Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

České děti nemají podle OSN u výslechu stejná práva jako mladiství

  10:36aktualizováno  30. července 9:17
České děti nemají při trestním řízení stejná práva jako mladiství a Výbor OSN pro lidská práva proto požaduje od České republiky nápravu. "Přitom by stačilo analogicky uplatnit stejná práva, která mají mladiství i pro děti," říká právnička Ligy lidských práv Anna Hofschneiderová.

Ilustrační snímek | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Výbor kritizuje především český systém soudnictví, který přiznává dětem mladším patnácti let méně práv než mají mladiství, kteří jsou již trestně odpovědní. Nejvíce patrné je prý rozdílné zacházení s dětmi vidět v právu na právní pomoc.

Ministerstvo spravedlnosti však tvrdí, že děti nemohou být vyšetřovány, protože nejsou trestně odpovědné, a tudíž nepotřebují advokáta. "Jakmile policejní orgán zjistí, že se jedná o osobu mladší 15 let, musí být řízení zastaveno. Při úkonech, které nejsou úkony trestního řízení, se postavení dětí mladších 15 let od postavení mladistvých v zásadě neliší," uvedli včera ve své zprávě. 

Liga lidských práv uvádí má ale důkazy a celou agendu ilustruje na případu třináctiletého chlapce, pro kterého si v roce 2011 přijela policie domů. Rodiče doma nebyli a nebylo jim ani řečeno, že je podezřelý a z čeho. Chlapec poté strávil na policejní služebně zhruba čtyři a půl hodiny, aniž by měl možnost kontaktovat své rodiče či jakoukoli jinou důvěrnou osobu.V důsledku nátlaku chlapec nakonec potvrdil vše, co mu předtím policie sama popsala. Den poté se nervově zhroutil. Chlapec je výslechovou situací dodnes traumatizován.

Co je podle OSN špatně

 - Trestně neodpovědné děti, na rozdíl od mladistvých (15-18 let), nemají nárok na právní pomoc již v průběhu prověřování případu policejním orgánem

 - Děti ani jejich zákonní zástupci nemají právo nahlížet do policejního spisu.

 - V zákoně chybí alternativní možnosti řešení celé věci, aby dítě mladší patnáct let nemuselo zbytečně stanout před soudem pro mládež.

"V současné době řešíme takové případy tři. V minulosti jsme měli dokonce případ těžce mentálně postiženého chlapce, který strávil na stanici pět a půl hodiny a byl vyslýchán bez právníka. Říkal jim, že už nechce nic říkat a že chce jít na záchod, ale nikdo ho neposlouchal," popsala pro iDNES.cz problematiku právnička Ligy lidských práv Anna Hofschneiderová.  

Paradoxem je, že kdyby byl tehdy starší patnácti let, policie by byla povinna zajistit mu u výslechu právníka, který by střežil jeho práva. "Z naší praxe navíc víme, že u výslechu dítěte bez právníka je zvýšené riziko, že se dítě přizná i k věcem, které nespáchalo. Často jenom proto, že podlehne snaze vyhovět dospělé autoritě, silnému přání vrátit se co nejdříve domů k rodině, nebo strachu z umístění do ústavu," dodala Hofschneiderová.

Výbor OSN pro lidská práva dále vyzval Českou republiku k tomu, aby zajistila, že děti mladší patnácti let nemusí nutně stanout před soudem pro mládež. Poukázal na to, že současný systém nutí státní zástupce k tomu, aby případy dětí mladších patnácti let podávaly k soudům pro mládež i tehdy, kdy to není vůbec nutné. "To je bohužel v rozporu se základními právy dětí, tak jak je vykládá OSN ve svých doporučeních a v rozporu s principy restorativní justice, na kterých je zákon o soudnictví ve věcech mládeže postaven," dodává právnička Barbora Rittichová.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Středočeský výbor ROP čeká po bitvě o Čapí hnízdo přeobsazení

Středočeský kraj má novou koalici, dohodu podepsaly ANO, ČSSD a KSČM. Potvrdila...

Výbor regionální rady ROP Střední Čechy, který odmítl vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského financování, čeká...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Najdete na iDNES.cz