Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Děti musí dostat dvě nová očkování

aktualizováno 
Počínaje tímto měsícem budou děti povinně podstupovat další dvě očkování. Stát nařídil vakcinaci novorozenců proti nebezpečné hemofilové infekci a také proti žloutence typu B. Je to opravdu potřeba? Lékaři a hygienici říkají, že ano. I když ne bez výhrad.

Nepříjemná injekce přibude jen jedna (respektive tři, započteme-li dvě přeočkování do konce prvního roku života), a to proti žloutence neboli hepatitidě. Očkování proti hemofilii se stane součástí vakcíny proti tetanu, černému kašli a záškrtu po devátém týdnu života dítěte.

Očkování podstoupí čtvrt milionu dětí
Dětští lékaři si nyní začnou zvát do ordinací dvou- až tříměsíční děti na očkování proti hepatitidě B. Kromě toho si zavolají i děti, jimž bude letos dvanáct let - i ty budou nově očkovány proti žloutence. Přicházejí totiž do věku, kdy je riziko nákazy hepatitidou nejvyšší: nemoc se přenáší zejména pohlavním stykem a ve skupině patnácti- až devatenáctiletých případů nákazy nejrychleji přibývá. "Ty velké si budeme zvát až po prázdninách," uvedla dětská lékařka z Prahy 1 Ivana Nulíčková.

Dohromady bude očkováno zhruba čtvrt milionu dětí. Akci loni v zimě nařídilo ministerstvo zdravotnictví a stát na ni uvolnil ze státního rozpočtu 247 milionů korun. Vzápětí se však objevily hlasy, zda je očkování nutné konkrétně očkování novorozenců proti žloutence.

Ochranu proti hemofilové infekci nikdo nezpochybňoval - jde o nebezpečnou bakterii, která způsobuje smrtelné zápaly mozkových blan a záněty hrtanové příklopky neboli epiglotitidu.

"To je dnes největší zabiják dětí. V letech 1992 a 1996 zemřelo 11 dětí mladších pěti let, z nichž sedm nedojelo živých ani do nemocnice," uvedl Ivan Novák, přednosta dětské kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze. Loni byla v zemi evidována stovka případů nakažení bakterií Haemophilus influenzae b, z toho tři skončily smrtí.

Očkovat či neočkovat proti žloutence?
Kontroverzní názory se objevily na očkování žloutenky typu B. Její virus je sice stokrát nakažlivější než třeba virus HIV a přenášet se může nejen krví a pohlavním stykem, ale například poraněním o infikovanou jehlu. Původní představy však zněly, že zatím postačí očkovat děti před pubertou, tedy dvanáctileté.

Sami lékaři připouštějí, že s každou vakcínou navíc se dětský organismus více zatěžuje. Zejména je-li jeho imunita oslabena nebo má-li sklon k alergii. "Kojenecký organismus má co dělat s řadou zátěží z venkovního i vnitřního prostředí," uvedl například imunobiolog Jan Pekárek ze společnosti Sevapharma, jež vyrábí české vakcíny.

Podle něho je namístě zavádět povinné a státem řízené očkování tehdy, když nemoc představuje zásadnější ohrožení populace. V roce 1999 však byly u nás evidovány pouze tři případy hepatitidy B u dětí do jednoho roku, do devíti let pak sedm případů. Ve věkové skupině 15-19 let to však už bylo 112 případů.

Hygienici přesto tvrdí, že očkování novorozenců je opodstatněné. "Nákaza v raném věku se mnohdy vůbec nepozná, probíhá v 90 procentech případů bez příznaků, ale v dospělosti pak může vyústit v rakovinu jater," uvedla Sylva Kvášová z odboru epidemiologie ministerstva zdravotnictví.

Odmítla i názor Jitky Škovránkové z ambulance očkování v nemocnici v Motole, podle níž by očkování proti hepatitidě B bylo vhodnější až po druhém roce dítěte. "V tomto období imunitní systém dítěte dozrává a podání vakcíny by bylo i účinnější," podotkla Škovránková.

"Je pravda, že malé děti s hepatitidou B takřka nevidíme. Ale měli jsme už dva případy dětí kolem roku, které se píchly o pohozenou injekční jehlu. Asi bych své děti oočkovat dala," soudí lékařka Ivana Nulíčková.

"Vyhláška platí. Vychází z pokynu Světové zdravotnické organizace, která v roce 1992 doporučila buď očkování dospívajících, nebo novorozenců, nebo obou skupin," namítla Kvášová.

Česko zvolilo poslední variantu. "Tím se opět zařadila na jedno z čelných míst v Evropě. Tedy na místo, kde po léta byla a kde v posledních letech začala poněkud zaostávat," řekl hlavní hygienik republiky Michael Vít.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...Najdete na iDNES.cz