Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Děti vyrobily rakev pro svoji nemocnou učitelku

  14:31aktualizováno  14:31
Mnoho dětí si všude na světě si přeje vlastnoručně stlouci rakev pro své pedagogy. Děti ze základní školy v nizozemském Somerenu to však dělají z lásky a náklonnosti. Staví ji totiž pro svoji nemocnou učitelku. Ratolesti práce baví a jejich rodiče nemají proti nezvyklému projektu námitky.

Děti z nizozemské školy staví rakev své učitelce. | foto: Iwriteiam.nl


Lékaři čtyřicetileté učitelce Eri van den Biggelaarové před rokem diagnostikovali rakovinu děložního krčku. Teď už jí podle nich zbývá posledních pár týdnů života.

Nejdříve o rakev požádala učitele dílen, ten ale přišel s nápadem, že by rakev mohly vyrobit děti, uvedl server DutchNews.nl.

Jelikož už van den Biggelaarová nemůže učit, žáci mezi čtyřmi a jedenácti lety jí o průběhu prací chodili pravidelně informovat domů.

"Život a smrt patří k sobě," říká učitelka. "Děti mi rozuměly, když jsem jim to vysvětlovala. Řekla jsem jim, že jdu na krásné místo, které je lepší než tenhle svět. Chtěla jsem, aby mi pomohly," dodává.

Dětem stavění rakve nepřijde nijak strašidelné. Rovněž všichni rodiče s neobvyklým projektem ve školních dílnách souhlasili.

Akce ale způsobila pozdvižení v sousední Belgii. Někteří tamější dětští terapeuti zdůrazňují, že dítě není schopno smrt blízkých plně pochopit.

Podle Eri van den Biggelaarové to jen dokazuje, že o smrti, umírání a bolesti se musí s dětmi mluvit otevřeně a předejít tak možným psychickým traumatům.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz