Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Děti z Beslanu poprvé přespaly v Česku

  8:33aktualizováno  8:33
Děti i dospělí z Beslanu mají za sebou první noc v Karlových Varech. Více než 40 dětí a na 30 dospělých se v Česku bude zotavovat do konce prosince. Boj sanatorií o to, ve kterém z nich se ruská výprava ubytuje, vyhrála státní léčebna Mánes. Jasné to však nebylo do poslední chvíle.

První noc v léčebně má za sebou i benjamínek výpravy, šestnáctiměsíční David Tomajev.

"Cesta byla dobrá, díky vašemu státu za všechno," řekla MF DNES ve středu v noci Davidova maminka. Do Karlových varů přijela celkem se třemi svými třemi dětmi. S dvěma nejstaršími si prožila peklo při zářijovém útoku teroristů v beslanské základní škole.

Hosty z Beslanu vítaly v recepci Mánesu ruské matrjošky. Tyto skládací dřevěné panenky odněkud vykouzlila recepční Irena Golobinová. "Ať se děti cítí jako doma," přála si recepční.

Novináři se poprvé dostali k výpravě až v Karlových Varech. "Akce ministerstva zahraničí byla tajná," řekla primářka léčebny Svatava Lísková. Přímo na letištní ploše děti totiž přestoupily do autobusů, které je odvezly do Karlových Varů.

Letadlo s pětasedmdesátičlennou ruskou výpravou dosedlo na ruzyňské letiště před osmou hodinou večerní. Mělo asi půlhodinové zpoždění.

Na letišti je přivítali pracovníci ruského velvyslanectví. Na uvítanou připravili transparent s nápisem ´Děti z Beslanu, vítejte v Karlových Varech´.

Nachystané byly obě léčebny
Ve kterém ze sanatorií stráví beslanští noc, nebylo jasné do poslední chvíle. Pracovníci státní dětské léčebny Mánes měli připravené jídlo pro 43 dětí a dvaatřicet dospělých. V postelích na děti čekali plyšoví medvídci.

"Výprava z Beslanu přiletí ve středu večer do Prahy. Do Varů přijedou ve dvaadvacet hodin a rovnou u nás půjdou na večeři," plánovala si primářka léčebny Mánes Svatava Lísková. Celou věc ale podle svých slov považovala za Kocourkov.

S ubytováním dětí v sanatoriu Kriváň totiž počítal i šéf společnosti Bohemia lázně Jiří Sluka. "Jsme nachystaní," řekl ve středu. Sanatorium Kriváň si podle Sluky vybral ruský Červený kříž.

Kde budou děti při lázeňském pobytu bydlet, záleželo na rozhodnutí ruské výpravy. Pobyt v Kriváni by si pacienti museli zaplatit sami. Na léčení v Mánesu naopak stát věnuje 1,3 milionu korun.

Pro děti jedou dva dopravci
Pro děti zajeli na letiště také dva dopravci. Jednoho si sponzorsky zajistila léčebna Mánes. Primářka Lísková se zlobila, že dopravci už dvakrát volal ruský podnikatel Isaj Novotný z Karlových Varů.

"Bez mého vědomí pan Novotný transfer dětí odvolal. Naštěstí jsme vždy dopravu zase potvrdili," řekla primářka. Dopravu pro jistotu ve středu ještě potvrdilo i ministerstvo zdravotnictví.

Autobusy souběžně zajistil i podnikatel Isaj Novotný, který má v Karlových Varech cestovní kancelář. "Autobusy vyjedou do Prahy v pět hodin odpoledne. Děti budou bydlet v Kriváni," prohlásil podnikatel. 

Radnice je ráda, že děti vůbec přijedou
Karlovarské radnici je jedno, kde se děti nakonec ubytují. "Pánbůh zaplať, že nakonec do Karlových Varů přiletí a budou mít péči," řekl primátor Zdeněk Roubínek. Na výlety, exkurze koncerty a další akce radní dětem dají z městské pokladny dvacet tisíc korun.

Ještě minulý pátek nebylo jisté, zda děti z Beslanu vůbec odletí. Zástupci ruského Červeného kříže dali ultimátum do pondělního poledne. Buď česká strana potvrdí, že uhradí posttraumatický pobyt dětí, nebo si Červený kříž bude stěžovat a zruší letenky. - více zde

Sanatorium Kriváň v Karlových Varech. (1. prosince 2004)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Středočeský výbor ROP čeká po bitvě o Čapí hnízdo přeobsazení

Středočeský kraj má novou koalici, dohodu podepsaly ANO, ČSSD a KSČM. Potvrdila...

Výbor regionální rady ROP Střední Čechy, který odmítl vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského financování, čeká...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Najdete na iDNES.cz