, policie pracuje," řekl včera ředitel Policie ČR Prahy 2 Ivan Grigičevič. Situace v tomto obvodu je přitom zprávou hodnocena jako jedna z nejhorších. O dětské prostituci neví ani zástupce ředitele Policie ČR Prahy 7 Zdeněk Bašný. "Nic takového u nás neexistuje," sdělil.

Jeden z prostitutů, který se Sümeghem spolupracuje, se však podobnému tvrzení vysmívá. "Několikrát jsem byla svědkem, jak šest chlapů zneužilo mladýho kluka v Letenských sadech," prohlašuje šestadvacetiletý transexuál Edita.

Výskyt dětské prostituce nevyloučil ředitel Policie ČR Prahy 3 Jiří Neuwirth. "Je možné, že si dítě tímto způsobem na drogy vydělává." Podle něj však potírání dětské prostituce ztěžuje několik aspektů. "Existuje zákon na ochranu osobních dat, a tak nám například lékaři nemohou prozradit zdravotní stav dětských pacientů. Vše by nám museli nahlásit právně zodpovědní rodiče," uvedl Neuwirth. "Děti ulice" se ale samozřejmě s rodiči nestýkají, pokud tedy nejsou oni sami jejich pasáky. Podle studie také většinou nemají zdravotní pojištění, takže návštěva lékaře nepatří zrovna mezi jejich pravidelné činnosti.

Policejní ředitel Prahy 1 Jiří Sellner si také stěžuje na nedostatečnou podporu zákona. "Zásadní problém je v tom, že prostituce u nás není trestním činem ani přestupkem. Nemáme v rukou nic, na co bychom je mohli dostat. S případy dětí pod patnáct jsem se na svém obvodě nesetkal," tvrdí Sellner. "Nemyslím si, že jde o pouliční problém. Daleko závažnější je prostituce po internetu," dodal.

Zcela opačného názoru je však ředitel Městského centra sociálních služeb Miroslav Luczka. "Je pravda, že malé děti se v pražských ulicích prostitucí živí. Policie zasáhnout může, když zjistí, že sexuální služby poskytuje mladistvý pod zákonem," poznamenal Luczka.

Experimenty s drogou mě uspokojují, říká mladík
Mirkovi je dvaadvacet let. Je heterosexuální homoprostitut, feťák, zloděj, vězeň. Za svůj život toho už stihl hodně.
Následující rozhovor s ním vedli zástupci Projektu Šance. Publikovali jej ve své obsáhlé studii z terénní práce mezi mládeží žijící na ulici. Zprávě 2000.

Ahoj, jak se dnes máš?
Pomalu, ale jistě začínám zase myslet na drogy, už čtvrtý den začínám abstinovat. Nevím, co s tím dál, protože už devět měsíců průměrně mezi pěti až deseti dny zrelapsuju (opakovaná aplikace drogy po abstinenci) a hledám cestu, jak bych se z toho dostal.
Být Romem stojí určitě méně úsilí než stát se heterosexuálním homoprostitutem. Zatímco za to první moc nemůžeš, tak to druhé tě určitě úsilí už stálo. Heterosexuální homoprostitut je docela zvláštní věc. Co to vlastně je?
Heterosexuální homoprostituti jsou mladí kluci, kteří se "prodávají" stejnému pohlaví za různé finanční částky nebo dárečky.
Jak jsem se k tomu dostal? Prostě tak, že jsem ve 14 letech utekl z výchovného ústavu pro mládež, a už jsem byl relativně závislý na drogách. A kam jsem utekl? S jedním kamarádem do Prahy na hlavní nádraží, kde nám to bylo nabídnuto jedním známým, který v tomto oboru "podnikal". Dlouho jsme nepřemýšleli a já jsem se vydal na první sexuální kontakt s mužem za slušný peníze. Že by mě to mohlo nějak duševně poznamenat, mě ani ve snu nenapadlo. V tu chvíli jsem myslel jen na ty prachy.
Uvažoval jsi někdy nad tím, jestli vidíš ve své budoucnosti nějakou perspektivu, že přestaneš brát drogy a diametrálně změníš (nejlépe od základu) svůj život?
Používání nebo experimenty s drogou (momentálně pervitin) mě vlastně uspokojí a teď mě nezatěžuje, až na menší výjimky, s čímž souvisí mé zdraví a celkové poškození imunitního systému. Vlastně je to stejné jako u jiných narkomanů.
Chci ale věřit tomu, že se naskytne bod zlomu a přestanu utíkat z reality, z čehož vyplývá, že bych definitivně a úplně skončil s aplikací drog.
Horizont "co nevidět" je asi jaké období?
Mým přáním by bylo, kdybych s drogou skončil do mých 23 let, to je 31. července 2001. Prostě bych tento můj osobní problém vymazal z dalšího života.
Dokážeš to úplně sám, anebo jaké prostředky k tomu chceš použít? Je jisté, že to jednoduché nebude.
Na tuto otázku lze lehce odpovědět, protože ze 70 procent mi výhody hrají do karet, což je zázemí a nějaká finanční podpora. Zbytek budu muset dokázat sám.
Jsem rád, že mám alespoň nějaké lidi, kteří mě chtějí být duševně, psychicky nápomocni, fandí mi, ale musím si uvědomit, že každý má svůj mozek.
Ale co ta heterosexuální homoprostituce. Jak vlastně působí sex muž s mužem na kluka, který jinak spí s holkami a jeho zájem o druhé pohlaví je upřednostňován. Co jsi tenkrát cítil?
Ze začátku jsem nic necítil, protože jak jsem uváděl, nikdy jsem neměl sex s ženou, pouze takové letmé prohlížení časopisů. Takže jsem skoro na tom prvním byznysu neodvedl moc dobrou práci, jakou si klient představoval, ale abych řekl pravdu, moc se mi to nelíbilo. Raději jsem myslel na ty prachy, protože jak sám dobře víš, hlad a bezmocnost je velký pán.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Útočník na tenistku Kvitovou pobýval mezi bezdomovci a bral drogy

Petra Kvitová prožívá v roce 2018 výbornou sezónu. Vyhrála už čtyři turnaje a...

Pachatel útoku na tenistku Petru Kvitovou čeká ve vazbě na soud. Kriminalisté o jeho identitě zatím mlčí. MF DNES...

Čubu v Senátu nahradí Goláň, hlasovat přišlo jen deset procent voličů

Tomáš Goláň kandiduje do Senátu za hnutí Senátor 21.

Novým senátorem za obvod Zlín se stal daňový poradce Tomáš Goláň (Senátor 21). Nahradí Františka Čubu, který...

Vzniká první polokomunistická vláda po roce 1989, kritizuje Fiala

Vzniká první polokomunistická vláda po roce 1989 kritizoval na programové...

Stále více lidí nás vnímá jako hlavní politickou alternativu, prohlásil šéf ODS Petr Fiala v moderní dřevěné sportovní...

Najdete na iDNES.cz