Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dětí je málo, školy se ruší

  8:28aktualizováno  8:28
Praha - Mnohé pražské školáky a studenty čeká po letních prázdninách přesun do jiné školy. Ne však z jejich vlastního dobrovolného rozhodnutí. Snižuje se totiž počet dětí, takže kvůli nenaplněnosti tříd se musí některá školská zařízení slučovat, jiná úplně zrušit. Některých škol se to dotklo už letos. O tři a půl tisíce dětí méně oproti loňskému roku navštěvuje například základní školy zřizované městskými částmi.
Tento propad je podle ředitelky magistrátního odboru školství Dáši Hostašové obrovský a je třeba na něj reagovat právě slučováním a rušením škol. Zdůraznila, že tato situace přináší problémy nejen dětem.

"Jednotliví ředitelé škol nechtějí propouštět své učitele a vzniká taková umělá zaměstnanost. Když se ztratí třída, měl by odejít i učitel. Tito lidé však bývají přesunováni do různých klubů a volnočasových aktivit," uvedla Hostašová.

Zatím bez potíží se připravuje na své zrušení například Základní škola ve Vltavské ulici na Smíchově. "Nerozstrkáme je totiž porůznu do jednotlivých škol v okolí. Přecházet budou celé třídy, a pokud mají dobrého kvalifikovaného učitele, tak dětem i nadále zůstane," uvedla radní Prahy 5 Lucie Vávrová.

Děti tak podle radní nepřijdou o své kamarády. "Raději bych samozřejmě školy otvírala, ale dětí je nedostatek," dodala Vávrová.

Zatím posledním rušeným zařízením na Jižním Městě je Základní škola Křejpského. Důvodem rozhodnutí zastupitelů Prahy 11 je i v tomto případě pokles počtu dětí, které školská zařízení navštěvují.

"Jednáme s rodiči, kam budou jejich děti chodit po prázdninách. Už je to v plném běhu a ještě se nevyskytly žádné problémy, ani s propojením pedagogických sborů," uvedla tisková mluvčí radnice této městské části Lenka Stříhavková.

K razantnímu slučování došlo na Jižním Městě už v minulých šesti letech, které se dotklo především dvojškol. Pozvolna se počet žáků snížil, a šest jich proto zaniklo. Díky tomu další takové kroky zřejmě již podle Stříhavkové nebudou v budoucnu zapotřebí.

Problémy kvůli snižujícímu se počtu dětí má dokonce i škola, která ještě ani není dokončena. Stavbu nové základní školy v městské části Kunratice zastavilo město
před šesti lety a magistrát chce nabídnout rozestavěnou budovu v soutěži.

"Magistrát ji nepotřebuje," uvedl před časem radní Filip Dvořák. Před zájemci však leží nelehký úkol kvůli územnímu plánu, protože areál je podle radního umístěn v oblasti, v němž je možná pouze školská výstavba. Dříve magistrát objekt nabízel i několika vysokým školám, ale neúspěšně.

Poslední šancí na záchranu školy v Hostavickém zámečku v Pilské ulici byl zápis žáků do první třídy. Učitelé však žáky vyhlíželi marně, zámeček se tedy vyprázdní. "Do školy v Pilské ulici přišlo požádat o umístění svých dětí jen šest rodičů, z nich ještě dva požádali o odklad," potvrdila po zápisu ředitelka Jana Novotná.

Nakolik se škola musí obávat o svoji další existenci, závisí i na jejím vlastním programu a nabídce, například co se týče výuky cizích jazyků. Rodiče si mohou vybrat, kam budou své dítě posílat, takže některé školy navštěvují i děti z okolních městských částí.

Úbytku dětí na pražských základních školách přispívá také velký zájem o víceletá gymnázia a v neposlední řadě i trend stěhování z metropole do okolních lokalit. Tam pak vzniká paradoxně problém  zcela opačný.

Například starosta Úval Ivan Černý tvrdí, že v některých obcích v Praze-východ už vyrostlo tolik nových domů, že místní starostové budou muset na rozdíl od situace v Praze spíše přemýšlet, jak situaci s přibývajícím počtem dětí vyřešit.

V případě středních škol podle ředitelky magistrátního odboru školství Dáši Hostašové zatím optimalizace alespoň dva roky nepřipadá v úvahu kvůli stále vysokému zájmu zejména o gymnázia a obchodní akademie.

Jinak je tomu s učilišti. "Ta vesměs nejsou naplněna. Budeme je muset postupně slučovat podle oborů, ale takové kroky si vyžádají nějaký čas na potřebnou přípravu. Není to jednoduché," tvrdí Hostašová.
Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Další z rubriky

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz