Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nekvalitní bydlení vede k násilí a závislostem u dětí, ukázal průzkum

  19:19aktualizováno  19:19
Nevyhovující bydlení zvyšuje u dětí sklony k násilí a kriminalitě nebo závislostem. Chlapci a děvčata pak mívají větší problémy ve škole nebo přestávají komunikovat s rodinou. Velký vliv má také chudoba, která zhoršuje zdraví dětí i jejich prospěch ve škole. Ukázal to výzkum agentury Median pro nadaci Sirius.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Podle sociologa Daniela Prokopa z agentury Median hraje kvalita bydlení velkou roli. Vliv má třeba velikost bytu, časté stěhování, pobyt na ubytovně či nestabilní pronájem. Bydlení se promítalo i do ostatních sledovaných oblastí, ovlivňovalo tak třeba vzdělání.

Metodika výzkumu

Autoři výzkumu se zaměřili na situaci 5002 bezproblémových rodin s aspoň jedním dítětem do 12 let a 1421 rodin s potížemi, jimž pomáhají neziskové organizace. Sledovali 21 situací, které mají vliv na děti. Mezi ně patřil například rozchod či rozvod, prospěchové problémy ve škole i neposlušnost dětí doma, kouření dětí, záškoláctví či závislost dospělých na alkoholu.

Výzkum pak stanovil skupinu šest rizik, které ohrožují děti v rodinách. Patří mezi ně problémy s komunikací, s výchovou, potíže ve škole, závislosti, násilí a kriminalita a nakonec zdravotní problémy.

„Faktor bydlení není jen nějaký vedlejší produkt, ale je to věc, která přímo ovlivňuje život dítěte. Nestabilita a nekvalita bydlení ho ovlivňuje negativně. To dává určité oprávnění koncepci rozvoje sociálního bydlení, protože tím bráníme rozvoji problémů v dalších oblastech u toho dítěte,“ řekl Prokop. Podle něj se ukázalo, že kvalita bydlení může zmírnit i dopady rozchodu rodičů a rozpadu rodiny na dítě.

Problémy s komunikací se vyskytovaly u 27 procent dětí, které žily v nevyhovujícím bydlení. Týkaly se desetiny dětí ve standardních bytech. Potíže s výchovou byly u 26 procent dětí z nevhodného bydlení, u 11 procent dětí z běžného bydlení.

Násilně se chovalo osm procent těch ze špatných podmínek a dvě procenta z běžných. Zdravotní potíže měla skoro čtvrtina chlapců a děvčat z chudých rodin a 15 procent z rodin bez finančních potíží. Komunikace vázla u 22 procent hochů a dívek z domácností s nedostatečným příjmem a u 14 procent z běžného prostředí.

„Významně častěji spolu komunikují rodiny z běžné populace oproti ohroženým rodinám. V rodinách běžných spolu dospělí nejčastěji komunikují o tématech souvisejících s dlouhodobým životem domácnosti, společně plánují budoucnost, ale také si povídají o aktuálním dění v ČR,“ uvedla odborná garantka Centra primární prevence Semiramis v Nymburce Markéta Jírová Exnerová na konferenci o stavu české rodiny. Diskuse v ohrožených rodinách se nejčastěji stáčí k finanční situaci a k běžným provozním záležitostem v domácnosti.

Nový partner v rodině může zhoršit chování dětí ve školách

V běžné populaci je 37 procent rodin, které jsou ohroženy alespoň jednou ze šesti sledovaných skupin rizik. Nejčastěji to jsou zdravotní problémy dítěte, následují problémy ve škole a potíže s komunikací v rámci rodiny.

Rodiny v péči neziskových organizací mají mnohonásobně větší obtíže. Zatímco v běžné populaci hrozí problémy ve škole až 15 procentům dětí, ve skupině ohrožených rodin je to až 53 procent. Stejně velkému procentu rodin hrozí potíže s komunikací.

Podle závěrečné zprávy výzkumu „Stav české rodiny, co ji chrání a ohrožuje“ má zásadní vliv na děti nový partner v rodině: „Dlouhodobé vážné problémy s dítětem v domácnosti a kázeňské problémy dítěte ve škole se vyskytují výrazně častěji v rodinách s novým partnerem než v rodinách, kde dítě žije jen s jedním biologickým rodičem.“ Podle výzkumu děti z neúplných rodin mají ve škole mnohem víc problémů se šikanou. Podle rodičů ji zažilo až 14 procent dětí, které prošly prvním stupněm školy a jsou ve věku 11 až 12 let.

Nadace Sirius vznikla v roce 2008. Podporuje projekty na pomoc rodinám a dětem, důraz klade na prevenci. Výsledky průzkumu chce využít i k sestavení seznamu rizikových faktorů, podle nichž by se dalo předvídat, že by se rodina mohla dostat do problémů. Díky prevenci by pak bylo možné zhoršení situace zabránit.

„Měli jsme představu, že dostaneme model, který řekne, že rodina je, či není ohrožena. To není možné. Smířili jsme se s tím, že dostaneme seznam věcí, které způsobují, že rodina jednou ohrožena bude,“ uvedla ředitelka nadace Sirius Dana Lipová.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Najdete na iDNES.cz