Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Děti znovu objevují letní tábory

  0:01aktualizováno  0:01
Vrací se éra, kdy prázdniny byly pro většinu dětí spojeny s pobytem na táboře. Stále více dětí totiž místo do Itálie k moři nebo do Alp vyrazí na dva, tři týdny na tábor kdesi v Česku. Má to pro ně jedno kouzlo navíc - jezdí se sem bez rodičů. "Už dlouho před prázdninami jsme neměli tak beznadějně plno. Letos jsme museli děti odmítat," hlásí ředitel Domu dětí a mládeže hlavního města Prahy Libor Bezděk.

A přiznává, že ho to překvapilo, protože měl v tuto roční dobu vždy starosti, jak prázdninové tábory zaplnit.

Zájem o cizinu podle Bezděka klesá hned z několika důvodů: děti se jí už nabažily. Dílem k tomu však přispívá i to, že mnozí rodiče si nemohou prázdninovou cestu do ciziny dovolit.

"A děti už neberou jako ostudu trávit léto doma," soudí ředitel základní školy v Turnově Karel Bárta.  Za desetidenní pobyt dítěte v Chorvatsku zaplatí rodiče 7000 korun. "No a dva týdny u nás přijdou maximálně na 2800 korun. Tohle si umí každý spočítat," srovnává ředitel Bezděk.

Podle toho, že si děti vybírají letní tábory stále častěji samy na internetu, Bezděk soudí, že prim v jejich volbě nesehrává vždy cena, ale touha poznat něco nového, romantického. A Dům dětí a mládeže se docela snaží. Děti si mohou vybrat ze sedmadvaceti táborů (s tisícovkou míst) zaměřených na cyklistiku, vodáctví, turistiku či jezdectví.

Výtvarné či dramatické tábory jsou sice poněkud netradiční, ale i ony mají letos plno. "Jsou to tábory jako jiné, děti v nich navíc po večerech hrají pro vlastní zábavu divadlo nebo si pod dohledem zkušených pedagogů podle nálady kreslí," vysvětluje Bezděk.

Právě pestrý program a specializace táborů je podle ředitele důvod, proč jim děti začínají dávat přednost před zahraničními turistickými atrakcemi. Také občanské sdružení Pionýr je otevřeno všem zájemcům, kteří touží prožít romantické prázdniny.

A stejně jako Dům dětí a mládeže, má letos plno i 540 táborů Pionýra pro 24 500 dětí. "Snad by se ještě našlo nějaké místečko v druhých či třetích turnusech, ale opravdu nevím. Zájem je v porovnání s minulými lety obrovský," potvrzuje předseda České rady Pionýra Martin Bělohlávek.

Rostoucí poptávku dětí o pobyt v Česku hodnotí i šéf Pionýra jako návrat od technických vymožeností a komfortu u moře sice k asketičtějším, zato však pestřejším prázdninám doma.

"Děti například láká již to, že si tábor postaví samy a že si v jisté míře mohou určovat, co na něm budou dělat. Stejně tak je láká dobrodružství v hezké české krajině, na niž jsme po otevření hranic pozapomněli," míní Bělohlávek.

Předseda Pionýra však připouští, že pro mnohé rodiče je zajímavá i přijatelná cena patnáctidenních prázdninových táborů za dva a půl tisíce korun. Měsíční tábor Lesních dětí, jako například ten v Kamenci v Orlických horách, už přijde na čtyři tisíce korun.

Pionýr, stejně jako Dům dětí a mládeže, nabízí vodácké či putovní tábory. Ten v Kamenci se navíc zaměřuje na poznání přírody, orientaci v ní, ale i umění dítěte postarat se o sebe, když zabloudí.

O nejvíce dětí přes léto pečuje Junák: ve třinácti stech táborech je třicet tisíc míst. I Junák má plno. Volná místa jsou vyhrazena jen pro mentálně postižené děti, anebo ty z dětských domovů.

"Tábory jsou především pro naše členy, pro něž jde o vyvrcholení celoroční činnosti, ale zcela se neuzavíráme," říká Roman Šantora z vedení Junáku. I on si vysvětluje zájem dětí o české tábory jejich odklonem od civilizačního luxusu k prostšímu světu, který vládne mocným kouzlem: kamarádstvím, jež vzniká jen při dobrodružných expedicích přírodou.

"Učíme děti, aby se o sebe dokázaly postarat v každé situaci, a ony to berou jako výzvu. Někdy ji překlenou samy, jindy s pomocí kamarádů," vysvětluje Šantora.

Letošní léto Junák zpestřuje "fantasy" hrami, při nichž si děti mohou prožít vlastní vysněný příběh. Například z Tolkienova Pána prstenů. Rovněž předseda Asociace základního školství a ředitel Základní školy v Turnově Karel Bárta tvrdí, že "počítače přestávají být pro děti modlou". Tou podle něho naopak začíná stále zjevněji být přátelství.

Jenže ve školním kalupu na ně není vždy dost času a nálady. Naopak na prázdninových letních táborech je času spousta. "Stále větší význam má pro rodiče i to, že se jejich děti nenudí a nepoflakují o prázdninách po sídlištích, ale že žijí a baví se s přáteli v přírodě," míní Bárta.

Význam má podle ředitele turnovské základní školy i to, že rodiče i děti si podle něho začínají uvědomovat, že v Česku je také hezky. A jak jinak: plno má i Bártův tábor pro padesát dětí v Českém ráji.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

První den nové vlády. Budoucí ministři ráno položili věnec k Masarykovu hrobu

Andrej Babiš v Lánech (13. prosince 2017)

Prezident Miloš Zeman odpoledne jmenuje novou vládu. Poté Andrej Babiš povede první zasedání nového kabinetu jako...

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...Najdete na iDNES.cz