Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Děti si v lékárnách mohou brát léky

  14:36aktualizováno  14:36
Lékárníci si v těchto dnech zvykají na to, že musí vydávat léky dětem. Prvního srpna totiž začala platit novela zákona o léčivech, která ruší dosavadní zákaz vydávat léky zákazníkům, kterým je méně než patnáct let. "Legislativa se v tomto směru pohybuje z extrému do extrému. Dříve jsem desetiletému dítěti nemohl vydat ani živočišné uhlí nebo celaskon. Nyní si děti budou moci vyzvedávat i omamné a psychotropní látky," řekl Jan Horáček, mluvčí České lékárnické komory a zároveň soukromý lékárník z Prahy.

Ministerstvo zdravotnictví v této části zákona žádné problémy nevidí. "Lékař předepisuje lék pro dospělého, tedy rodiče, a ten by pak měl také pečlivě kontrolovat, jak ho dítě užívá. Myslím, že zákon naopak lékárníkům usnadní práci," domnívá se mluvčí ministerstva zdravotnictví Otakar Černý.

Podmínkou správné léčby je podle lékárníků komunikace s pacientem. "Například při výdeji antibiotik není důležité jen dávkování, které napíšeme na krabičku. Existují totiž různá omezení - dietní, pobytu na slunci. Dítě nemusí něco vůbec pochopit nebo si všechno správně nezapamatuje," tvrdí Horáček. Podle něho se nelze plně spolehnout na příbalové letáky ani na poučení od praktického lékaře.

 Ani dosavadní pravidla nebyla podle Horáčka správná, protože lékárník se dítěte zeptal, kolik je mu let, ale jeho odpověď nemusela být pravdivá. "Na receptu je uvedeno přesné datum narození, u volně prodejných léků je to horší. Občanský průkaz jsem po nikom chtít nemohl," říká Horáček.

Jediným správným řešením by podle České lékárnické komory bylo zvětšení kompetencí lékárníků v této oblasti. "Lékárník by prostě mohl podle okolností rozhodnout, zda dítěti lék vydá, nebo ne. Neobávám se zneužívání této pravomoci od lékárníků, oni přece také stojí o to, aby byl lék v pořádku vydán," dodává Horáček.

S tím však nesouhlasí ministerstvo: "Zákon, který umožňuje výjimky, je špatný zákon," tvrdí Černý.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

Drahoš není taková osobnost, podporuji Zemana, řekl Babiš v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér Andrej Babiš bude jednat o vládě s většinou parlamentních stran. ČSSD podle něj změnila svůj postoj, proto s ní...

Najdete na iDNES.cz