Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Děti hůře snášejí očkování

  0:01aktualizováno  0:01
Více nežádoucích účinků a kriticky málo očkovacích látek. Tyto základní problémy řeší lékaři čtvrt roku poté, co začali očkovat děti novým způsobem. Od července jsou novorozenci nově očkováni proti zákeřné hemofilové infekci a také proti hepatitidě B. Povinné očkování proti hemofilovi zaskočilo lékaře a rodiče množstvím vedlejších reakcí: stěžují si nejčastěji na zarudnutí v místě vpichu a kožní záněty, na pláč dítěte a zvýšenou teplotu.

Lékaři očkují takzvanou čtyřvakcínou: hemofilová látka se stala součástí jedné injekce proti záškrtu, tetanu a černému kašli. Očkování, které musí dítě podstoupit třikrát, bylo zavedeno poté, co ročně na tuto nemoc velmi rychle zemřely dvě až tři děti.

"Vedlejších reakcí po tomto očkování přibylo," uvedla vedoucí ambulance očkování ve Fakultní nemocnici v Motole Jitka Škovránková. Ambulance poskytuje konzultace ostatním lékařům. "Volalo nám zhruba pět rodičů a pět lékařů denně, což je hodně.
Zaskočily je reakce." Slova Škovránkové potvrdili i další lékaři.

Nemoci, proti nimž se nově očkuje

Hemofilová infekce:

Bakterie způsobuje velmi nebezpečné zápaly mozkových blan a záněty hrtanové příklopky. Jde o nejčastější příčinu úmrtí na infekce u dětí do pěti let, onemocnění mívá velmi rychlý průběh.
Od roku 1999 se vyskytlo zhruba 250 případů onemocnění. Letos zatím nebylo hlášeno žádné úmrtí, ročně umírají dvě až tři děti.

Hepatitida B:

Virus hepatitidy B napadá játra, jejich poškození může později vyústit v rakovinu jater.
Od roku 1999 se vyskytlo zhruba 1560 případů. Letos je zatím hlášeno jedno úmrtí 70leté ženy na rakovinu jater. Oproti hemofilové infekci nejde o onemocnění typické pro dětský věk - u dětí do 12 let bylo letos hlášeno jen pět onemocnění.
Objevily se proto pochyby, zda očkovat už novorozence, nakonec převážil názor, že ano, neboť v dětském věku může nákaza probíhat skrytě a uniknout statistice.

Pramen: Státní zdravotní ústav, data k 21. 9. 2001             (rea)

Je vakcína obsahující čtyři látky rizikovější než ta, která zahrnovala jen tři? Nebo byla původní osvědčená očkovací látka domácí výroby lepší než nynější, která se dováží ze zahraničí?

Lékaři tvrdí, že jednoznačná odpověď neexistuje. Komplikace podle nich mohou mít více důvodů. Jedním z nich je i ten, že mnozí lékaři prý neumějí novou vakcínu dobře píchnout.

"Jehla u zahraniční vakcíny je totiž o půl centimetru kratší," upozornil pražský pediatr Milan Kudyn. Látka pak při očkování nepronikne až do svalu.

Mnozí lékaři (či sestry) podle pediatra Milana Kudyna píchají vakcínu tak, že stisknou kůži mezi prsty, což je v tomto případě špatně. "Očkovací látka se pak kvůli kratší jehle nedostane až do svalu a vyvolá v podkoží zánět," uvedl Kudyn.

Výrobce vakcíny, francouzsko-německý Aventis, už zveřejnil na internetu doporučení lékařům, aby jehlu vpichovali hluboko do svalu.

Učinil tak však až minulý měsíc. Pražský hlavní hygienik Vladimír Polanecký zase tvrdí, že eventuální zvýšený počet hlášení o nežádoucích účincích je optický klam.

"Nové očkování všichni hlídají ostřížím zrakem. Vůbec nic se neděje, já mám za tři měsíce devět hlášení - to je podle vás důvod k panice?" Totéž říkají i v Aventisu.

Jeho zástupkyně Klára Michálková uvedla, že firma loni distribuovala ve světě 11 milionů dávek a evidovala jen 109 nežádoucích reakcí; 22 případů ohlášených za tři měsíce v Česku přesto označila za "velký počet".

Ne každý přitom potíže hlásí, takže ani konkrétní čísla nemají přesnou vypovídací hodnotu. Jitka Škovránková z motolské ambulance navíc tvrdí, že české vakcíny, zejména její složka proti černému kašli, měly při minulých srovnáních vždy mnohem méně vedlejších účinků a děti je dobře snášely.

"Zda to lze říci i o vakcíně firmy Aventis, to nevím, žádná studie na našich dětech se nedělala," podotkla Škovránková. Domácí vakcína se však přestala používat, protože zdejší výrobce nedokázal čtyřvakcínu dosud vyrobit. Hygienici přesto naléhají, aby se rodiče nevyhýbali očkování.

"Vynechat očkování třeba proti záškrtu by byla katastrofa," řekl Josef Trmal z Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem. Epidemie záškrtu se v Evropě stále vyskytují. Vedlejší účinky nejsou jediné, co lékaře zaskočilo. Proti dalšímu očkování, hepatitidě B, jim zase chybí vakcína.

"Musel jsem pozastavit očkování dvanáctiletých dětí, které jsem si už mezitím pozval," řekl pediatr Kudyn. "To tu ještě nikdy nebylo," potvrdil hygienik Polanecký. "Někde chybí dokonce i ta čtyřvakcína. Firmy se tak snažily, aby vyhrály veřejnou soutěž, teď jsme v roli prosebníka, aby nám dodaly vakcínu."

Výrobce, firma GlaxoSmithKline, zdůvodnil potíže výpadkem ve výrobě. Chybějících dvě stě tisíc dávek vakcíny slíbil dodat během října.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Najdete na iDNES.cz