Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dětská prostituce? Čísla varují

  0:01aktualizováno  0:01
Každý desátý chlapec a každá pátá dívka se do svých čtrnácti let setkali s tím, že je na ulici někdo oslovil a žádal po nich sex za peníze či jinou odměnu. Relativně velká část školáků (u chlapců šestnáct procent) si přitom myslí, že prostituce - a to i dětská - může být za určitých okolností způsob, jak si vydělat peníze. Takové šokující závěry vyplývají z ojedinělého výzkumu uskutečněného mezi téměř tisícovkou žáků posledních ročníků základních škol.

"Jsou to alarmující čísla," soudí vedoucí výzkumu Eva Vaníčková z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. I když neexistují přesné údaje o tom, kolik dětí se na dráhu prostituce vydalo, odborníci se shodují, že ročně jde o stovky případů.

"Dělali jsme průzkum na stovce pražských prostitutů. Přišli jsme na to, že třetina jich byla na ulici už v patnácti letech," řekla vedoucí Krizového centra Linky bezpečí Hana Halfarová.

Prostituce načasovaná do zranitelného období dětství bývá osudová. "Znamená naprostou devastaci osobnosti. Dítě téměř jistě sklouzne k drogám a prožije nekvalitní život," míní Vaníčková.

Dětská prostituce kvete, potvrdilo se
Dětská pornografie, prostituce. Obchodování s dětmi. Každý rok se stane několik stovek dětí obětmi zneužívání jen proto, aby dospělí vydělali peníze. Policie včera potvrdila, že na Chebsku a Sokolovsku kvete dětská prostituce. Razie v tamních erotických klubech i soukromých bytech přivedla do vazby deset lidí.

"Zadržení kuplíři prodávali cizincům i nezletilé dívky," přiznala mluvčí policejní prezidia Ivana Zelenáková. Přitom až doposud policie dětskou prostituci v těchto oblastech popírala. Nemáme o ní žádné informace, tvrdila. Odmítla i zprávy německých novinářů, kteří na obchod s dětmi na Chebsku upozorňovali.

Naposledy například v časopise Süddeutsche Zeitung v červenci letošního roku v článku "Modrá znamená: Zde jsou k dostání chlapci". "Česká policie by měla postupovat razantněji," postěžoval si tehdy na laxnost českých úřadů německý ministr vnitra Otto Schily.

"Celé skupiny, celé autobusové zájezdy z Německa cestují za dětskou prostitucí přes hranice, do České republiky," řekl. Kolik případů obchodování s dětmi vlastně v zemi existuje? A kolik dětí se - s vidinou snadného zisku - vydalo na dráhu prostituce? Přesná čísla neexistují.

Pokud jde o "komerční sexuální zneužívání dětí", zahrnují je jednotlivé úřady stejně jako policie do kolonky "násilí na dětech". Těch se dospělí dopustili jen loni ve třech a půl tisících případech.

"Komerční sexuální zneužívání dětí je co do počtu případů marginální. U nás není takovým fenoménem, jako třeba v Rumunsku. Chudoba v této zemi je mnohem větší a mnohem více rodičů si tímto odsouzeníhodným způsobem vydělává. Počty případů tam jdou do statisíců. U nás jsou to stovky. Ale bohužel, policie je stále trochu přehlíží," podotýká vedoucí Krizového centra Linky bezpečí Hana Halfarová.

Příkladem může být už několik let starý "případ Podolí". V kauze figuroval starší muž, jemuž dva jedenáctiletí chlapci dělali nahaněče - z řad svých kamarádů či spolužáků dohazovali mladé prostituty, které posléze muž nabízel na pražském koupaliště Podolí především cizincům.

"Na celý případ upozornila učitelka, která si všimla toho, že se chlapci začali chovat dost podivně. A pak rodiče jednoho ze spolužáků, který přišel domů ošklivě zmlácený - odmítl se do obchodu zapojit," vzpomíná Halfarová, která se případem zabývala. "Dnes ovšem není žádným tajemstvím, že toto místo se pro podobné účely používá dál," dodává.

V hlavním městě je celá řada lokalit, kde lze sehnat dětského prostituta či prostitutku. "Hlavní nádraží, Chotkovy sady... Každý o těchto místech ví, ale vesele fungují dál," tvrdí Richard Veleta z Městského centra sociálních služeb Praha.

"Dětem dohazují kšefty bývalí prostituti. Branži znají, nic jiného vlastně neumí, ale už po nich není poptávka." Lidé, kteří se touto problematikou zabývají - a kteří se včera vůbec poprvé sešli na odborném semináři - se shodují, z kých kruhů se rekrutují děti ulice.

"Většinou mezi nimi najdete děti, které byly v útlém věku sexuální zneužívány. Dalším rizikovým faktorem je chudoba," řekla Eva Vaníčková z 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Praze, která je vedoucí Růžové linky.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Hladina rozvodněných toků klesá, hrozí další silné bouřky

Hladiny rozvodněných toků ve Středních Čechách již klesají, starostové...

Hladiny toků po čtvrteční vydatném deště klesly. Voda zničila chodníky a kanalizaci, škody budou v milionech....

Lijáky v Brdech extrémně rozvodnily toky, v první obci evakuovali obyvatele

Rozvodněný Jalový potok v Komárově na Berounsku. V sousedním Zaječově vedení...

V oblasti Brd se během večera výrazně zvedly hladiny některých vodních toků. V Zaječově na Berounsku vyhlásili nejvyšší...

Přepadení Kvitové vyřešil tým na odložené případy. Pomohl anonymní tip

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Příběh, který 20. prosince 2016 vyvrcholil vážným zraněním české tenistky Petry Kvitové, loni v listopadu už málem...

Najdete na iDNES.cz