Ekoteroristé jsou už prázdný pojem, řekl šéf Dětí Země v Rozstřelu

  15:48aktualizováno  12. září 12:24
Ekologické hnutí Děti Země ustoupilo a umožnilo začít s dostavbou dálnice D11 z Hradce Králové do Předměřic nad Labem. Předseda spolku Miroslav Patrik v pořadu Rozstřel odmítl, že by ekologové upřednostňovali přírodu před člověkem. K častému označení ekoterorista řekl, že ho považuje za prázdný pojem.

„Cíl naší účasti je upozorňovat státní úředníky na chyby, vady a nezákonnosti. Dokonce navrhneme, jak by to měli opravit,“ prohlásil šéf Dětí Země Miroslav Patrik.

V pořadu Rozstřel odmítl označení ekoterorista. „Je to prázdný pojem, který z hlediska definice vůbec neodpovídá. Nejsme žádní teroristé. Děti Země a další spolky se snaží zákonnými prostředky upozornit na nedostatky ve stavbách,“ prohlásil v úvodu pořadu Miroslav Patrik.

Údajnou naštvanost národa na ekologické spolky považuje Patrik za mediální dojem vytvářený politiky. „Každý den chodím na mail, kde nás lidé žádají o pomoc. Naštvanost je jenom u některých lidí a politiků, kteří tím dokazují svou bezmocnost,“ míní šéf Dětí Země.

Fotogalerie

Čtenáře iDNES.cz zajímalo, zda ekologické spolky upřednostňují více přírodu, nebo zdraví člověka. „Každý živý jedinec je cenný, takže je zavádějící se ptát, kdo je cennější. Každý život je cenný, takže je zbytečné, aby se ničil nebo zabíjel,“ reagoval Patrik.

V pořadu odmítl, že by existovala souvislost kupříkladu mezi dopravními nehodami a připomínkováním staveb. „Nehody na silnicích nesouvisí s naší činností při připomínkování staveb, protože příčiny nehod vám řekne policie ze statistik - nepřiměřená rychlost a další,“ upozornil Patrik a dodal: „U D11 řízení trvalo celkem 20 let a my jsme do toho vstoupili až na konci. Kde je viník za těch 20 let?“

Stavaři na D11 ochrání ještěrky a zamezí hluku

Tématem rozstřelu byla i dohoda o devíti podmínkách, kterou Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) slíbilo splnit zástupcům ekologického hnutí, aby mohla pokračovat stavba dálnice D11 z Hradce Králové (Čtěte více v článku Stavbu D11 odblokoval slib ochrany ještěrek)

„Především nám jde o to, že trasa dálnice kříží migrační trasy obojživelníků. Budou vybudovány zábrany, které bude kontrolovat Natura Servis. Chceme, aby podél vodotečí byly vysazeny další dřeviny a aby tam nejezdila auta a nebyly tam sklady. Lidé, kteří žijí v okolí, dostanou měřidla hluku. Pokud to bude nadlimitní, tak se změní technologie nebo se něco upraví,“ uvedl Patrik k výčtu podmínek.

Hnutí Děti Země je ekologická skupina soustřeďující se na ochranu životního prostředí. Vzniklo v roce 1989 a nyní působí ve dvanácti městech. Děti Země pořádají anketu Ropák roku, kde se hlasuje o činu nejvíce poškozujícím životní prostředí. Ekologickou anticenu Ropák roku 2017 vyhrál Jaroslav Foldyna za návrh změny zákona o ochraně přírody.

„Foldyna navrhl výraznou změnu zákona o ochraně přírody a krajiny. Místní a lokální skupiny a spolky se nemohou vyjadřovat ke stavbám, jako jsou parkoviště, supermarkety, velké bytové komplexy a třeba provozovny, protože byly vyloučeny z těchto místních a stavebních řízení,“ vysvětlil tehdy Miroslav Patrik z Dětí Země. Sdružení tradičně také uděluje cenu Zelená perla za antiekologický výrok. (Více podrobností čtěte Ropákem roku se stal poslanec Foldyna)

„Žhavým kandidátem pro letošek je ministr životního prostředí Richard Brabec,“ řekl Patrik k anticeně pro rok 2018.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Komunisté hodinu zpovídali Babiše, potom se rozhodli podržet vládu

Předseda KSČM Vojtěch Filip na jednání prvního zasedání širšího vedení...

Komunisté při hlasování o nedůvěře vládě podrží kabinet Andreje Babiše. Rozhodli se tak poté, co zhruba hodinu hovořili...

Minimální mzda bude opět vyšší, od ledna vzroste na 13 350 korun

Ministryně práce Jana Maláčová přichází na zasedání tripartity v Praze...

Minimální mzda vzroste od ledna o 1 150 korun na 13 350 korun, rozhodla v úterý vláda. Ministryně práce a sociálních...

Okamura se brání. Jeho jménem přišla poslancům nabídka sushi se slevou

Předseda Svobody a přímé demokracie Tomio Okamura

Na poslance čekalo velké překvapení. Elektronickou poštou jim přišla speciální vánoční nabídka. Mohou si prý od šéfa...

Najdete na iDNES.cz