Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Děti pijí víc alkohol

  23:40aktualizováno  23:40
Vloni poprvé za deset let Češi vypili méně alkoholu než v předchozích letech: o půl litru. Místo 9,8 litru jako v roce 1998 připadlo na hlavu "jen" 9,3 litru. Odborníci však nejsou spokojeni. Méně pijí totiž muži a o to více konzumují alkohol děti a ženy. Mládež navíc s alkoholem začíná ve stále nižším věku a také ho vypije čím dál více.

Z výzkumů vyplývá, že většina jedenáctiletých chlapců, ale i dívek ochutnala alkohol. (Někteří odborníci snižují tuto hranici i pod deset let.) Okolo třinácti byla většina alespoň jednou opilá.

Nejvíce se mezi mládeží pije pivo. Pravidelně si ho dá každý třetí patnáctiletý chlapec. Nejoblíbenější je i u dívek. Počet čtrnácti- až devatenáctiletých děvčat, které si pravidelně dají pivo, se tak za posledních pět let až zdvojnásobil.
"Dopady na zdraví dětí jsou velmi závažné. Jejich organismus se nedokáže s toxickou látkou vyrovnat tak jako dospělý.

Dítě se rychleji stává závislým," upozorňuje v této souvislosti Petr Popov, primář oddělení pro léčbu závislostí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Alkohol je také mnohdy vstupní branou na cestě k drogám ostatním, i když většina společnosti si toto nebezpečí příliš nepřipouští. Lékaři však varují, že první krok zpravidla není marihuana, ale právě alkohol a cigarety.

Protidrogová kampaň by se proto podle Popova měla zaměřit právě na alkohol a cigarety, jinak nebude úspěšný boj proti drogám tvrdším. Odborníci také upozorňují, že začínat s prevencí u čtrnáctiletých až šestnáctiletých je příliš pozdě. Začít by se mělo už u dětí ve věku devíti let.

Realita v rodinách však této představě odporuje. Děti doma zcela běžně dostávají při různých oslavách skleničku šampaňského. Neobvyklé nejsou ani situace, kdy desetileté dítě pravidelně pije k obědu pivo jako jeho rodiče. Odborníci přitom zjistili, že čím nižší byl věk při první zkušenosti, tím více alkoholu dotyčný pil v pozdějším věku.

Děti se také podstatně snadněji a rychleji stávají na alkoholu závislé. U dospělého člověka to trvá i pět let, u dítěte dva roky. O to složitější je pak se závislosti zbavit.
"Když se dítě ze závislosti dostane, nemá se k čemu vrátit. Neumí navazovat vztahy, má problémy s komunikací, chybí mu zázemí.

Když se člověk stane alkoholikem ve čtyřiceti a své závislosti se zbaví, alespoň si pamatuje, jak má vypadat vztah nebo rodina. Má kde začít, dítě ne," upozorňuje Popov.

Ovšem ani snaha rodičů uchránit dítě před alkoholem nezaručí, že se dítě k lihovině nedostane. Alkoholické nápoje jsou na rozdíl od některých evropských států a zejména pak USA a Kanady snadno dostupné. Například ve Skandinávii se neprodává o víkendu a mnohde je k dostání jen ve specializovaných prodejnách. V Česku se zatím prodává bez omezení.

Málokdo také respektuje zákon, který zakazuje prodávat alkohol lidem mladším osmnácti let. "Jsem pro zpřísnění sankcí za prodej alkoholu dětem. Hostinský má sice z tohoto prodeje okamžitý zisk, ale léčení dítěte nebo třeba jeho pozdější alkoholismus pak stojí obrovské prostředky," říká primář psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích Karel Nešpor.

Zpřísňující návrh věcného záměru zákona o ochraně před škodami způsobenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami je už na světě a minulý měsíc jej schválila vláda. Počítá se zvýšením pokuty z pěti na deset tisíc korun za prodej alkoholu nezletilým.

Nový zákon by měl také zakázat prodej alkoholu v zařízeních a na akcích určených mladším osmnácti let. Z pultů obchodů by měly zmizet i cukrářské výrobky a hračky, které připomínají alkoholický nápoj. Ale nejsou to v poslední době jen děti, které se čím dál více potýkají s negativními vlivy alkoholu.

Strmě vzrostl také počet žen, z nichž se staly alkoholičky. Přitom ještě donedávna byl alkohol a případný alkoholismus doménou mužů. Pro ženu bylo dlouho společensky nepřijatelné sednout si sama do baru a pít. Ale čím více se ženy osamostatňují, tím se tento rozdíl zmírňuje. V posledních deseti letech proto významně přibylo klientek protialkoholních léčeben.

Česká republika patří i přes mírný pokles v minulém roce nadále mezi země s nejvyšší spotřebou alkoholu. Každý občan včetně kojenců vypije za rok v průměru až deset litrů stoprocentního alkoholu. To odpovídá 160 litrům piva.
Na den tak na každého připadne jedno pivo.

"Vysoká spotřeba alkoholu nás ekonomicky i zdravotně velmi znevýhodňuje. Tuto situaci nelze zvrátit bez cenové regulace. Ke zdražení alkoholu ale už dlouho chybí politická odvaha," upozorňuje Nešpor. Do ceny alkoholu by se podle něho měly promítnout všechny ztráty, které konzumace alkoholu ekonomice přináší: nižší produktivita práce, náklady na léčení, dopravní nehody, trestná činnost pod vlivem alkoholu nebo sociální problémy. Až polovina násilných trestných činů je totiž podle Nešpora spáchána s přispěním alkoholu. "Čím víc alkoholu člověk vypije, tím víc by měl přispět na tyto ztráty," míní Nešpor.

Národním ekonomikám přináší velké škody také takzvaná alkoholová kocovina. Stačí vypít večer více alkoholu a druhý den není zaměstnanec schopen maximálního nasazení. Podle odhadů stojí alkoholová kocovina například ekonomiku USA ročně 148 miliard dolarů.

Alkohol také významně zkracuje životy. Podle odborníků Světové zdravotnické organizace má sice mezi drogami nejvíce životů na svědomí tabák, alkohol - přímo i nepřímo - však zkrátí životy lidí o nejvíce let. Na rozdíl od tabáku zabíjí i mladé lidi. Na alkohol tak připadá 3,5 procenta let ztracených v důsledku nemoci nebo smrti v celosvětovém měřítku a zhruba devět procent v zemích s vyspělou ekonomikou. 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

Exšéf poslanců ČSSD Tejc by se mohl stát Pelikánovým náměstkem

Zdeněk Škromach, Michal Hašek a Jeroným Tejc (uprostřed) se omlouvají na

Bývalý šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc by se mohl stát politickým náměstkem ministra spravedlnosti Roberta Pelikána...

Nejen kvóty, žaloba z Bruselu Česku hrozí i za špinavý vzduch, varuje expert

Tak vypadá centrum Ostravy pod smogovou poklicí.

Začalo období roku, kdy se zase budeme dusit. Ačkoli stále slyšíme, že je nutné hlavně ve městech dělat pro zlepšení...

Na adventní akci Prahy 10 předváděli medvěda, starosta mluví o týrání

Vystoupení medvěda na Kubánském náměstí.

Na adventní akci Prahy 10 v sobotu předváděli krotitelé živého medvěda, což na sociálních sítích vyvolalo vlnu nevole....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz