Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Děti se učí jazyky rychle, ale chraňte češtinu

  12:58aktualizováno  12:58
Protože děti vstřebávají cizí jazyk snadněji než dospělí, vyplatí se s výukou neotálet. Dejte si však pozor na to, kdo a jak vaše dítě vyučuje. Kvůli učení angličtině by nemělo zakrnět ve své mateřštině.
Cizí řeči lze učit docela malé děti - nejlépe hrou. Ilustrační foto

Cizí řeči lze učit docela malé děti - nejlépe hrou. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Narodil se někomu z vašich příbuzných nebo přátel čerstvý potomek? Pak vaše první kroky možná povedou pro malý obleček do prodejny Mothercare, pro dudlík do Baby Expertu nebo pro plyšáka do Sparkysu.

Dupačky s nápisem "teddy bear" nebo třeba s anglickou větou o tom, že až malý vyroste, chce být tak silný jako táta, má snad každý druhý kojenec. Narodil se totiž do doby, kdy se cizí jazyky, a zejména angličtina, stávají nutnou součástí gramotnosti. Reaguje už i české školství.

Od letošního školního roku je výuka jazyků povinná od třetí třídy. Především angličtina se však na mnoha školách vyučuje i dříve.

Výjimkou už nejsou ani mateřské školy, kde se žáci učí cizojazyčné názvy věcí kolem sebe a zpívají o strýčku Donaldovi, který měl farmu.

"I děti předškolního věku se mohou seznamovat s cizím jazykem," říká dětská psycholožka Ludmila Mrkvicová. "Je však důležité, aby to byla škola hrou. Pak pro dítě, které se harmonicky vyvíjí, není učení cizího jazyka zátěží. Ale nesmíme se domnívat, že tak malé děti se budou učit stejně jako dospělí," upozorňuje.

Pozor na špatnou češtinu
Učitelé ve školkách by měli správné metody výuky znát. Pokud však chcete vašeho potomka do takové mateřské školy přihlásit, zajímejte se o to, kdo jazyk vyučuje.

Přestože jazykové znalosti učitele jsou velmi podstatné, jeho pedagogické vzdělání je v tomto případě důležitější. Dítě by mělo cizí jazyk vnímat jako přirozenou součást hry a učitelé by neměli zapomínat na rozvoj mateřského jazyka.

V době, kdy si pedagogové ze základních a středních škol stále častěji stěžují na malé vyjadřovací schopnosti dětí, nesmí dobrý pedagog podcenit schopnost dítěte používat správně češtinu.

"Výuku cizích jazyků není vhodné příliš uspěchat hlavně proto, aby si dítě dokonale osvojilo mateřštinu a včas zvládlo správnou výslovnost českých hlásek," radí logopedka Ilona Hulínová-Mihalcová.

Připouští však, že vždy záleží na konkrétním dítěti a schopnostech lektora, který výuku vede. Při neodborném postupu si podle ní žák může zafixovat například anglickou výslovnost hlásek a používat ji pak v češtině, protože oba jazyky nedokáže dostatečně odlišit.

Podle Marie Zukalové, ředitelky brněnské jazykové školy Astra, je výuka v raném věku pro dítě výhodná především proto, že se jazyku učí mnohem snadněji.

"Děti vstřebávají jazyky nejen nejrychleji, ale také nejpřirozeněji," tvrdí. "Protože si malé dítě osvojuje cizí řeč s naprostou samozřejmostí jako řeč vlastní, vnímá ji jako zábavu. Nikoliv jako biflování a dřinu, kterou si pod pojmem jazyková výuka vybaví většina dospělých," vysvětluje Zukalová.

Škola hrou
Mnoho jazykových škol otevírá zvláštní kurzy pro děti, které se řídí jejich potřebami. Pokud se tedy vašemu předškolákovi nebo školákovi nedostává jazykové výuky ve školce či škole, zapište ho tam. "Syn chodí už od první třídy do Play School a mluví velmi dobře," pochvaluje si Renata Hrubá z Prahy.

V jazykové škole Astra otevírají kurzy už pro děti od dvou let. "Nabízíme jim výtvarné hrátky v angličtině," říká ředitelka Zukalová. Dítě tráví v jazykové škole hodinu týdně, od tří let věku pak dvakrát týdně třičtvrtěhodinu.

"Všechny kurzy pro předškolní děti probíhají za účasti rodičů. Děti se učí pomocí her, říkanek, písniček nebo dramatizace. Protože klademe důraz především na komunikaci, hodina probíhá z větší části v angličtině," popisuje Zukalová.

Vyučovat může i počítač
Pro starší děti se jazykové kurzy hodí jako doplněk k výuce ve škole. Pokud žák nemá školních hodin "plné zuby" a jazyky ho naopak baví, neuděláte chybu, když mu zaplatíte hodiny dalšího jazyka nebo pokročilejší kurzy cizí řeči, kterou se učí ve škole.

"U dětí školního věku už nevyžadujeme v hodině rodiče a vedle mluveného projevu je seznamujeme i se čtením, psaním a gramatikou," vypočítává Zukalová. Kurz pro mladší i starší děti vás vyjde na necelé dva a půl tisíce za pololetí.

Levnější než jazykové školy bývají kurzy pořádané knihovnou, domem dětí nebo třeba kulturním domem pod záštitou města.

Jestliže má vaše dítě dostatek mimoškolních aktivit v kolektivu svých vrstevníků a chcete ho mít také občas doma, můžete mu koupit výukový CD-ROM. Má-li váš potomek kladný vztah k počítači a je unavený z výuky vedené učitelem, získá tak novou motivaci ke studiu jazyků.

Pro mladší děti najdete spíš jen menší jazykové hry, pro ty starší už seženete propracovanější programy. Například multimediální programy Tell me More, které prodává pražská firma Fiala, nebo produkty Langmaster vás vyjdou cenově podobně jako pololetí v jazykové škole.

Jsou sice zaměřeny spíše na dospělé, ale pro starší děti z druhého stupně základní školy mohou být atraktivní a motivovat je k učení. Při výběru programů se nerozhodujte jen podle ceny. Před nákupem se vyplatí požádat o zkušební demoverzi a poradit se s učiteli jazyků.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

Chceme on-line přenos ze zastupitelstva, požaduje petice v Sokolově

Ilustrační snímek

Chceme on-line přenosy i záznam jednání zastupitelstva na internetu. Tuto žádost společně s více než 150 podpisy pod...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz