Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Děti vysokoškoláků mají v životě větší šance, dohání je ti z ambiciózních rodin

  12:36aktualizováno  13:25
Děti vysokoškoláků se lépe učí, víc čtou a téměř všechny posléze studují univerzitu. Naproti tomu polovina dětí z dělnických rodin jde po základní škole na učiliště. Zhruba pětina dělnických rodin má ale se svými potomky větší ambice, ukázal průzkum Sociologického ústavu Akademie věd.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Děti z vysokoškolských rodin obecně lépe prospívají a mají menší problémy se zvládnutím učiva," konstatovali vědci. Zatímco univerzitní vzdělání pro svého potomka zvažuje 87 procent vysokoškolsky vzdělaných rodičů, z vyučených rodičů chce pro své dítě diplom jen čtvrtina.

"Lze předpokládat, že tyto kulturní nůžky se budou více a více rozevírat," řekl sociolog Jiří Šafr. Na úspěchu dětí ve škole se totiž výrazně podílí také způsob, jak tráví volný čas, zda chodí do kroužků a zda čtou. K tomu vedou lidé s vysokoškolským vzděláním své děti mnohem častěji než vyučení rodiče.

Přicházejí ambiciózní dělničtí rodiče

Zatímco na sportovní kroužky dává rodina vysokoškoláků měsíčně téměř 300 korun, u dělnických rodin je to polovina. Co se týká čtení, denně se mu věnuje 40 procent dětí ze vzdělaných rodin, ale jen 16 procent dětí dělníků.

Sociologové ale zjistili, že z dělnických rodin se rekrutuje asi 19 procent ambiciózních rodičů, kteří se svým dětem velmi věnují a snaží se je rozvíjet. "Děti z ambiciózní dělnické rodiny se vyznačují lepším prospěchem, více čtou, chodí častěji do knihovny. Jsou na tom podobně jako děti vysokoškoláků," uvedli vědci.

Tito rodiče se liší od klasických dělnických rodin, které sociologové nazývají jako pasivní. V porovnání s nimi "ambiciózní" rodiče častěji navštěvují divadla, koncerty či výstavy. Tyto dva typy rodin se liší i způsobem výchovy. "Pro ambiciózní rodiny je typičtější aktivnější přístup, častěji diskutují s dítětem o jeho budoucích plánech," píše se ve výzkumu.

Na úspěch mají vliv sourozenci i známí

Zajímavé je také zjištění, že na úspěch dětí mají vliv nejen samotní rodiče, ale mnohem více lidí z rodiny, včetně jejich počtu. Podle výzkumu tak platí pravidlo, že čím více sourozenců, tím méně mají rodiče času se jim věnovat. Počet bratrů a sester se tak projeví i na jejich úspěších.

Sourozenci ale mohou mít také pozitivní vliv, pokud dosáhli vysokoškolského vzdělání. V takovou chvíli se totiž stávají vzorem, který chtějí mladší v rodině napodobit.

Při hledání prvního zaměstnání pak zase k lepšímu profesnímu postavení napomohly široké kontakty mezi příbuznými a známými, kteří pomáhají najít klíčové informace o nabídkách práce.

Husákovy děti

Výzkum vycházel mimo jiné i z toho, jak byly vychovány Husákovy děti, tedy dnešní třicátníci. Jejich současné postavení přitom nejvíce ovlivnily aspirace rodičů a školní výsledky na konci základní školy.

Odborníci sociologického ústavu se shodli, že vliv rodiny je rozhodující pro budoucí uplatnění dítěte ve společnosti. Na úspěchu v životě se ale podílí i to, zda dítě aktivně tráví volný čas. Proto připravili příručku pro školy, která má učitelům poradit, jak přivést děti pasivních rodičů do kroužků.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti v přímém přenosu

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Debatu osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice sledujte v úterý od 16 hodin v přímém...Najdete na iDNES.cz